حناچی: هفته تهران فرصتی برای ترمیم آینده روشن در تهران است

به گزارش مجله فضای وب، شهردار تهران هفته تهران را فرصتی برای یادآوری آنچه در گذشته داشتیم و ترمیم آینده روشن شهر خواند.

حناچی: هفته تهران فرصتی برای ترمیم آینده روشن در تهران است

به گزارش مجله فضای وب، فیروز حناچی در آیین نکوداشت روز تهران گفت: کاخ گلستان اثر ثبت دنیای تهران است که در نوروز 1175 آغامحمد خان قاجار در اینجا تاج گذاری کرد و تهران را به عنوان پایتخت معرفی کرد. این اثر حد شمالی حصار صفوی تهران است که در کنار آن محلات تاریخی ای همچون بازار و سنگلج قرار گرفته است. در دوره پهلوی اول خیابان های زیادی از این بافت تاریخی عبور کرد هرچند که اولین خیابان تهران لاله زار است و مربوط به دوره قاجار.

وی اضافه کرد: در کنار عمارت شمس العماره که مراسم امروز برگزار می گردد، روزی بسیاری از عکس های قدیمی تهران از بام همین عمارت گرفته شده، در حقیقت در جای جای این محدوده خاطرات دوران چندصد ساله تهران را می توان جست وجو کرد و بر روی همین تختی که در کاخ گلستان قرار گرفته چند پادشاه تاج گذاری نموده اند. در حقیقت کسانی که این فضا را طراحی نموده اند به زوایای تاثیرگذار آن بر روی روح و روان انسان توجه ویژه ای داشتند.

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به عمارت تکیه دولت اشاره نمود و اضافه کرد: این تکیه در زمان خود پدیده ای تاثیرگذار بوده و همه چیزهایی که پادشاهان قاجار انجام داده اند، بد نبوده همانند عکاس خانه کاخ گلستان که دارای مجموعه های غنی است که در آن دوره ثبت شده و همگی با ارزش هستند.

وی ادامه داد: بازار در تهران که هنوز هم قلب مالی تهران و حتی ایران است، اگر با بازار استانبول مقایسه گردد شاید بازار استانبول به روزتر باشد اما قطعا بازار تهران زنده تر است و واجد ارزش هایی است که در جای جای آن می توان این ارزش ها و آثار تاریخی را مشاهده کرد.

حناچی تاکید نمود: ارزش های اجتماعی موجود در بازار تهران بعید می دانم مشابه اش در دنیا پیدا گردد. این بازار دارای شبکه اجتماعی ای بود که کسانی که در طول عمر خود در آن اعتباری کسب می کردند هیچ گاه سایرین در بازار اجازه نمی دادند که به زمین بخورد.

شهردار تهران تاکید نمود: هفته تهران فرصتی برای یادآوری چیزهایی است که داشتیم و ترمیم آینده روشن با استفاده از آنچه در گذشته داشتیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 448

به "حناچی: هفته تهران فرصتی برای ترمیم آینده روشن در تهران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حناچی: هفته تهران فرصتی برای ترمیم آینده روشن در تهران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید