فضانوردان تاریخ ساز ناسا و اسپیس ایکس به زمین بازمی گردند

به گزارش مجله فضای وب، دو ماه پیش بود که فضانوردان ناسا، باب بنکن (Bob Behnken) و داگ هارلی (Doug Hurley) نخستین انسان هایی لقب گرفتند که با فضاپیمای یک شرکت خصوصی (اسپیس ایکس) راهی فضا شدند. آن ها طی مأموریت پرتاب موشک فالکون 9، به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) پیوستند و اکنون ناسا اعلام نموده که این دو فضانورد طی روزهای آینده به زمین باز می گردند.

فضانوردان تاریخ ساز ناسا و اسپیس ایکس به زمین بازمی گردند

طبق برنامه ریزی قرار است فضانوردان ناسا در روز شنبه 1 آگوست (11 مرداد) از ایستگاه فضایی بین المللی جدا شوند و فرآیند بازگشت به زمین را در کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) شروع نمایند. فرود ایمن آنان در اقیانوس اطلس برای روز بعد یعنی 12 مرداد برنامه ریزی شده است. فرودی که مهر تاییدی بر موفقیت فرایند مأموریت و شروع عصر تازه ای در انجام مأموریت های پیوسته به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد بود.

اگرچه مأموریت کرو دراگون در اصل تلاشی برای آزمایش امکان انجام مأموریت به ایستگاه فضایی بین المللی به وسیله شرکت های خصوصی بود اما ناسا ترجیح داد که فعالیت های جاری در ایستگاه را نیز با یاری این دو فضانورد پیش ببرد و بدین ترتیب آن ها طی مدت اقامت خود در مدار زمین، در فعالیت های علمی و تعمیر و نگهداری گوناگونی مشارکت داشتند.

این مأموریت به اندازه مأموریت پرتاب، برای موفقیت کامل ناسا و اسپیس ایکس بحرانی و مهم است. زیرا نشان می دهد که فضاپیمای سرنشین دار اسپیس ایکس نه تنها می تواند فضانوردان را به شکلی قابل اعتماد به ایستگاه فضایی بین المللی برساند بلکه آن ها را به صورت ایمن به زمین بازمی گرداند.

در طول این مأموریت، کپسول کرو دراگون به صورت اتوماتیک عملیات جدا شدن از ایستگاه و بازگشت را با راهنمایی فضانوردان انجام می دهد. این کپسول پس از ورود به جو زمین با یاری چترهایی که پیش از این توسط اسپیس ایکس با موفقیت آزمایش شده اند، سرعت خود را کم می نماید و در نهایت در دریا فرود می آید.

ناسا ابراز امیدواری نموده که اگر زمان رسیدن کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس که حامل فضانوردان است، در ساعت کاری مرکز بازدیدنمایندگان این سازمان باشد، مردم با تهیه بلیت بخش کاوش بیشتر می توانند این مأموریت را به صورت مستقیم در این مرکز مشاهده نمایند.

در عین حال باید توجه داشت که همانند برنامه پرتاب موشک، احتمال تغییر در برنامه بازگشت کپسول سرنشین دار کرو دراگون از ایستگاه فضایی بین المللی وجود دارد. این زمان ممکن است با توجه به مسائل تکنیکی و مکانیکی و هم چنین آب وهوا به صورت از پیش اعلام شده و یا در دقایق پایانی تغییر کند.

منابع: NASA, TechCrunch

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1125

به "فضانوردان تاریخ ساز ناسا و اسپیس ایکس به زمین بازمی گردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضانوردان تاریخ ساز ناسا و اسپیس ایکس به زمین بازمی گردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید