شاخص بورس به 2 میلیون واحد می رسد؟

به گزارش مجله فضای وب، به گزارش خبرنگاران، علیرضا تاج بر امروز (یکشنبه) اضافه نمود: هفته گذشته بازار به دو دلیل در راستا نزولی نهاده شد؛ در ابتدا شاخص بورس در معاملات فروردین و نیمه های اردیبهشت ماه به صعودی دست پیدا کرد که بی سابقه بود، به همین دلیل در معاملات بازار به دنبال بهانه ای برای اصلاح می گشت که از چند روز گذشته وارد فاز اصلاحی شد.

شاخص بورس به 2 میلیون واحد می رسد؟

وی ادامه داد: متاسفانه در اصلاح هفته گذشته شاخص بورس شاهد هیجان بیش از حدی در بازار بود که این موضوع فرایند معاملات و سهام داران حاضر در بازار را به شدت نگران کرد.

تاج بر خبرهای منتشر شده در زمینه آزادسازی سهام عدالت را عامل دیگر تشدید اصلاح بازار دانست و گفت: همچنان آزادسازی سهام عدالت با بعضی از ابهامات همراه است که این ابهامات زمینه ریسک در معاملات بازار را افزایش داد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: ابهام در نحوه آزادسازی سهام عدالت و نیز رشد بی سابقه شاخص بورس در فروردین و اردیبهشت ماه در کنار یکدیگر منجر به اصلاح شدید معاملات در بازار هفته گذشته شد.

وی اعلام کرد: شفاف سازی در زمینه آزادسازی سهام عدالت اطمینان خاطری را به بازار داد که این اقدام چندان خطری برای بازار ندارد و با خروج شدید پول همراه نخواهیم شد؛ به همین دلیل بازار دوباره به سمت فرایند صعودی پیش رفت.

وی گفت: با توجه به تاثیر منفی خبر آزادسازی سهام عدالت بر معاملات بازار، اخباری از چند مجرا اعلام شد که حاکمیت آزادسازی سهام عدالت با بازار سرمایه است و با روش های مختلف مانند عرضه پلکانی سهام عدالت در بازار، وثیقه قرار دادن سهام عدالت در بانک ها برای دریافت وام مانع از ایجاد ضربه بیشتر به معاملات بورس شدند.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه نمود: برخلاف پیش بینی ها تعداد کمی از مشمولان سهام عدالت اقدام به فروش سهام خود کردند بنابراین در شرایط کنونی خطر چندانی معاملات بازار را تهدید نمی کند.

وی گفت: تعداد افرادی که به دنبال فروش سهام خود هستند فاصله بسیار زیادی با اعداد پیش بینی شده دارند به همین دلیل بعید به نظر می رسد در هفته جاری دوباره شاهد اصلاح شاخص بورس باشیم.

وی اضافه نمود: با توجه به تعطیلات پش رو در سرانجام هفته، ممکن است تا سرانجام هفته تا حدودی از شتاب رشد این بازار کاسته گردد اما به طور حتم بازار دوباره از روز شنبه به فرایند صعودی خود باز خواهد گشت.

به اعتقاد تاج بر، آزادسازی سهام عدالت زمینه ترس در بازار را ایجاد کرد و باعث شد تا بسیاری از افراد به سمت نقد کردن سهام خود پیش بفرایند.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه شاخص بورس همچنان از مقاومت یک میلیون واحد به صورت قوی عبور نکرده است، گفت: مقاومت بعدی شاخص بورس کانال یک میلیون و 500 هزار واحد است و به نظر می رسد تا سرانجام سال به دلیل ورود تعداد زیادی سرمایه گذار تازه وارد و نیز حجم گسترده ای از نقدینگی به این بازار شاخص بورس به کانال دو میلیون واحد ورود کند.

تاج بر اضافه نمود: فرایند کلی بازار صعودی است اما نه به شدتی که در معاملات فروردین و اردیبهشت ماه شاهد بودیم؛ ادامه فرایند دو ماه اخیر چندان به صلاح بازار نیست که بخواهد دوباره در بازار تکرار گردد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه صنایع عظیم در بازار به دلیل نقدشوندگی بالایی که دارند از اقبال بیشتری نسبت به سایر صنایع برخوردارند، گفت: سهم های کامودیتی محور و صنایع گروه بانکی و پالایشی در شرایط کنونی معاملات بازار، بیشتر مورد توجه سهامداران قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه مشمولان سهام عدالت نباید عجولانه نسبت به سهام خود تصمیم گیری نمایند بلکه باید مانند سایر سهام داران نسبت به سهام خود دارای دید تحلیلی باشند، گفت: سهام موجود در سبد سهام عدالت جزو بهترین سهم ها هستند که از نقدشوندگی بالا برخوردارند و دارای پتانسیل رشد هستند.

تاج بر با اشاره به اینکه سهم های بنیادی از جمله سهم هایی نیستند که بتوان به صورت روزانه آنها را مورد ارزیابی قرار داد، اعلام کرد: سهم های بنیادی و شاخص ساز به صورت آهسته و پیوسته در راستا افزایشی قرار می گیرند و سهام داران این سهام باید با دید میان مدت وارد این بازار شوند.

منبع: ایرنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1025

به "شاخص بورس به 2 میلیون واحد می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص بورس به 2 میلیون واحد می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید