ناسا 2 نمونه از مریخ جمع آوری کرد

به گزارش مجله فضای وب، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپیس، کاوشگر استقامت ناسا فرایند جمع آوری نمونه از مریخ را آغاز کرده است. این کاوشگر که با هدف جستجوی نشانه هایی از حیات به سیاره سرخ ارسال شده، دو مأموریت جمع آوری نمونه را در هفته قبل با موفقیت انجام داده است. دومین مأموریت جمع آوری نمونه روز چهارشنبه هفته گذشته اجرا شده است.

ناسا 2 نمونه از مریخ جمع آوری کرد

هر دو نمونه از یک تخته سنگ به نام روچت جمع آوری شده اند.

میناکشی وادهوا یکی از محققان پروژه بازگردندان نمونه از مریخ ناسا می گوید: این یک دستاورد تاریخی است. طی چند دهه گذشته در جامعه علمی، همیشه بحث و گفتگوهایی درباره ارسال نمونه از مریخ به زمین می شد و اکنون این امر به واقعیت تبدیل می شود. این نمونه های جمع آوری شده از زیر سطح سیاره، در حقیقت بخشی از چند ده نمونه ای است که کاوشگر استقامت جمع آوری خواهد کرد.

به نوشته دیلی میل این نمونه ها در لوله هایی از جنس تیتانیوم ذخیره شدند. قرار است در آینده سازمان فضایی اروپا و ناسا مأموریتی مشترک برای بازگرداندن این نمونه ها به زمین انجام دهند.

این درحالی است که نخستین تلاش برای جمع آوری نمونه از سنگ مریخ با شکست روبرو شد. طی مأموریت مذکور سوراخی در سنگ مریخی حفر شد اما لوله جمع آوری نمونه خالی ماند. محققان به این نتیجه رسیدند که سنگ خرد شده طی حفر سوراخ به خاک نرم تبدیل شده است.

استقامت 43 لوله تیتانیومی برای جمع آوری نمونه همراه خود دارد و اکنون در منطقه Jezero Crater مشغول گشت زنی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1779

به "ناسا 2 نمونه از مریخ جمع آوری کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا 2 نمونه از مریخ جمع آوری کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید