انتقاد صنف رایانه به گران شدن تعرفه استاندارد کالاهای کامپیوتری

به گزارش مجله فضای وب به نقل از اتحادیه فناوران رایانه، باتوجه به اینکه هزینه استاندارد کالاهای کامپیوتری و ماشین های اداری نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و این موضوع موجب ضرر هنگفت و اعتراض شدید واردکنندگان رسمی این کالاها به کشور شده است، سیدمهدی میرمهدی رئیس اتحادیه صنف رایانه تهران در نامه ای به نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران خواهان چرایی افزایش 5 برابری هزینه استانداردسازی این کالاها شد.

انتقاد صنف رایانه به گران شدن تعرفه استاندارد کالاهای کامپیوتری

در این نامه آمده است: طبق قانون جمهوری اسلامی واردنمایندگان باید کالای با کیفیت و استاندارد وارد کشور نمایند، اما با این وجود هنگام ورود کالای باکیفیت و دارای استانداردهای جهانی به گمرکات کشور، واردنماینده باید با ارسال نمونه کالا به سازمان استاندارد مجوز دریافت کند که این استاندارد شامل هزینه های بسیاری است و در مواردی واردنماینده زمان زیادی برای دریافت استاندارد معطل می ماند.

درست است که آنچه در کشور تبدیل به قانون می گردد لازم الاجراست و باید به قانون احترام گذاشت، اما متاسفانه استاندارد برای واردنمایندگان کالا به ایران تبدیل به چالش بزرگی شده است. زیرا در مورد دریافت هزینه ها هیچگونه مصوبه قانونی وجود ندارد و سازمان استاندارد طبق ضوابط خود، پول دریافت می نماید و واردنماینده کلیه این هزینه ها را جمع بندی و در نهایت از مصرف نمایندگان دریافت می نماید.

سال 1397 برای واردات یک دستگاه پرینتر چندکاره به کشور با وجود استانداردهای اروپایی مبلغی حدود یک میلیون و 800 هزار تومان هزینه استاندارد از واردنماینده دریافت می شد و آنقدر زمان می برد که این دستگاه پس از خروج از استاندارد، قابل استفاده نبود.

ولی با توجه به تحریم کشور، متاسفانه سازمان استاندارد به جای یاری به واردنمایندگان، هزینه استاندارد یک دستگاه پرینتر که در سال 97 یک میلیون و 800 هزار تومان بود را اکنون به 5 میلیون و 800 هزار تومان افزایش داده است و در یک کانتینر چهل فوت حدود 8 دستگاه برای استاندارد برده می گردد. این سوال وجود دارد که طبق کدام قانون هزینه استاندارد چندین برابر شده است؟

چرا بابت یک کانتینر چهل فوت واردنماینده باید حدود 40 میلیون تومان به سازمان استاندارد هزینه پرداخت کند؟ آیا استاندارد دستگاه فرق نموده است؟ چرا زمانی که رهبر انقلاب و مسئولان نظام صحبت از لزوم کاهش قیمت ها درجهت افزایش قدرت خرید مردم می نمایند، سازمان استاندارد هزینه ها را اینگونه افزایش می دهد؟ آیا سازمان استاندارد با این اقدام می خواهد حمایت خود را از مصرف نمایندگان اعلام کند؟

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 250

به "انتقاد صنف رایانه به گران شدن تعرفه استاندارد کالاهای کامپیوتری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد صنف رایانه به گران شدن تعرفه استاندارد کالاهای کامپیوتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید