موافقت ترامپ با حذف تعرفه واردات فلزات همسایگانش

به گزارش مجله فضای وب، رییس جمهور آمریکا اظهار داشت تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم کانادا و مکزیک حذف خواهد شد.

موافقت ترامپ با حذف تعرفه واردات فلزات همسایگانش

به گزارش مجله فضای وب، دونالد ترامپ در رویدادی گفت خوشحالم که اعلام کنم ما با کانادا و مکزیک به توافق رسیده ایم و محصولاتمان را به این کشورها بدون وضع تعرفه یا عوارض بالا به فروش خواهیم رساند. امیدوارم کنگره توافق تجارت آمریکای شمالی را سریعاً تأیید کند.

کانادا در بیانیه مشترکی گفت در راستای این توافق، تعرفه های تلافی جویانه روی محصولات آمریکایی را حذف خواهد نمود و این اقدام تا دو روز دیگر اجرایی می گردد. خسوس سئاده، معاون وزیر خارجه مکزیک در پیامی در توئیتر از حذف تعرفه های ترامپ استقبال و گفت این اقدام زمینه برای تأیید توافق تجاری جدید از سوی قانونگذاران مکزیکی را هموار می نماید.

با این اقدام، تعرفه 25 درصدی روی واردات فولاد و تعرفه 10 درصدی روی واردات آلومینیوم که از سوی آمریکا به بهانه امنیت ملی، روی واردات کانادا و مکزیک وضع شده بود برچیده می گردد. تعرفه های آمریکا به وضع تعرفه های تلافی جویانه کانادا و مکزیک روی محصولات کشاورزی و سایر محصولات آمریکایی منجر شده بود و مانعی برای قانونگذاران سه کشور برای تصویب توافق تجارت آزاد سه جانبه میان آمریکا، مکزیک و کانادا بود.

تحت این توافق، اگر اقدامی برای جلوگیری از افزایش واردات فلزات فراتر از سطح تاریخی انجام نگیرد آمریکا قادر خواهد بود تعرفه روی فلزات را مجدداً وضع کند. منابع مطلع به بلومبرگ گفتند: این کشورها همچنین موافقت کردند کوشش ها برای رصد مبدا فلزات را افزایش دهند تا مانع از دور زدن تعرفه ها از سوی کشورهای دیگر شوند.

این سیستم مزیت تولیدکنندگان فولاد و آلومینیوم سه کشور را مد نظر قرار گرفته است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ارزش سهام فولادسازان و تولیدکنندگان آلومینیوم آمریکایی با این خوش بینی که تدابیر مذکور مانع از سرازیر شدن سیل عرضه به بازارهای داخلی آنها خواهد شد، بهبود یافت.

این تعرفه ها مانع از تصویب شدن توافق تجاری جدید آمریکای شمالی توسط کنگره آمریکا شده بود. سناتورهای جمهوریخواه بر فوریت تصویب توافق جدید ترامپ و همچنین اهمیت حذف تعرفه های فعلی و اجتناب از وضع تعرفه های جدید تاکید کردند.

گروه های تجاری آمریکایی و بعضی از قانونگذاران از این اقدام دولت ترامپ تمجید و گفتند توافق اخیر به کشاورزان یاری خواهد نمود و زمینه را برای تصویب توافق تجارت آزاد جدید آمریکای شمالی تسریع می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 414

به "موافقت ترامپ با حذف تعرفه واردات فلزات همسایگانش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت ترامپ با حذف تعرفه واردات فلزات همسایگانش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید