ماجرای تأخیر 13روزه در اعلام نتایج تست کرونا ، بدهی دانشگاه علوم پزشکی به آزمایشگاه خصوصی؟

به گزارش مجله فضای وب، شنبه 24 مورد و دیروز هم 50 مورد تازه در استان کهگیلویه وبویراحمد به ویروس کرونا مبتلا شدند؛ البته این افراد روزها پیش مبتلا شده بودند ولی نتیجه نمونه برداری آنها با تأخیر فراوانی اعلام شد.

ماجرای تأخیر 13روزه در اعلام نتایج تست کرونا ، بدهی دانشگاه علوم پزشکی به آزمایشگاه خصوصی؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از شرق، اگرچه ویروس عالم گیر کرونا در جهان و حتی توسعه یافته ترین کشورهای جهان یکه تازی می نماید و جان می گیرد اما کشورهای کم برخوردار و همچنین استان های محروم با شرایط سخت تری دست وپنجه نرم می نمایند. در تازه ترین مورد، از استان کهگیلویه وبویراحمد خبر می رسد که نتایج آزمایش بعضی افراد مشکوک با حدود دو هفته تأخیر اعلام می گردد. ماجرا از این قرار است که ده ها نفر از ساکنان استان کهگیلویه وبویراحمد در روزهای دهم تا دوازدهم فروردین سال جاری با علائم مشکوک به ویروس کرونا به مراکز درمانی مراجعه کردند که پس از انجام نمونه برداری، بیش از 13 روز منتظر نتیجه آزمایش خود ماندند تا اینکه بالاخره شنبه همین هفته نتیجه آزمایش اعلام شد؛ نتایجی که از آزمایش مثبت دست کم 50 نفر آن هم با تأخیری 12-13روزه حکایت دارد و این در حالی است که این افراد و خانواده آنها در روزهای سپری شده در قرنطینه جدی نبوده اند.

  • پرداخت نشدن بدهی دانشگاه علوم پزشکی به آزمایشگاه خصوصی؟

شنبه 24 مورد و دیروز هم 50 مورد تازه در استان کهگیلویه وبویراحمد به ویروس کرونا مبتلا شدند؛ البته این افراد روزها پیش مبتلا شده بودند ولی نتیجه نمونه برداری آنها با تأخیر فراوانی اعلام شد. درباره این تأخیر هم تا به امروز دلایل مختلفی مطرح شده که در بین آنها دو مورد به نظر جدی تر می آید: یکی بحث بدهی دانشگاه علوم پزشکی به آزمایشگاهی خصوصی در شیراز که نمونه های استان های هم جوار را دریافت می نموده است و مورد دیگر هم که به تازگی و از سوی بعضی مسئولان استانی مطرح شده، از قرمزشدن شرایط استان فارس و خودداری آزمایشگاه های این استان از آنالیز نمونه های دیگر استان ها حکایت دارد. نگرانی اصلی مردم این استان حالا ترس از شیوع گسترده این ویروس است؛ چراکه این نمونه ها متعلق به حدود دو هفته پیش است و احتمال بالای شیوع کرونا در این استان پیش بینی می گردد.

  • تأیید تأخیر غیرعادی در اعلام نتایج کرونا

با وجود اینکه مسئولان وزارت بهداشت مدام بر افزایش ظرفیت آزمایش کرونای کشور تأکید می نمایند و از افزایش دو آزمایشگاه به 90 مورد خبر می دهند اما همچنان چندین استان حتی یک آزمایشگاه با قابلیت تشخیص ویروس کرونا ندارند.

نمونه های استان های بدون آزمایشگاه به استان های هم جوار ارسال می گردد که البته در حالت عادی چندین روز طول می کشد تا نتایج این آزمایش ها به دست افراد مشکوک برسد.

درباره این ماجرا و تأخیر غیرعادی در اعلام نتایج نمونه های مربوط به استان کهگیلویه وبویراحمد دیروز رئیس شبکه بهداشت گچساران هم خبر را تأیید کرد و گفت: دو هفته است آزمایشگاه شیراز جواب تست های کرونا را تحویل نمی دهد.

بنابر گزارش رسانه های محلی، سهراب صیدی دراین باره و در جلسه ستاد مقابله با کرونا که در سالن جلسات فرمانداری گچساران برگزار گردید؛ گفت: تا الان 15مورد مثبت قطعی کرونا در این شهرستان به ثبت رسیده است، اما مسئله ای که الان وجود دارد این است که نزدیک دو هفته است که آزمایشگاه شیراز جواب آزمایش های این شهرستان را هنوز تحویل نداده است. به هرحال ما باید پاسخ گوی مردم باشیم و توقع داریم که این امر از سوی متولیان امر پیگیری گردد و جواب آزمایش ها هرچه سریع تر به دست مردم برسد؛ چراکه بعضی ها در این خصوص همچنان بلاتکلیف هستند. در این مدت نمونه هایی که به شیراز فرستادیم، تحویل ندادند که بعضی از متولیان امر عنوان کردند که هزینه آزمایش ها پرداخت نشده و جواب آزمایش ها معطل این قضیه مانده است.

این سخنان در حالی است که مسئولان استانی در روزها و حتی هفته های گذشته بارها از شروع به کار آزمایشگاهی در استان خبر دادند ولی همچنان این اتفاق رخ نداده است.

  • شرح و عذرخواهی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

گفت وگوی شرق با یکی از این افراد که دهم فروردین آزمایش داده اما نتیجه مثبت آزمایش کرونایش دیروز اعلام شد، نشان می دهد که در روزهای گذشته از سوی مسئولان استان کمترین تذکر یا توجهی به این افراد نشده و تعدادی از این افراد به صورت عادی روابط اجتماعی خود را داشته اند.

دراین باره البته دیروز سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با تأیید این تأخیر غیرعادی در اعلام نتایج، ضمن عذرخواهی از مردم دراین باره شرحاتی را ارائه کرد.

پرویز یزدان پناه روز گذشته دراین باره گفت: خوشبختانه توانستیم در زمان کوتاهی ظرفیت نمونه گیری خود را از 70 نمونه به 250 تا 300 نمونه در روز برسانیم و نتایج این آزمایش ها را از آزمایشگاه انستیتو پاستور و شیراز دریافت کردیم. در تاریخ 17 فروردین دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام نمود به دلیل شرایط قرمز استان فارس و حجم بالای نمونه های این استان، قادر به انجام آزمایش های دیگر استان ها نیستند.

او در شرح این تأخیر در اعلام نتایج ادامه داد: به آنها اعلام نمودیم فعلا نتایج آزمایش های قبلی استان ما را اعلام کنید که مقرر شد روزانه نتیجه صد آزمایش را به ما اعلام نمایند و ما پس از دریافت جواب همه نمونه های فرستاده شده، دیگر آزمایشی به آزمایشگاه های استان فارس ارسال نکنیم.

یزدان پناه درباره ماجرای بدهی این دانشگاه به آزمایشگاهی خصوصی در شیراز هم گفت: 192 میلیون تومان بدهی این آزمایشگاه را در زمان مقرر پرداخت کردیم و از قبل نیز 42 میلیون تومان به این آزمایشگاه پرداخت شده بود اما متأسفانه باز هم جهت اعلام نتیجه تأخیر داشتند که 22 فروردین با ریاست دانشگاه علوم پزشکی شیراز تماس گرفته و مجددا جویای نتایج شدیم. با پیگیری ها مقرر شد آزمایشگاه پارس خارج از نوبت آزمایش های ما را آنالیز کند و خوشبختانه در تاریخ 23 فروردین جواب 200 نمونه را برای ما ارسال کردند.

این طور که سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج شرح داد قرار است از خانواده این افراد آزمایش کرونا گرفته گردد: متأسفانه حجم بالای کار در شیراز، منجر به تأخیر در جوابدهی شد و هیچ ارتباطی به مسائل اقتصادی نداشته است و از مردم شریف استان به سبب مسائل پیش آمده به جد عذرخواهی می کنیم. هم اکنون یک تیم متشکل از معاون توسعه مدیریت و منابع، معاون بهداشتی دانشگاه و کارشناسان فنی در شهرستان باشت مستقر کردیم تا از تمام خانواده های بیماران و افراد در تماس با بیمار نمونه گرفته گردد.

این شرایط البته در چندین استان کم برخوردار دیگر هم در روزهای گذشته رخ داده و به نظر می آید در صورت بی توجهی، به یک مشکل اساسی تبدیل خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 919

به "ماجرای تأخیر 13روزه در اعلام نتایج تست کرونا ، بدهی دانشگاه علوم پزشکی به آزمایشگاه خصوصی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای تأخیر 13روزه در اعلام نتایج تست کرونا ، بدهی دانشگاه علوم پزشکی به آزمایشگاه خصوصی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید