آخرین شرایط پرداخت بیمه بیکاری کرونا ، جاماندگان چه کسانی هستند؟

به گزارش مجله فضای وب، آنالیز آخرین شرایط حمایت از بیکاران در دوره کرونا، حاکی از آن است که اگر مدت بیکاری افراد تا خرداد ادامه داشته باید به دفاتر پیشخوان مراجعه نمایند و سپس وارد سامانه prkar.mcls.gov.ir شوند.

آخرین شرایط پرداخت بیمه بیکاری کرونا ، جاماندگان چه کسانی هستند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، پس از شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن بر کسب و کارها در سراسر کشور که منجر به توقف فعالیت ها و تعدیل بسیاری از نیروهای کار شد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در 23 اسفند ماه سال گذشته، اقدام به طراحی سامانه بیمه بیکاری کرد تا از این طریق کارگرانی که به دلیل شیوع ویروس کرونا بیکار شده اند، شناسایی شده و به مدت سه ماه (اسفند، فروردین و اردیبهشت) بیمه بیکاری حوادث غیرمترقبه بر اساس تبصره 2 ماده 2 قانون کار دریافت نمایند و بتوانند با این بیمه بیکاری، گذران معیشت نمایند که در همین ارتباط دولت اظهار داشت مبلغ 5 هزار میلیارد تومان برای یاری به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داده است.

بر این اساس، با توجه به جمع آوری اطلاعات و تخصیص منابع لازم، بیمه بیکاری ناشی از کرونا تا اردیبهشت ماه توسط خزانه داری کل کشور به حساب مشمولان واریز شد و آنطور که سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت بیش از 90 درصد مشمولان ثبت نام شده، مقرری را دریافت کردند.

در این بین بعضی از کارگرانی که شغلشان را از دست داده اند بنا به دو دلیل ثبت اشتباه شماره حساب یا شماره تماس و عدم ثبت نام در سامانه بیمه بیکاری و مراجعه صرف به ادارات کار و مراکز کاریابی پیروز به دریافت بیمه بیکاری نشده اند.

ابتدا اعلام شد که جاماندگان با تلفن گویای مرکز ارتباطات مردمی سازمان تأمین اجتماعی به شماره 1420 تماس گرفته و هدایت لازم را جهت برطرف مسائل احتمالی دریافت نمایند، اما با توجه به عدم دسترسی بعضی از افراد به این تلفن گویا، باز هم جاماندگان نتوانستند توضیح حالی از شرایط خود ارائه دهند.

  • جاماندگان به دفاتر پیشخوان مراجعه نمایند

در همین حال، پیگیری های خبرنگار مهر از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص شرایط کارگران جامانده از بیمه بیکاری، از آن حکایت داشت که آن دسته از جاماندگان بیمه بیکاری کرونا که مدت بیکاری آنها تا خرداد ماه استمرار داشته، باید جهت احراز هویت به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایند و سپس مطابق با پیامک ارسالی از سوی وزارت تعاون، وارد سامانه prkar.mcls.gov.ir شوند.

همچنین در صورتی که بیکاری افراد از اسفند ماه سال گذشته تا به امروز استمرار داشته و یا اینکه از ابتدای خردادماه بیکار شده اند، باید باز هم به سامانه prkar.mcls.gov.ir مراجعه نمایند.

توجه گردد که اگر افراد قبلاً در سامانه prkar.mcls.gov.ir احراز هویت شده اند، دیگر احتیاجی به احراز هویت مجدد نیست و با ورود پسوردی که در اختیار دارند می توانند وارد سامانه جامع روابط کار شوند و زیرسامانه بیمه بیکاری را انتخاب و مدارک مورد احتیاج مربوط به علت بیکاری و … را آپلود نمایند.

بر پایه این گزارش، مطابق با اطلاعات جمع آوری شده از کاریابی ها و ادارات کار، 14 هزار نفر صرفاً به این مراکز مراجعه نموده اند که جزو جاماندگان محسوب شده و از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیامک دریافت نموده اند.

  • بیمه بیکاری بر اساس ماده 7 قانون واریز می گردد

البته آنطور که وزارت تعاون اظهار داشت، برای افرادی که از ابتدای خرداد امسال بیکار می شوند و یا اینکه بیکاری آنان استمرار داشته باشد، هرگونه پرداخت صرفاً بر اساس قوانین کار و تأمین اجتماعی و ماده 7 قانون بیمه بیکاری خواهد بود؛ همچنین لازم است افراد شروط قانونی اعلام شده را دارا باشند تا در صورت تأیید مدارک و مستندات، بیمه بیکاری واریز گردد.

بر این اساس، مطابق با ماده 7 قانون بیمه بیکاری، میزان مقرری بیمه بیکاری مطابق با بند ب ماده 7 قانون بیمه بیکاری 55 درصد متوسط مزد یا حقوق یا کار مزد روزانه بیمه شده است. البته ذکر این نکته نیز لازم است که مبلغ بیمه بیکاری نباید از حداقل مزد مصوب شورای عالی کار در هر سال کمتر باشد و همچنین نباید از 80 درصد متوسط مزد یا حقوق وی بیشتر باشد.

لازم به ذکر است، مطابق با آخرین آمارها، 863 هزار و 605 نفر برای بیمه بیکاری ثبت نام نموده اند که از این تعداد 723 هزار و 496 نفر حائز شرایط دریافت بیمه بیکاری شناخته شده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1156

به "آخرین شرایط پرداخت بیمه بیکاری کرونا ، جاماندگان چه کسانی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط پرداخت بیمه بیکاری کرونا ، جاماندگان چه کسانی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید