واکسن برکت و سینوفارم هر دو از یک پلتفرم ویروس ضعیف شده هستند

به گزارش مجله فضای وب، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا: واکسن برکت و سینوفارم هر دو از یک پلتفرم ویروس ضعیف شده هستند. اگر اولین واکسن تزریق شده سینوفارم باشد، چون واکسن برکت از نظر ساختاری عین سینوفارم است می توان از آن به عنوان دز دوم استفاده کرد.

واکسن برکت و سینوفارم هر دو از یک پلتفرم ویروس ضعیف شده هستند

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، با اشاره به فراز و فرود های ناشی از تاخیر در تامین واکسن از منابع خارجی، دکتر مینو محرز افزود: اگر اولین واکسن تزریق شده سینوفارم باشد، چون واکسن برکت از نظر ساختاری عین سینوفارم است می توان از آن به عنوان دز دوم استفاده کرد.

اگر واکسن اول نوع دیگری باشد، اتفاق خاصی رخ نمی دهد. اما ما می خواهیم این واکسنی که تزریق شده اثر داشته باشد. به همین دلیل تزریق دو واکسن با پلتفرم متفاوت، ممکن است که آن تاثیری را که انتظارش را داریم نداشته باشد.

محرز گفت: واکسن برکت و سینوفارم هر دو از یک پلتفرم ویروس ضعیف شده هستند، آسترازنکا یک مکانیزم دیگر دارد و آدنوویروسی است و در نتیجه نوع آن واکسن داخلی یک مقداری فرق می کند. اسپوتنیک هم مثل آسترازنکا است، البته نوع آدنوویروس های این دو فرق می کند.

وی افزود: به همین دلیل اگر دز اول سینوفارم تزریق شده باشد، می شود دز دوم از واکسن برکت استفاده کرد. شاید مثلا آن شرکتی که قرار بوده دز دوم واکسن را از آن تهیه کنیم الان نمی تواند این دز دوم را به دست ایران برساند و یا صادرات واکسیناسیونش را متوقف کرده است تا به کشور خودشان برسند. واقعا الان تهیه واکسن از یک کشور دیگر کار سختی است.

این متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه هیچ واکسنی ایمنی 100درصدی ایجاد نمی کند، گفت: برخی واکسن ها تا 85 درصد و برخی تا 90 درصد ایمنی ایجاد می کنند، بنابراین احتمال ابتلای این افراد به کرونا وجود دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1682

به "واکسن برکت و سینوفارم هر دو از یک پلتفرم ویروس ضعیف شده هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن برکت و سینوفارم هر دو از یک پلتفرم ویروس ضعیف شده هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید