داوطلبان مقابله با آتش سوزی در مراتع و جنگل ها بیمه می شوند، نگرانی ما از طغیان آفات درختان است

به گزارش مجله فضای وب، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس سازمان جنگل ها و منابع طبیعی کشور گفت: داوطلبانی که در زمان بحران و حریق مراتع و جنگل های کشور یاری و امدادرسانی نمایند، بیمه می شوند.

داوطلبان مقابله با آتش سوزی در مراتع و جنگل ها بیمه می شوند، نگرانی ما از طغیان آفات درختان است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، مسعود منصور در آئین رونمایی از میدان جنگلبان به مناسبت روز جنگلبان، ضمن گرامیداشت شهید جنگلبان شهید بیرقی گفت: برای بهبود شرایط جنگلبان ها در ابتدا اقدام فرهنگی باید صورت گیرد یعنی این که در جامعه و سطح شهر، استان و کشور جنگلبانان از صندلی شایسته برخوردار شوند و ارزش کارشان معین گردد و نامگذاری ها یکی از آن کار هایی است که برای پاسداشت و هویت بخشی برای جنگلبانان انجام شد.

وی ادامه داد: گام دوم این است که آنان برای انجام وظایف شان از تجهیزات و امکانات مناسبی برخوردار باشند که در این زمینه نیز تجهیزات دفاعی آنان به روز شد.

آقای منصور گفت: تقویت شبکه بیسیم و تجهیزات دفاع شخصی از دیگر اقداماتی بود که برای جنگلبانان در نظر گرفتیم.

رئیس سازمان جنگل ها و مراتع کشور گفت: همکاران ما که در مجموعه سازمان جنگل ها اشتغال به کار دارند و داوطلبانی که در زمان بحران امداد و یاری رسانی می نمایند و احتمال آسیب رسیدن به آنان وجود دارد یا حتی جان خود را از دست می دهند، در این رابطه چند اقدام انجام دادیم و داوطلبان و افرادی که تحت حمایت کاری ما هستند آنان را پوشش بیمه ای بی نام کردیم که در مواقع بحران خدمات رسانی می نمایند تا لحاظ جانی در ایمنی کامل باشند.

منصور توضیح داد: قانون مدیریت بحران نیز طبق ماده 20 آئین نامه خود داوطلبان و کسانی را که در مواقع بحران دچار آسیب می شوند یا جان خود را از دست می دهند، فداکاران خدمت می نامد که از یک سری تسهیلات برخوردار شوند و در آئین نامه ای که در حال تصویب است نیز این موارد ذکر شده است بنابراین با تصویب آئین نامه برای جبران خدمات فداکاران خدمت اقدام مناسبی صورت می گیرد که ان شاء الله این آئین نامه توسط دولت، مجلس و قوه قضائیه زودتر تصویب گردد.

وی با اشاره به تصویب آیین نامه قضایی حمایت از جنگل بانان و محیط بانان گفت: آیین نامه قضایی حمایت از محیط بانان و جنگل بانان نیز که تصویب شد در مورد صدمه زدن و صدمه دیدن این نیرو های خدوم بود که مورد حمایت نهاده شد، اما یک خلا قانونی دارد که برای تبیین و شفافیت آن باید کار کرد و یک ماه است که این آئین نامه به سراسر کشور ابلاغ شده است.

آمادگی لازم برای آتش سوزی احتمالی در کشور را داریم

رئیس سازمان جنگل و منابع طبیعی کشور در پاسخ به خشکسالی و آتش سوزی احتمالی در جنگل ها و مراتع کشور گفت: از اسفند ماه در این رابطه ستادی تشکیل دادیم و با مجموعه های مختلفی از جمله ستاد کل نیرو های مسلح، سازمان دهیاری ها و شهرداری ها و مسئولان استانی مکاتبه کردیم و اقداماتی نیز صورت گرفته و ستاد های استانی نیز تشکیل شده است.

وی ادامه داد: در رابطه با بحث اعزام بالگرد در زمان حریق نیز اقدامات لازم با وزارت دفاع صورت گرفته است که چندین بار نیز برای آتش سوزی های اخیر احتیاج به بالگرد داشتیم که وزارت دفاع یاری رسانی کرد.

منصور ادامه داد: برای همیاران طبیعت که در زمان بحران خدمات رسانی می نمایند؛ گروه های منطقه ای، محل استقرار و ماموریت شان را برای مهار کردن آتش سوزی معین کردیم.

وی اضافه کرد: اقدام بعدی تهیه دمنده، لباس، کفش و پوشش اطفای حریق بوده که این ها را آماده کردیم و از هفته آینده در استان ها توزیع می گردد.

نگرانی ما از طغیان آفات درختان است

رئیس سازمان جنگل ها و منابع طبیعی کشور گفت: نگرانی دیگری که در کنار حریق سال جاری برای ما وجود دارد به دلیل شدت گرما و خشکسالی، طغیان آفات در جنگل ها و مراتع است و نهال کاری های زیادی که در اسفند ماه انجام داده ایم احتیاج به آبیاری بیشتری دارد که در این رابطه نیز پیش بینی های لازم صورت گرفته است و امیدواریم سال جاری شعار و پویش نه به حریق و خشکسالی محقق گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1607

به "داوطلبان مقابله با آتش سوزی در مراتع و جنگل ها بیمه می شوند، نگرانی ما از طغیان آفات درختان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داوطلبان مقابله با آتش سوزی در مراتع و جنگل ها بیمه می شوند، نگرانی ما از طغیان آفات درختان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید