ابداع روش جدید کاهش گاز دی اکسید کربن

به گزارش مجله فضای وب، گروهی از محققان دانمارکی به روش جدیدی برای کاهش انتشار گاز دی اکسیدکربن دست یافته اند که مبتنی بر ارتقای عملکرد دستگاه های اصلاح کننده الکتریکی گاز متان است.

ابداع روش جدید کاهش گاز دی اکسید کربن

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله فضای وب به نقل از تک اکسپلور، گروهی از محققان دانمارکی به روش جدیدی برای کاهش انتشار گاز دی اکسیدکربن دست یافته اند که مبتنی بر ارتقای عملکرد دستگاه های اصلاح کننده الکتریکی گاز متان است.

تولید هیدروژن یکی از کسب و کارهای بزرگ جهان امروز است. به طور متوسط هر سال 60 میلیون تن هیدروژن تولید می شود که کاربرد اصلی آن تولید متانول و آمونیاک برای به دست آوردن کود است.

دستگاه های اصلاح کننده الکتریکی گاز متان عامل تولید 3 درصد از کل گاز دی اکسیدکربن در جهان هستند. این وسیله برای استخراج هیدروژن از متان مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از اصلی ترین عوامل تصاعد دی اکسید کربن در جو زمین است.

دستگاه های یادشده در ساختمان هایی بزرگ و شش طبقه جای می گیرند که در انها گاز طبیعی با استفاده از گرمای متان و آب تحت فشار سوزانده می شود و در نهایت syngas که مخلوطی از منوکسید کربن و هیدروژن است، شکل می گیرد. از این فعالیت دی اکسید کربن هم به دست می آید و محققان دانمارکی برای اولین بار دستگاه های اصلاح کننده الکتریکی گاز متانی ساخته اند که از جریان برق به جای گاز طبیعی برای گرم کردن متان و آب بهره می گیرد.

در نتیجه میزان انتشار گاز دی اکسیدکربن و هزینه های تولید هیدروژن به میزان چشمگیری کاهش می یابد. این دستگاه جدید از نظر ابعاد و هزینه تولید نیز مقرون به صرفه تر بوده و برای تامین برق آن نیز می توان از انرژی های تجدیدپذیر بهره گرفت. پیش بینی می شود با تکمیل این دستگاه ها بتوان میزان دی اکسیدکربن متصاعدشده در جو کره زمین را تا یک درصد کاهش داد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 207

به "ابداع روش جدید کاهش گاز دی اکسید کربن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع روش جدید کاهش گاز دی اکسید کربن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید