بازنگری ونزوئلا در سیاست های ارزی خود

به گزارش مجله فضای وب، ونزوئلا اظهار داشت سیاست های سختگیرانه کنترل ارزی که از 15 سال پیش تاکنون به اجرا درآمده را تعدیل نموده است.

بازنگری ونزوئلا در سیاست های ارزی خود

به گزارش مجله فضای وب به نقل از رویترز، طبق این سیاست جدید به بانک های خصوصی و صرافی ها اجازه داده گردیده تا با شرایط خاصی اقدام به فروش دلار نمایند. با این حال برخی اقتصاددانان نسبت به موفقیت این اقدام دولت تردید دارند. در سیاست ارزی دولت که تا به حال اجرا می شد، اشخاص و شرکت هایی که احتیاج ارزی داشتند تنها می توانستند از طریق دولت ارز مورد احتیاج خود را خریداری نمایند، اقدامی که یکی از اصلی ترین دلایل بحران ارزی ونزوئلا دانسته می گردد.

اقتصاددانان معتقدند به دلیل آن که بانک مرکزی ونزوئلا و نه بازار، مرجع مشخص نرخ ارز است و دولت تنها از طریق این بانک دلار می فروشد، عمده احتیاج ارزی از بازار سیاه تامین می گردد. آدروبال اولیوارس- مشاور موسسه اکونالیتیکاگ گفت: کنترل های ارزی کماکان حفظ گردیده اند هر چند که اکنون اندکی انعطاف پذیری بیشتری دارند.

نیکلاس مادورو- رئیس جمهور ونزوئلا در طول 5 سال ریاست جمهوری خود مکررا وعده داده است سیستمی برای دسترسی آسان تر به ارزهای خارجی ایجاد کند که مبتنی بر احتیاجهای بازار باشد. به دلیل آن که دولت در دسترسی به یک منبع با ثبات ارزی ناکام بوده هر بار این کوشش ها با شکست روبرو گردیده است. عدم شفایفت یکی از اصلی ترین دلایل ناکامی های ارزی ونزوئلا بوده است چرا که افراد با رانت دلار ارزان قیمت تهیه و آن را به بهای گزافی در بازار ارز سیاه می فروشند.

بازرگانانی که از خرید ارز در سیستم دولتی ناکام می مانند مجبور به خرید ارز از بازار سیاه هستند اما اگر کالای خود را با قیمتی بالاتر از قیمت مصوب دولت به فروش برسانند به زندان خواهند افتاد. مادورو اما گفته که دولتش قربانی یک جنگ اقتصادی است که توسط آمریکا و مخالفان داخلی رهبری می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آذر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 38

به "بازنگری ونزوئلا در سیاست های ارزی خود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازنگری ونزوئلا در سیاست های ارزی خود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید