سیل سوال چگونگی دستگیری معتادان از خط ملی اعتیاد

به گزارش مجله فضای وب، رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی با بیان اینکه پرسش در مورد ماده مخدر شیشه در رتبه اول تماس ها با خط ملی اعتیاد در سال گذشته بوده است، از افزایش تماس های مرتبط با مصرف الکل خبر داد.

سیل سوال چگونگی دستگیری معتادان از خط ملی اعتیاد

ماریت قازاریان در گفت وگو با مجله فضای وب، آخرین گزارش از وضعیت تماس با خط ملی اعتیاد در سال گذشته را تشریح کرد و گفت: سال گذشته در مجموع 420 هزار نفر تماس پیروز با خط ملی اعتیاد برقرار کردند.

وی در ادامه از جوابگویی 99 درصدی به تماس های برقرار شده خبر داد و گفت: یک درصد باقی مانده هم به دلیل قطع شدن تماس، پشت خط ماندن افراد و… مانع جوابگویی شده است.

به گفته رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی، به طور میانگین در طول سال گذشته زنان 83 درصد از تماس گیرندگان بوده و عمدتاً مادر یا همسر افراد معتاد بوده اند.

قازاریان با بیان اینکه ماده مخدر شیشه در رتبه اول پرسش های تماس گیرندگان قرار داشته است، اظهار کرد: ماده مخدر گل نیز در رتبه بعدی واقع شده است. از آنجایی که سال گذشته سازمان بهزیستی در چندین نوبت کارزارهای رسانه ای و اطلاع رسانی در مورد ماده مخدر گل را به راه انداخت، موجب افزایش حساسیت مردم نسبت به این ماده مصرفی و افزایش پرسش های آنان شد. به ویژه در نیمه دوم سال گذشته تماس های زیادی در این خصوص با خط ملی اعتیاد برقرار شد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته با جمع آوری معتادان متجاهر، سیل عظیمی از تماس های مرتبط با این موضوع با خط ملی اعتیاد برقرار شد، توضیح داد: این تماس گیرندگانه سوالاتی از قبیل چگونگی دستگیری یک معتاد و … را مطرح می کردند. در واقع مردم تقاضای دستگیری معتادان را داشتند که باید این موضوع را مدیریت کنیم.

رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی در ادامه توضیح داد: درباره اشتغال معتادان نیز در گذشته تماس های خیلی کمی برقرار می شد، اما طی ماه های اخیر به تماس های مرتبط با حوزه اشتغال و مسکن معتادان که بیشتر جنبه های حمایتی دارد، افزوده شده است. درخواست نشانی مراکز هم از دیگر موضوعات مطرح شده است. امسال نشانی ها کاملاً به روز رسانی شده است چراکه همیشه از استان های این اطلاعات را می گرفتیم، اما امسال تک تک آنها را از نظر نشانی و شماره تماس چک کردیم.

قازاریان در ادامه از افزایش تماس ها مرتبط با مصرف الکل با خط ملی اعتیاد خبر داد و گفت: در مورد مصرف الکل هم تماس ها نسبت به سال قبل بیشتر شده است. سال هایی بود که اصلاً تماسی در این مورد نداشتیم اما سال گذشته تماس های این حوزه افزایش یافت. از آنجایی که مراکز درمان الکل در کشور وجود ندارد ناچار هستیم تا آنها را به بیمارستان ها، اورژانس یا افرادی که در بخش درمان اعتیاد فعال هستند ارجاع دهیم، البته اگر ساز وکاری فراهم شود که بتوانیم مردم را بهتر راهنمایی کنیم، مناسب تر است.

رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی ادامه داد: خط ملّی اعتیاد دارای بانک اطلاعاتی از مراکز دارای مجوز از سازمان بهزیستی و وزرات بهداشت است که با توجه به شرایط اقلیمی، استانی و همچنین نزدیکی به محل سکونت یا کار افراد و… مناسب ترین مرکز را به تماس گیرندگان معرفی می کند. همچنین این خط به افراد مبتلا به اعتیادی که خودشان با مرکز تماس گرفته و در ارتباط با شیوه و فرآیند درمان و مراکز معتبر، اطلاعاتی می خواهند، خدمات ارائه می دهد.

قازاریان در ادامه با اعلام اینکه خط ملی اعتیاد با شماره 09628 بدون کد هر روز (حتی روزهای تعطیل) از 8 صبح تا 8 شب جوابگوی تماس هاست، در ارتباط با خدمات این خط نیز گفت: در حوزه پیشگیری و راهنمایی به آن دسته از افرادی که مبتلا به اعتیاد نیستند اما نگرانی هایی در این باره دارند راهنمایی و خدمات ارائه می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 192

به "سیل سوال چگونگی دستگیری معتادان از خط ملی اعتیاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیل سوال چگونگی دستگیری معتادان از خط ملی اعتیاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید