اعتراض گوآیدو به بازداشت یک نماینده اپوزیسیون ونزوئلا

به گزارش مجله فضای وب، مجلس ملی تحت کنترل اپوزیسیون ونزوئلا در پیامی توییتری از بازداشت یکی از قانونگذاران مخالف اطلاع داد و این اقدام را نقض مصونیت پارلمانی او دانست.

اعتراض گوآیدو به بازداشت یک نماینده اپوزیسیون ونزوئلا

گیلبر کارو پیشتر هم یک سال و نیم در زندان بود و در ژوئن 2018 آزاد شد. بازداشت او به همراه صدها تن دیگر حین شرکت در اعتراضات ضد مادورو صورت گرفته بود.

بازداشت این نماینده اپوزیسیون با چالش خوان گوآیدو، رهبر مجلس ملی ونزوئلا (کنگره) علیه نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا همراه شد که انتخاب مجدد او در انتخابات 2018 را غیر مشروع دانست. گوآیدو ماه ژانویه با توسل به قانون اساسی کشورش رئیس جمهوری موقت را به دست گرفت.

مادورو از حمایت ارتش ونزوئلا و متحدان کلیدی شامل روسیه و چین برخوردار است اما اکثر کشورهای غربی شامل ایالات متحده آمریکا گوآیدو را به عنوان رهبر به حق این کشور بحران زده به رسمیت می شناسند. مقام های ونزوئلایی ماه مارس روبرتو ماررو، دستیار ارشد گوآیدو را هم به اتهام طراحی حملاتی علیه چهره های سیاسی بازداشت کردند. اپوزیسیون ونزوئلا اما این اتهامات را نادرست می داند.

گوآیدو پس از بازداشت گیلبر کارو در یک گردهمایی مردمی گفت: فکر می نمایند می توانند ما را بترسانند اما ما همچنان اینجا هستیم و در خیابان ها می مانیم. همچنین 11 تن از اعضای تیم ریاست جمهوری موقت به آژانس اطلاعاتی بولیواری احضار شدند.

هنوز وزارت اطلاع رسانی ونزوئلا یا دفتر دادستانی کل این کشور درباره بازداشت گیلبر کارو یا سخنان گوآیدو درباره سرویس اطلاعاتی ونزوئلا اظهارنظری نکرده اند.

مجلس موسسان ونزوئلا که تحت کنترل حزب حاکم سوسیالیست است، اوایل همین ماه قوانینی برای محاکمه گوآیدو به تصویب رساند و این در حالی است که گوآیدو به عنوان نماینده همچنان مصونیت دارد. دفتر دادستانی کل ونزوئلا تحقیقاتی علیه گوآیدو به اتهام ارتباط با حوادث خشونت بار ماه ژانویه به جریان انداخته است اما دستوری برای بازداشت او یا اعلام جرم رسمی علیه او نکرده است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 183

به "اعتراض گوآیدو به بازداشت یک نماینده اپوزیسیون ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض گوآیدو به بازداشت یک نماینده اپوزیسیون ونزوئلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید