روروَک نخرید؛ رشد کودکتان را مختل می نماید

به گزارش مجله فضای وب، وب سایت سواد زندگی: امروزه، روروَک پای ثابت اولین خرید های والدین برای بچه ها تازه متولد شده به شمار می رود. البته این محصول از نظر قدمت سابقه ای بسیار طولانی تر دارد و شواهدی در دست است که نشان می دهد تاریخچه اولین روروَک های فراوری شده به قرن پانزدهم باز می شود.

روروَک نخرید؛ رشد کودکتان را مختل می نماید

با این حال، کارایی و از همه مهم تر فواید علمی روروَک توسط شمار زیادی از متخصصین در سراسر جهان زیر سوال رفته است به طوری که استفاده از آن در بعضی کشور های توسعه یافته ممنوع شده است. اما آیا واقعا روروَک باعث ایجاد تداخل در فرایند رشد جسمانی کودک خواهد شد؟

مطالعات گسترده در تقابل با تاثیرگذاری روروَک

دکتر Alan Greene متخصص اطفال اطلاعات کامل و مفیدی در این زمینه ارائه داده است: مشاهده اولین قدم های فرزند برای هر والدی به شدت لذت بخش و هیجان انگیز است. روروَک اختراع شد تا دستیابی به چنین رویایی را سریعتر محقق سازد.

حداقل از نظر روانی، کاربرد روروَک برای بچه ها به آن ها احساسی آمیخته از شادی و اعتماد به نفس هدیه می دهد. این ابزار گاهی اوقات نیز به یاری والدین می شتابد و همچون یک پرستار کودک حرفه ای وارد عمل می گردد تا ساعت ها آن ها را سرگرم کند.

اما داستان به همین جا ختم نمی گردد! بر اساس مطالعات انتشار یافته از مجله تکاملی و رفتاری طب اطفال، روروَک در تعداد زیادی از موارد گزارش شده منجر به تاخیر در توسعه فرمان های حرکتی مغز بچه ها شده است. از طرفی دیگر با استناد به مطالب انتشارات AAP، روروک حتی می تواند منجر به اختلال در تکامل ذهنی بچه ها گردد.

در سال 1994 و زمانی که هنوز روروک ها از محبوبیت بالایی در آمریکا برخوردار بودند، کمیسیون ایمنی کالا های مصرفی این کشور گفت که این محصول بیش از هر کالا های بچه هاه دیگری منجر به ایجاد جراحت برای رده سنی خردسال شده است.

انواع آسیب های فیزیکی طبق مقاله ای که از طریق پاب مد قابل دسترسی است، شامل ضربه به سر، شکستگی استخوانی، شکستگی دندان ها، قطع عضو و یا حتی مرگ می گردد. هرچند روروَک های امروزی ایمن تر هستند، اما باز هم نمی توان از مضرات متعدد آن بر سلامت عضلات و استخوان های کودک چشم پوشی کرد.

براساس خبر منتشره در روزنامه نیویورک تایمز، کانادا در سال 2004 استفاده از روروک را به طور کلی ممنوع نمود. شاید متعجب شوید، اما مالکیت تنها یک روروَک می تواند منجر به جریمه تا 100000 دلاری و یا شش ماه زندان گردد. این در حالی است که بر اساس داده های پاب مد، همچنان 75 درصد بچه ها در بسیاری از کشور ها وابسته به روروَک هستند و تبعات ناشی از آن نیز ادامه دارد.

همانطور که گفته شد استفاده از روروَک ضمن قرار دادن کودک در معرض حوادث مختلف، فرصت یادگیری یکی از مهم ترین مهارت های زندگی را آن هم به صورت طبیعی از او می گیرد.

مطالعه ای از کتابخانه دیجیتال ساینس دایرکت نشان داده است که روروَک با ایجاد تداخل در فرایند یادگیری ذاتی، منجر به تاخیر در تکامل فرمان های حرکتی صادره از مغز کودک برای حداقل چندین ماه خواهد شد. به نظر می رسد که این تاخیر دست کم بیش از 3 روز به ازای هر 24 ساعت استفاده از روروَک باشد.

اما قطعا اساسی ترین مسئله ای که درباره روروک گزارش شده، تاخیر در تکامل ذهنی بچه ها است. تست های ویژه ای که از این بچه ها به عمل آمده است، مسئله فوق را تایید نموده اند. این تاثیر گا ها تا حتی 10 ماه پس از توقف استفاده از روروَک نیز استمرار داشته است.

دکتر Emmi Pikler متخصص اطفال ادامه می دهد: بچه های که به صورت طبیعی بزرگ می شوند و راه رفتن را بدون عجله (اشاره به استفاده از روروَک) می آموزند نه تنها از نظر عضلانی پایدارتر هستند، بلکه اعتماد به نفس و قدرت ذهنی بیشتری نیز دارند!

مطالعه ای از آموزشگاه پزشکی اطفال آمریکا آنالیز کاملی میان دو گروه اصلی از بچه ها انجام داده است. دسته نخست بچه های بودند که راه رفتن را بدون وابستگی به روروَک آموختند و دسته دیگر با استفاده از آن.

نتایج نشان دادند که بچه ها گروه دوم نه تنها دیرتر به راه افتادند، بلکه برای مدت زمانی طولانی نیازمند یاری والدین خود به منظور حفظ کامل تعادل بودند. علت این مسئله نیز از نظر علمی کاملا معین است: روروَک اجازه تکامل تمامی عضلات لازم برای راه رفتن مستقل را نمی دهد.

به گفته یکی از فیزیوتراپ های معروف بچه ها، حرکاتی مانند چهار دست و پا راه رفتن، کوشش برای بالا کشیدن خود و بلند شدن از زمین، همگی برای تقویت عضلات هر کودکی ضروری هستند و روروَک چنین فرصتی را از آن ها سلب می نماید.

با استناد به پژوهش های چاپ شده در مجله داینامیک کایروپراکتیک، حرکت چهار دست و پا فرآیندی فوق العاده پیچیده است که استفاده از هر دو نیمکره چپ و راست مغز و در عین حال هماهنگی دقیق میان آن ها را طلب می نماید.

این هماهنگی، فرد را برای دست یابی به موفقیت های آموزشگاهک در آینده مستعدتر می سازد. بدین ترتیب بهترین روش در جهت یاری به فرزندان این است که اجازه دهیم خودشان راه رفتن را بیاموزند و ما تنها محیطی ایمن و مناسب در اختیارشان قرار دهیم!

علاوه بر یافته های فوق، اخیرا مطالعه ای دیگر نیز توسط دانشگاه کیس وسترن رزرو صورت گرفته که مضرات تکاملی استفاده از روروَک از طریق بچه ها را تایید نموده است.

دکتر A. Carol Siegel روانشناس و یکی از کارکنان متخصص دانشگاه مذکور، مهارت های ذهنی و حرکتی 109 نوزاد با رده سنی 6 الی 15 ماه را مورد آنالیز قرار داد تا از تاثیر مثبت و یا منفی روروَک بر رشد عضلاتی- اسکلتی مناسب بچه ها مطلع گردد.

هرچند نتایج به دست آمده از این پژوهش هنوز به صورت رسمی در هیچ مجله ای منتشر نشده، اما دکتر Siegel طی مصاحبه ای نظر خود و همچنین بخشی از یافته های مطالعه را گزارش داده است: تمامی بچه ها شرکت کننده از عملکرد ذهنی استاندارد برخوردار بودند، به غیر از بچه های که تجربه استفاده از روروَک را داشتند.

وی به منظور تفهیم بهتر موضوع از آزمایشی جالب در دهه 1960 یاد می نماید: در این تحقیق از چندین بچه گربه استفاده و دور گردن هر کدام از آن ها به یاری ابزاری مخروطی پوشیده شده بود. به گونه ای که امکان مشاهده پا ها حین حرکت وجود نداشت.

با گذشت مدتی از اجرای آزمایش، گردن بند ها از حیوان جدا شدند. بچه گربه ها تا مدتی قادر به راهنمایی ذهنی اندام های حرکتی خود و راه رفتن نبودند. دقیقا همین اتفاق در خصوص روروک نیز رخ می دهد، به خصوص آن هایی که اجازه نمی دهند کودک پا های خود را حین حرکت مشاهده کند؛ بنابراین اگر به هر دلیلی که مجبور به خرید روروَک برای فرزند خود باشیم، بهتر است مدلی را انتخاب کنیم که کودک حین حرکت قادر به مشاهده پا های خود باشد.

در ادامه پس از کسب مطلعی کامل پیرامون مضرات روروَک برای بچه ها خردسال و شیرخوار، دو محصول دیگر را معرفی خواهیم کرد که تاثیری مشابه دارند و بهتر است از خریداری آن ها اجتناب گردد.

رقابت منفی روروَک با دو محصول بچه هاه دیگر

پیش از ارائه نام محصولات، گفتنی است که موارد زیر با استناد به داده های آموزشگاه پزشکی اطفال آمریکا گردآوری شده اند.

تاب های نوسانی با قابلیت اتصال به درب:

به دلایل مشابهی که در خصوص روروَک نیز گفته شد، تاب های نوسانی بچه هاه که به چارچوب درب متصل می شوند هم منجر به تاخیر در رشد و تکامل ذهنی- فیزیکی خواهند شد، زیرا باعث می شوند که بچه ها زمان کمتری را به جنب و جوش طبیعی بر سطح زمین بگذرانند و بدین ترتیب قادر به توسعه مهارت های حرکتی در زمان مناسب خود نباشند.

علاوه بر این با وارد آوردن استرس و فشار بر ناحیه لگن و ستون فقرات، می توانند مسبب بد شکلی های استخوانی گردد که البته درصد بالایی از آن ها به مرور زمان برطرف می شوند. در تصویر زیر نمونه ای از تاب های نوسانی را مشاهده می کنید.

جایگاه بچه:

گزارش های متعددی از جراحت های جدی به واسطه استفاده از جایگاه بچه در سراسر جهان وجود دارد. در بسیاری از موارد کودک پیش از آن که واقعا از نظر عضلانی آماده باشد، داخل جایگاه های مخصوص بچه ها قرار گرفته و فرمان های حرکتی صادره از مغز وی -که همچنان ارتباط کاملی با محیط ندارد- برای مدتی نسبتا طولانی محدود می گردد. بنابر این اگرناگزیر شدید که از این جایگاه ها بهره ببرید، مدت کوتاهی کودک را درون آن قرار دهید.منبع: برترین ها
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 636

به "روروَک نخرید؛ رشد کودکتان را مختل می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روروَک نخرید؛ رشد کودکتان را مختل می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید