آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می نماید؟

به گزارش مجله فضای وب، اعضای اوپک و متحدانشان به سردمداری روسیه هنوز درباره نحوه توزیع یک میلیون بشکه در روز افزایش فراوری که اواسط سال جاری درباره آن به توافق رسیده بودند تصمیم نگرفته اند.

آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می نماید؟

به گزارش مجله فضای وب، نشست یکشنبه هفته آینده در الجزایر میان کشورهای اوپک و غیراوپک به این موضوع اختصاص خواهد داشت اما اوپک و شرکایش به خصوص روسیه بدنبال مسائلی فراتر از سهمیه فراوری کوتاه مدت هستند. آنها درصدد همکاری بلندمدت برای مدیریت بازار و قیمت های نفت هستند که از آن به ثبات و تعادل بازار یاد می نمایند.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک اخیرا در مصاحبه با بلومبرگ در دوبی گفت: تقاضای قوی برای نفت با وجود موانعی که نتیجه عواملی است که ما روی آنها کنترل نداریم، ضعیف گردیده است. وی اظهار کرد: اوپک به دنبال ادامه همکاری با شرکای غیراوپک خود نه تنها برای ادامه تعادل میان عرضه و تقاضا، بلکه به منظور اطمینان از مطلوب بودن این تعادل برای مصرف نمایندگان است. هدف نهایی ما به عنوان یک گروه فراورینماینده این است که نفت برای یک آینده قابل پیش بینی، منبع انرژی منتخب باشد.

بارکیندو درباره آینده توافق کاهش فراوری میان اوپک و غیراوپک که از ژانویه سال 2017 شروع شد، به بلومبرگ گفت: هیچ گزینه مناسب دیگری بجز نهادینه کردن این همکاری و دائمی کردن آن میان کشورهای اوپک و غیراوپک وجود ندارد. صنعت نفت به این همکاری احتیاج دارد و ما شاهد بازگشت ثبات آن هستیم.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی و الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه که سرمداران فراورینمایندگان اوپک و غیراوپک در توافق کاهش فراوری هستند، اوایل هفته جاری برای مذاکره پیرامون بازار نفت در مسکو دیدار کردند و آمادگی خود برای واکنش به تغییرات در بازارهای نفت را مورد تایید قرار داده و بر برنامه هایشان برای همکاری بلندمدت تاکید کردند.

بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، فالح و نواک بر تعهد مشترک برای تضمین عرضه کافی به خصوص بدنبال ابهاماتی که بازار را فراگرفته است، تاکید کردند. این دو وزیر عزم خود برای ادامه همکاری جهت ایجاد یک چارچوب همکاری بلندمدت میان کشورهای اوپک و غیراوپک برای حفظ ثبات بازار و عمل در جهت منافع فراورینمایندگان، مصرف نمایندگان و اقتصاد جهانی را مورد تاکید قرار دادند.

دبیرکل اوپک اوایل ماه میلادی جاری اظهار نموده بود مصرف نفت جهان در سه ماهه چهارم سال 2018 به سطح 100 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که زودتر از زمان پیش بینی گردیده است.

یک هفته بعد اوپک برآورد خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در امسال و آینده را برای دومین ماه متوالی بازبینی کرد و با اشاره به عواملی که ممکن است سبب کاهش رشد اقتصادی جهانی شوند، آن را کمتر کرد.

تقاضای بسیار بالا برای نفت در یک سال و نیم اخیر کمک کرد اوپک و دوستانش به ماموریت خود برای بازگرداندن تعادل بازار دست پیدا نمایند. اما اکنون موانع برای اقتصاد جهانی و تقاضا برای نفت اوپک را نگران ساخته که تقاضای ضعیف باعث افت قیمت ها گردد و درآمد نفتی و اقتصادهای اعضایش را مجددا مورد فشار قرار داده و ثبات بازار را از بین ببرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اما مشکل سقوط فراوری ونزوئلا و بازگشت تحریمهای آمریکا علیه ایران که باعث حمایت از قیمت های بالای نفت گردیده است، راه کار مورد ترجیح اوپک نیست. قیمت های بالاتر از فراوری نفت رقیب به خصوص آمریکایی ها حمایت می نماید و ممکن است به تقاضای اقتصادهای نوظهور برای نفت لطمه بزند. اوپک و دوستانش اکنون قصد دارند برای ادامه مدیریت بازار و کنترل قیمت ها در آینده، همکاری خود را نهادینه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 شهریور 1397 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 3

به "آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید