رفتن به این منطقه با خودتان است ،برگشتن با خدا!

به گزارش مجله فضای وب، ترسناک ترین و عجیب ترین منطقه ایران در زیر آب های خروشان دریا قرار ندارد، بلکه در دل کویر است، جایی در کویر سمنان که بومیان منطقه، به آن ریگ جن می گویند. منطقه ای شبیه مثلث برمودا، آن هم در خاک ایران!

رفتن به این منطقه با خودتان است ،برگشتن با خدا!

فرو رفتن در گل و لجن ریگ جن، شاید یکی از خطرناک ترین اتفاقاتی باشد که ممکن است گریبانگیر مسافران ناوارد گردد و آنها را به کام مرگ بکشاند. سال های متمادی، هیچکس جرأت نمی کرد به ریگ جن سفر کند و راز این کویر اسرار آمیز را کشف کند، یا اگر حتی جرأتش را هم داشت، به علت ناآشنایی با منطقه، در راه می ماند، اما بالاخره چند سال پیش، طلسم ریگ جن به وسیله علی پارسا، کویر شناس مقیم آمریکا شکسته شد.

ریگ جن، شگفت انگیز ترین، اسرار آمیز ترین و ترسناک ترین منطقه ایران است، با باتلاق های سهمگین که مرگ را برای هر موجود زنده ای به ارمغان می آورد. اتفاقات بی پاسخ و توجیه نشده بسیاری در این منطقه روی داده است و نمک زار های آن، محل دفن موجوات زنده بسیاری بوده است.

ریگ جن منطقه ای کویری و پر از تپه های ماسه ای است که در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال چوپانان و اناراک و غرب جندق واقع شده است که به علت وسعت زیاد و نداشتن چشمه یا چاه آب، صدها سال و یا بیشتر، متروک مانده است.

رازگشایی ریگ جن

علی پارسا، اما یک سال بعد، با ماشین وارد ریگ جن شد و بعد از آن، بسیاری از کویرنوردان از ریگ جن گذشتند. البته با تجهیزات کامل، که نه گرفتار روح شدند و نه جن زده!

مهمترین مسأله این است که اگر تا به حال کویر نوردی نکرده اید و به اصطلاح، حرفه ای نیستید، برای اولین تجربه، به هیچ عنوان ریگ جن را برنگزینید که در این صورت، رفتنتان با خودتان است و برگشتنتان با خدا، حتی اگر هم حرفه ای هستید، حتماً به طور گروهی به این منطقه سفر کنید. برترین وسیله برای سفر به این منطقه، جیپ های سبک وزن است. نقشه را هم از قلم نیاندازید، چون سفر به ریگ جن بسیار خطرناک است.

هشدار و احتیاط:

برای سفر به ریگ جن حداقل باید به مقدار دو هفته آب، بنزین، غذا و وسایل فنی ماشین را به همراه داشته باشید. ضمناً، بلد محلی را از قلم نیاندازید، چون محلی ها معمولاً آدم های کار کشته ای هستند و علاوه بر مشخص مسیر، حتی در شرایط سخت، خیلی خوب می توانند هدایت تان نمایند.

بخشی از منطقه، نسبتاً مسطح تر است با تپه ها کوچک تر، بنابراین عبور از آن نسبتاً آسان به نظر می رسد، ولی با کمی پیشروی، با کم شدن ارتفاع، به اراضی باتلاقی می رسید که اینجا تقریباً جنوب منطقه است. اصرار برای عبور از این اراضی باتلاقی بی فایده است، بنابراین بهتر است از سمت شمال غربی به حرکتتان ادامه دهید. آنگاه به بخش شمالی ریگ جنمی رسید. از اینجا، کوه دماوند را هم می توانید ببینید.

آسوده در آغوش کویر

تمام سختی ها و بالا و پایین ها، یک طرف و آسمان پرستاره شب های ریگ جن هم یک طرف. خوابیدن روی شن های روان، روی تپه ای بلند و چشم دوختن به آسمانی که حتی یک نقطه سیاه ندارد و شهاب سنگ هایی که هر از گاهی مثل تیر فرشتگان حافظ زمین، که شیاطین را از نزدیک شدن به زمین باز می دارند، تمام خستگی روزانه و در شن و باتلاق فروفتن را از تن شما می زداید!

این در حالی است که محلی های این منطقه، چوپان ها و ساربان ها معتقدند که اگر کسی پایش به ریگ جن برسد، بلافاصله ناپدید و به وسیله ارواح و موجودات ماورایی به قلب ریگ جن فرستاده می گردد! یکی از کاوشگران هم می گوید که حتی شتر های اهالی کویر هم وقتی به این منطقه می رسند، از رفتن باز می مانند و به هیچ عنوان حرکت نمی نمایند!

آیا واقعاً این منطقه مثلث برمودای ایران است؟ آلفونز گابریل اتریشی و یک کاوشگر سوئدی قصد داشتند این منطقه را کشف نمایند، اما هیچ کدام نتوانستند از این بخش از کویر عبور نمایند و ناچار به سمت یزد برگشتند. بدین ترتیب، راز سربه مُهر ریگ جن همچنان در پرده ای از ابهام واقع شده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1403 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 2292

به "رفتن به این منطقه با خودتان است ،برگشتن با خدا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتن به این منطقه با خودتان است ،برگشتن با خدا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید