چرا سیلاب های ایران گل آلود است؟

به گزارش مجله فضای وب، عضو هیات علمی دانشگاه اراک گفت: گل آلود بودن سیلاب کشور به دلیل کم بودن پوشش گیاهی در حوضه ها و مراتع بود و این کاهش پوشش گیاهی باعث شد که سطح خاک کاملاً شسته شود.

چرا سیلاب های ایران گل آلود است؟

به گزارش ایسنا، امیر انصاری گفت: تالاب میقان اراک نقش بسزایی در کنترل سیلاب و روان آب های ناشی از بارش های اخیر داشت و در واقع اگر این تالاب نبود، معلوم نبود این حجم آب باید کجا می رفت.

وی با اشاره به این که تالاب میقان اراک در مرکز حوضه آبریز میقان واقع شده و هشت رودخانه به آن وارد می شود، اضافه نمود: تالاب میقان به دلیل موقعیت زمین شناختی در واقع به مانند یک کاسه است که آب های حوضه به داخل آن می ریزد و از حیث جمع آوری آب های سطحی نقش بسزایی دارد.

وی با بیان این که تالاب میقان در واقع نقش مهارکننده سیل، جمع آوری کننده آب های سطحی و تغذیه کننده آب های زیرزمینی را عهده دار است، گفت: به دلیل وجود گسل ها و ترک ها در بستر تالاب میقان اراک در زمان بارش، بسیاری از این گسل ها و درز و شکاف ها و حوضچه های ایجاد شده پر آب می شوند و کم کم این آب به داخل زمین و سفره های آب زیرزمینی نفوذ می کند.

انصاری با اشاره به کاهش سطح آب موجود در دریاچه تالاب میقان نسبت به روزهای نوروز که شاهد بارش شدید در اراک بودیم، بیان نمود: هنوز هوای اراک گرم نشده است و نمی توان این کاهش را به تبخیر نسبت داد، هرچند که بخشی از آب به هرحال تبخیر می شود، اما در شرایط کنونی که هنوز به گرمای تابستان نرسیده ایم کاهش سطح آب تالاب در واقع به دلیل نفوذ آب به درون سفره های آب زیرزمینی و همچنین نفوذ آب به حفره های معدنی رخ داده است که این رطوبت در تابستان مانع بروز گرد و غبار خواهد شد.

وی با اشاره به پوشش گیاهی موجود در بخش کویری تالاب میقان اراک گفت: پوشش گیاهی در واقع به مانند یک سد در مقابل سیل و سیلاب عمل می کند که از به هم ریختن بافت خاک جلوگیری کرده و سرعت روان آب و سیلاب را کاهش می دهد و همین کاهش سرعت باعث می شود که سرعت نفوذ آب به داخل زمین نیز افزایش یابد.

عضو هیأت علمی گروه محیط زیست دانشگاه اراک شرح داد: گل آلود بودن سیلاب در اراک و حتی در کشور به دلیل کم بودن پوشش گیاهی در حوضه ها و مراتع بود و این کاهش پوشش گیاهی که به دلیل چرای بین از حد دام در مراتع، تخریب اراضی، تغییر کاربری و خشکسالی های اخیر که به درازا کشید، ایجاد شده، باعث شد که سطح خاک کاملاً شسته و آب سیلاب ها گل آلود باشد.

وی تاکید کرد: وجود قره داغ های تالاب میقان در زمان وقوع سیلاب و بارش شدید، باعث شد که بستر تالاب میقان و خاک آن بهم نریزد؛ وجود این پوشش گیاهی باعث شد که رسوبات وارد دریاچه نشود و آب به صورت متعادل در سطح منطقه پخش شد.

انصاری با بیان این که اگر تالاب میقان نبود معلوم نیست این حجم آب ناشی از بارش های سنگین اخیر کجا می رفت، گفت: امروز در هر نقطه از کشور برای کنترل روان آب ها سد احداث می شود که اگر بستر آنها شنی باشد سرعت جذب و نفوذ آب به داخل خاک بیشتر می شود، اما تالاب میقان اراک به راحتی این حجم آب را جمع آوری و به آرامی آب را وارد اعماق زمین کرده و در پی آن تغذیه سفره های آب زیرزمینی را رقم می زند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 181

به "چرا سیلاب های ایران گل آلود است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سیلاب های ایران گل آلود است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید