رایزنی وزیران خارجه عربستان و اردن درباره تحولات منطقه

به گزارش مجله فضای وب، وزیران امور خارجه عربستان سعودی و اردن در نشستی درباره روابط دو کشور و تحولات منطقه ای بحث و تبادل نظر خواهند کردند.

رایزنی وزیران خارجه عربستان و اردن درباره تحولات منطقه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان عصر یکشنبه وارد امان مرکز اردن شد و طی آن با ایمن صفدی همتای اردنی خود دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

پایگاه خبری الخلیج الجدید به نقل از رسانه های اردنی اعلام کرد که دو وزیر درباره روابط دوجانبه و راه های تقویت آن در سطوح مختلف و همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف گفتگو خواهند کرد.

دو وزیر همچنین درباره تحولات منطقه، هماهنگی تلاش ها برای حل بحران های منطقه، پیشرفت در راستای هدف مشترک دستیابی به امنیت و ثبات در منطقه و تلاش برای ارتقای اقدام مشترک اعراب در مواجهه با چالش های مشترک گفتگو خواهند کرد.

بر اساس گزارش رسانه های اردنی، در این گفت وگوها همچنین راه های تقویت روابط برادرانه بین دو کشور و رساندن آنها به افق های گسترده تر همکاری و هماهنگی در اجرای دستورات عبدالله دوم و ملک سلمان بن عبدالعزیز بررسی خواهد شد.

این گفتگوها علاوه بر تلاش ها برای خاتمه دادن به بحران در منطقه، تلاش ها برای از سرگیری مذاکرات جدی و مؤثر برای دستیابی به صلحی عادلانه و فراگیر بر اساس راهکار تشکیل دو کشور بر اساس قطعنامه های مشروعیت بین المللی و ابتکار صلح عربی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

پس از خاتمه مذاکرات، صفدی و فیصل بن فرحان کنفرانس مطبوعاتی برگزار خواهند کرد تا درباره آنچه در دیدارشان رخ داده، صحبت کنند.

اردن و عربستان سعودی روابط راهبردی و تاریخی با هم دارند و ریاض سهم قابل توجهی در پشتیبانی سیاسی و اقتصادی از امان داشته است .

این در حالی است که مقام های سعودی از جمله محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی آن گونه که رسانه ها و مقام های اردنی اعلام کردند نقش اساسی در کودتای فروردین 1400 اردن علیه عبدالله دوم داشت و برخی منابع خبر دادند در پی افشای نقش بن سلمان در این واقعه عبدالله دوم نامه تندی به او نوشت .

دولت اردن از میان 20 نفری که به ظن تلاش برای کودتا در این کشور دستگیر شدند تنها نام دو نفر را اعلام کرد که ارتباط ویژه آنان با محمد بن سلمان احتمال دخالت ریاض در این موضوع را تقویت کرد .

از هر دو نفر به عنوان افرادی نام برده می شود که به عربستان نزدیک هستند و گفته شد که این دو افزون بر گذرنامه سعودی، تابعیت عربستان دارند و در این کشور صاحب ملک و مستغلات فراوانی هستند .

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1969

به "رایزنی وزیران خارجه عربستان و اردن درباره تحولات منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی وزیران خارجه عربستان و اردن درباره تحولات منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید