مصاحبه، نویسنده آمریکایی: حملات در عراق نمونه ای از همکاری آمریکا با تروریست ها است

به گزارش مجله فضای وب، یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی آمریکایی به بیان دیدگاه های خود درباره حملات هوایی اخیر آمریکا به پایگاه های حشد شعبی در عراق پرداخته است.

مصاحبه، نویسنده آمریکایی: حملات در عراق نمونه ای از همکاری آمریکا با تروریست ها است

رندی نورد نویسنده و تحلیلگر سیاسی آمریکایی که کارشناس سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه با تمرکز ویژه بر روی مسائل یمن است، در مصاحبه با مجله فضای وب به سئوالاتی درباره تحولات اخیر منطقه پاسخ داده است.

در ادامه می توانید متن این مصاحبه را ملاحظه بفرمایید:

مجله فضای وب: آمریکا روز یکشنبه حملاتی را علیه تعدادی از پایگاه های نیروهای حشد شعبی در استان انبار عراق انجام داده که در این حملات حداقل 25 نفر شهید و 51 نفر دیگر زخمی شدند. تحلیل و دیدگاه شما درباره این اقدام واشنگتن چیست؟

رندی نورد: ایالات متحده صندلی خود در عراق را خیلی وقت قبل از دست داد. آمریکا از مداخله در عراق در سال 2003 میلادی بر مبنای دروغ ها به عنوان بهانه ای استفاده کرد تا اشغال نظامی این کشور را شروع کند، اشغال میادین نفتی و به وسیله این کشور توطئه های تجاوزکارانه ای را علیه کشورهای همسایه از جمله سوریه و ایران طراحی و اجرا نموده است. سپس آمریکا توانست از داعش به عنوان بهانه ای دیگری برای ادامه حضور در عراق استفاده کند. تصور می کنم این مساله روشن است که واشنگتن سعی می نماید تا یک جنگ گسترده علیه ایران را به راه بیندازد و ادامه حضور خود در عراق را منطقی جلوه دهد، آن هم به خاطر منافع همواره مبهم ایالات متحده.

وزارت خارجه آمریکا مدعی شده است که آنها احساس تهدید نموده و دستور داده اند تا حملات هوایی مرگبار به عنوان یک واکنش و پاسخ انجام گردد. اگر این گونه است، چرا آمریکا به سادگی نیروهای نظامی خود را از عراق خارج نمی نماید؟ چرا زحمت خارج کردن نظامیان خود را از کشوری که آنها را نمی خواهد، قبول نمی نماید و نظامیانش را در معرض خطر قرار می دهد؟ همگی دلیل واقعی تجاوز واشنگتن علیه سوریه را می دانیم و آن دلیل این است که ایران را به واسطه حذف متحدانش منزوی کند و این جنگ شکست خورده است. اکنون آمریکا به دنبال سایر راهبردها در عراق و لبنان است.

مجله فضای وب: برهم صالح رئیس جمهور عراق حملات اخیر آمریکا را غیرقابل قبول و مخرب برای این کشور ارزیابی نموده است، وی افزوده است که این حملات مغایر با توافقنامه های امنیتی بین بغداد و واشنگتن بوده است. آمریکا چگونه این اقدامات را انجام می دهد؟

رندی نورد: این اقدام نقض آشکار حاکمیت عراق است. با این حال، این اقدام عجیب نیست زیرا من هرگز از آمریکا انتظار ندارم که به پیمان ها و توافقنامه های خود با سایر کشورها پایبند باشد. واشنگتن هیچ احترامی برای حاکمیت و تمامیت ارضی سایر کشورها قائل نیست زیرا آنها اکنون پایگاه های نظامی غیرقانونی در سوریه دارند و این پایگاه ها را حفظ نموده اند. واشنگتن تنها توافقنامه ها را زمانی امضا می نماید که معتقد باشد به نفع منافع ایالات متحده است، چه سرمایه یا ارتش آمریکا باشد. آمریکا، عراق را بخشی از توسعه قلمرو خود ارزیابی می نماید و از این توافقنامه ها برای ادامه حضور نظامی خود در عراق استفاده می نماید، و هیچ احترامی برای دولت و مردم عراق قائل نیست. بی شک آمریکا مایل است تا متحدانش و حتی نظامیانش را در معرض خطر قرار دهد تا این پیغام را ارسال کند و به اشغال عراق ادامه دهد.

مجله فضای وب: نیروهای حشد شعبی در عراق نیروهایی هستند که مانع از تسلط تروریست های داعش بر این کشور شدند. این نیروها فقط هدف قرار گرفته اند و تنها توسط نیروهای آمریکایی مورد حمله واقع شده اند، و تعداد زیادی از آنها کشته و زخمی شده اند. 5 پایگاه نظامی آنها هدف قرار گرفته است. آیا این معادله در واقع این معنا را می دهد که آمریکا از تروریسم حمایت می نماید و کوشش برای نابودی کسانی دارد که علیه تروریسم می جنگند؟

رندی نورد: تمام روز را می توانیم درباره خاستگاه و ریشه های اصلی داعش استدلال کنیم ولی این مساله بی ربط است. شواهد و مدارک واضح است که ایالات متحده از وجود داعش بهره می برد و هر اقدامی را برای مقابله با کسانی انجام می دهد که در حال مبارزه با تروریست های داعش هستند. از سوریه و عراق گرفته تا لبنان، افغانستان و یمن ما شواهد بی شماری داریم -مستقیم یا غیرمستقیم- که آمریکا در حال ارسال سلاح و تجهیزات نظامی برای گروه هایی مثل داعش و القاعده است و سعی در نابودی گروه هایی دارد که در حال مقابله علیه تروریسم و محافظت از غیرنظامیان هستند. در همین حال، واشنگتن خود را برای دنیا یک قهرمان معرفی می نماید تا ادعا کند تنها کشوری است که در حال مبارزه با داعش و گروه های تندرو است. آمریکا چطور می تواند ادعای مقابله با تروریسم را مطرح کند آن هم در شرایطی که عربستان سعودی بزرگترین متحدش در منطقه منبع واقعی ایدئولوژی اثبات شده تروریستی است که دیدگاه های افراطی خود را به وسیله مدارس خود در سراسر دنیا به مردم تلقین می نماید؟ این مساله اصلا معنا ندارد و آنها نمی توانند کسی را فریب دهند. حملات خشونت آمیز در عراق تنها آخرین مثال و نمونه از همکاری آمریکا با تروریست های افراطی ارتجاعی و خشن است تا چرخه بی انتها جنگ در منطقه را به سود خود حفظ کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 702

به "مصاحبه، نویسنده آمریکایی: حملات در عراق نمونه ای از همکاری آمریکا با تروریست ها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، نویسنده آمریکایی: حملات در عراق نمونه ای از همکاری آمریکا با تروریست ها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید