ویروس کرونای جدید در اروپا

به گزارش مجله فضای وب، ویروس های مشترک بین انسان و حیوانات در سال 2020 با گسترش ویروس کرونا در سراسر دنیا مورد توجه ویژه قرار گرفته اند. با این حال، در حالی که ویروس SARS-CoV-2 همچنان به قربانی دریافت در سراسر دنیا ادامه می دهد، تعیین شده است که یک ویروس مشترک دیگر میان انسان و حیوان برای اولین بار به اروپا گسترش یافته است.

ویروس کرونای جدید در اروپا

با ما سفر کنید و با تور ارزان نوروزی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ایسنا، این ویروس جدید که ویروس ایسیک-کول(Issyk-Kul) نام دارد، مدتی است که شناخته شده است. در حقیقت، این ویروس برای اولین بار در سال 1973 در ایالات متحده آمریکا شناسایی شد. این ویروس برای انسان، بیماری زا توصیف شده است و تقریباً در 50 سال تاریخ خود تا به امروز در اروپا شیوع پیدا نکرده بود.

انسان هایی که به این ویروس مبتلا می شوند، علائمی مانند تب، سردرد، دردهای عضلانی و یا حالت تهوع را تجربه می نمایند.

در حالی که هیچ نشانی از انتقال این ویروس از حیوانات به انسان وجود ندارد، محققان به دقت در حال آنالیز چگونگی انتقال این ویروس به مناطق مختلف هستند.

بیماری مشترک انسان و حیوانات یا زئونوز(Zoonosis) به بیماری های عفونی گفته می گردد که بین حیوانات (عموما مهره داران) و انسان قابل انتقال هستند. اغلب این واژه به طور اختصاصی برای بیماری هایی که از دیگر گونه های حیوانات نشأت می گیرند و به انسان منتقل می شوند به کار می رود. منشا این بیماری ها ممکن است جانوران اهلی یا وحشی، ازجمله حشره ها، پستانداران، خزندگان و پرندگان باشند. در بعضی زئونوزها، انسان عفونت را به جانوران دیگر منتقل می نماید که این حالت زئونوسیس معکوس یا آنتروپونوسیس خوانده می گردد.

در زئونوسیس مستقیم، عامل عفونی تنها احتیاج به یک میزبان برای تکمیل چرخه زندگی خود دارد و طی انتقال، دچار تغییر چشمگیری نمی گردد. بسیاری از سوش های آنفلوآنزا از این دسته اند. زئونوزیس مستقیم همچنین ممکن است به انتقال عامل عفونی بین میزبان های گوناگون، به شکل انتقال مستقیم بیماری از یک حیوان به حیوان دیگر اطلاق گردد. از سوی دیگر، زئونوزیس غیر مستقیم به معنی انتقال به وسیله یک میزبان حد واسط است که در این صورت میزبان واسط ممکن است همه نشانه های بیماری را بروز ندهد. حیوانی که بیماری را به این شکل انتقال می دهد ناقل خوانده می گردد.

بسیاری از اپیدمی های خطرناک ازجمله هاری، بیماری ویروس ابولا و آنفلوآنزا، زئونوزهایی هستند که از حیوانات منشا می گیرند. در یک آنالیز روشن شد که از بین 1415 عامل بیماری زا برای انسان، 61 درصد زئونوز هستند.

محققان در حال آنالیز دقیق تر ویروس های مشترک میان انسان و حیوانات هستند. در طول این مطالعه جدید، دانشمندان بافت اندام 12 خفاش مختلف را که علائم تغییر حاصل از بیماری را نشان می دادند، آنالیز کردند. همه نمونه ها توالی یابی ویروم(virome) شدند تا آن ویروس یا بیماری را که ممکن است باعث تغییر در بافت اصلی شده باشد، به طور خاص نقشه برداری گردد.

پس از توالی یابی بافت، معین شد که نقشه حاصل، ویروس ایسیک-کول است.

پس از شناسایی ویروس ایسیک-کول محققان این بار خفاش ها را به طور خاص از نظر ابتلا به این ویروس آزمایش کردند که نتیجه آزمایش 9 مورد از آنها مثبت بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1397

به "ویروس کرونای جدید در اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونای جدید در اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید