ارائه برخی خدمات درمانی در آمبولانس ها، وضعیت تخت های بیمارستانی

به گزارش مجله فضای وب، دکتر قاسم جان بابایی در حاشیه مراسم چهل و سومین سالروز تاسیس اورژانس کشور، اضافه نمود: مسئله ای که در حال حاضر با آن مواجهیم ماندن بیماران در اورژانس است. یعنی بیمار به اورژانس می رود، از سوی متخصص طب اورژانس در کمتر از 6 ساعت معین تکلیف می گردد، اما با اینکه معین تکلیف گردیده به دلیل بالا بودن ضریب اشغال تخت های بیمارستان ها و ازدحام بیماران در بخش ها، بیمار در اورژانس می ماند و باید صبر کند تا بیماران دیگر از بخش ترخیص شوند و سپس به بخش منتقل گردد. حتی گاهی هم با توجه به اینکه هنوز در برخی استان ها با کمبود بخش های ویژه مواجهیم، بیمار زیر دستگاه تنفسی در اورژانس می ماند، اما کوشش مان این است که این مسائل به حداقل برسد.

ارائه برخی خدمات درمانی در آمبولانس ها، وضعیت تخت های بیمارستانی

وی با بیان اینکه در طرح تحول سلامت بیش از 2400 تخت ویژه اضافه شد، اما هنوز در این زمینه کمبود داریم، گفت: تخت های اورژانس هم در طرح تحول تقریبا دو برابر شدند، اما همچنان احتیاج بیشتری وجود دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: در عین حال قرار است اورژانس ها هم از نظر فضای فیزیکی و هم از نظر نیروی انسانی توسعه یابند. برای این اقدام عددی از محل هدفمندی یارانه ها معین گردیده است که هر زمان تخصیص یابد، توسعه اورژانس ها را انجام می دهیم.

جان بابایی در پاسخ به سئوال دیگری درباره وضعیت کمبود تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها، گفت: ممکن است تامین برخی اقلام به صورت مقطعی با تاخیر اتفاق افتد، اما خوشبختانه در حال حاضر وضعیت بهتر گردیده است. سه تا چهار هفته گذشته در برخی اقلام کمبودهایی داشتیم، اما اکنون مسائل برطرف گردیده است. در حوزه دارو هم مشکل خیلی عمده ای نداشتیم. در موارد اورژانس اصلا مسئله ای ایجاد نگردیده است. البته از این نظر که بیمارستان ها مکلف بودند خودشان دارو و تجهیزات پزشکی را تامین نمایند، ممکن بود تاخیرهایی ایجاد گردد، اما تمام کوشش مان این بوده که بیمار به خارج از بیمارستان فرستاده نگردد.

وی اضافه نمود: در هفته اخیر هم خوشبختانه گمرک قسمت زیادی از دارو و تجهیزات مصرفی را آزاد نموده و میزان کمبودها بسیار کمتر گردیده است و در هفته های آینده به حداقل می رسد و ان شاءالله مشکل عمده ای برای مردم ایجاد نمی گردد.

معاون وزیر بهداشت، در این مراسم نیز، گفت: یکی از موثرترین اقدامات ما در حوزه سلامت ارائه خدمات اورژانس است. هر چه خدمات اورژانس موثرتر باشد، خدمات درمانی بهینه تر خواهد شد. خوشبختانه با شکل گیری سازمان اورژانس، افتخار بزرگی برای حوزه سلامت کشور ایجاد شد. هر چه وزارت بهداشت بتواند سرمایه گذاری بیشتری در اورژانس چه در بعد نیروی انسانی و چه در بعد امکانات مالی و فضای فیزیکی انجام دهد، به نفع مردم است و به مملکت خیر خواهد رسید.

وی اضافه نمود: امیدوارم ما در حوزه درمان و معاونت توسعه بتوانیم به درستی منابع و تشکیلات سازمان اورژانس را در نظر بگیریم. باید توجه کرد که یکی از پرافتخارترین اقداماتی که در حوزه اورژانس انجام گردیده، ایجاد کد 247 و 724 بوده است. طبق آمارها، از زمان ایجاد کد 247 که برای سکته های قلبی است، بالغ بر 35 هزار نفری که دچار سکته قلبی گردیده بودند در کمتر از 60 دقیقه و در برخی استان ها در کمتر از 30 دقیقه به بیمارستان منتقل گردیده اند.

جان بابایی ادامه داد: در همین راستا در کد 724 نیز که برای بیماران سکته مغزی است، اقدامات خوبی انجام گردیده و بالغ بر 3 هزار و 500 بیمار سکته مغزی در کمتر از 90 دقیقه به بیمارستان منتقل شدند. این اقدامات امید بسیار خوبی برای مردم ایجاد نموده است و اقدامات ارزشمندی بوده که ادامه خواهد یافت. در عین حال، اورژانس خدمات بسیار خوبی را در استان ها دیده است به عنوان مثال در کهگیلویه و بویراحمد دو پایگاه اورژانس هوایی ایجاد گردیده و خدمات خوبی را ارائه می دهد. این اقدامات نتیجه شکل گیری سازمان اورژانس است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات در دست انجام در این حوزه گفت: واقعی کردن پرداخت ها و توانمندسازی همکاران اورژانس از دیگر برنامه هایمان است. باید توجه کرد که بسیاری از خدمات مانند دادن داروی ضد لخته را می توانیم از آمبولانس آغاز کنیم. در حال حاضر ارائه خدمات به سکته های حاد قلبی فقط در 54 بیمارستان کشور انجام می گردد و ممکن است برخی بیماران نتوانند از این امکان استفاده نمایند. بنابراین منطقی است که برخی خدمات را از آمبولانس آغاز کنیم. از طرفی سال جاری تعدادی از سهمیه پزشک متخصص مقیمی و ماندگاری را در اختیار مراکز دیسپچ قرار می دهیم تا با اورژانس هماهنگ باشند و بیمار در کوتاه ترین زمان، اقدامات حیاتی را دریافت کند.

وی با بیان اینکه یکی از اقدامات مهم در سازمان اورژانس کشور، ایجاد سامانه پایش داده های مراقبت های درمانی(MCMC) است، گفت: الکترونیک و برخط شدن اطلاعات با همت همکاران سازمان اورژانس انجام شد. در عین حال، ما توسعه اورژانس های بیمارستانی را نیز در برنامه هایمان داریم و قرار بود 180 اورژانس بیمارستانی توسعه یابد که تاکنون 149 موردش به مرحله بهره برداری رسیده و مابقی نیز تا سرانجام سال به بهره برداری خواهند رسید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 51

به "ارائه برخی خدمات درمانی در آمبولانس ها، وضعیت تخت های بیمارستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه برخی خدمات درمانی در آمبولانس ها، وضعیت تخت های بیمارستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید