کدام یک از این رفتارها شما را خشمگین می نماید؟

به گزارش مجله فضای وب، کودک، بالغ یا والد؟ خشم و عصبانیت مربوط به کدام یک از این حالت های شخصیتی است؟ آیا وقتی سعی می کنیم پیامدهای والدینمان را که از بیست، سی سال قبل در ذهنمان به جای مانده، بازآفرینی کنیم خشمگین می شویم یا وقتی کودکمان به آن چیزی که دلش می خواهد، نمی رسد؟

کدام یک از این رفتارها شما را خشمگین می نماید؟

نظریه تحلیل رفتار متقابل به این سؤال ها پاسخ می دهد.

خشم؛ احساس اصیل انسانی

برای ارزیابی خشم از نگاه تحلیل رفتار متقابل، بهتر است نگاهی به الگوی حالت های شخصیتی و ویژگی های آن ها بیندازیم؛ حالت شخصیتی والد دربرگیرنده پیغام هایی است که به صورت کلی از والدین یا جانشینان آن ها در فکر ما ذخیره می گردد. این پیغام ها جنبه بازدارنده، راهنمایی نماینده و حمایت نماینده دارند. حالت شخصیتی بالغ، همان طور که از نام آن پیداست، وظیفه تمرکز بر رویدادها و افکار اینجا و اکنون ما را بر عهده دارد تا بتوانیم برترین بازخورد منطقی را از خودمان نشان دهیم.

هرکدام از حالت های شخصیتی عملکرد جداگانه ای در قبال خشم دارند؛ می دانیم که کودک منبع و منشأ اصلی انرژی روانی و هیجانات و غرایز ماست.

البته فراموش نکنیم که والد و بالغ هم سطحی از هیجانات را تجربه می نمایند، اما عمق و نمود رفتاری آن ها به مقدار حالت شخصیتی کودک نیست. اولین بار اریک برن در سال 1960 خشم، ترس، غم و شادی را به عنوان چهار هیجان اصیل هر انسانی بیان کرد. دلیل استفاده برن از این اصطلاح این بود که هیجانات در حالت سازنده خود می توانند به فرآیند حل مسئله (یعنی استفاده از بالغ) و رهایی از جریان نادیده گرفتن کمک نمایند. به عنوان مثال خشم می تواند برای معین کردن حریم های شخصی شما در محل کار یا جمع دوستان تأثیرگذار باشد.

شاید در ابتدا این موضوع که استفاده از هیجاناتی نظیر خشم می تواند در حل مسئله شما را کمک کند، قدری عجیب برسد، اما منظور ما استفاده و به کارگیری سازنده این هیجانات است. برای شناسایی بهتر هیجانات، بهتر است سؤالات زیر را از خودتان بپرسید:

- هنگامی که اوضاع مطابق نظر شما پیش نمی رود، چه احساسی دارید؟

- آیا این احساسات برای شما آشنا و تکراری هستند؟

- آیا این احساسات را در موقعیت های زیادی تجربه نموده اید؟

- آخرین بار چه زمانی این احساس به سراغ شما آمد؟

- موقعیتی که شما در آن، این احساس را تجربه کردید، چگونه بود؟

- فکر می کنید که هرچند وقت یک بار خود را در شرایط این چنینی قرار می دهید؟

- آیا احساساتی که داشته اید به برطرف احتیاجهای فعلی شما کمکی نموده است؟

- آیا می توانید تجربه این احساسات را در کودکی به یاد بیاورید؟

- برخورد والدین شما با این احساسات چگونه بوده است؟

نحوه ارائه پاسخ شما به این سؤالات جمع بندی مناسبی از تجربه هیجان خشم و نمود رفتاری و نتیجه ای را که برایتان به همراه دارد، در اختیار شما قرار می دهد.

کودک سازگار منفی و تجربه خشم

حالت شخصیتی کودک را می توانیم به دو بخش تقسیم کنیم؛ کودک سازگار و کودک طبیعی. خشم معمولاً یکی از مکانیسم های مواجهه ای و مقابله ای کودک سازگار است. کودک سازگار معمولاً در دو بعد اطاعت از والد یا سرکشی در مقابل آن واقع شده است. شما احتمالاً به خوبی با لغت سرکشی آشنا هستید، البته در زبان عامیانه ما این رفتار را لجبازی معرفی می کنیم.

کودک سازگار زمانی که می خواهد با لجبازی خود از حدومرزهایی که والد برایش معین نموده عبور کند، گاهی اوقات از خشم و رفتارهای پرخاشگرانه به عنوان ابزار استفاده می نماید. البته به یاد داشته باشید که خشم و پرخاشگری کاملاً با هم متفاوت هستند.

چطور از خشم استفاده سازنده کنیم؟

فراموش نکنیم برای استفاده از بالغ در فرآیند حل مسئله و پاسخ مناسب به خشم ابتدا باید دلایل بروز این احساس را آنالیز کنیم. در طول تمام فرآیند خشم، شاهد هستیم که یکی از احتیاجهای اساسی انسان پاسخ داده نشده است و فرد تحت تأثیر سائق های درونی(دلیل درونی انگیزش فرد، محرک درونی) به سمت مواجهه با حالت شخصیتی والد خود کشیده می گردد.

یادتان باشد که لجبازی معمولاً بازی برنده - برنده به حساب نمی آید و باید همیشه گفتمان منطقی را برای حل مسائل، به عنوان اولین راه چاره در نظر بگیریم و از آن استفاده کنیم.

از سوی دیگر کودک طبیعی هم به صورت کاملاً سانسور نشده سطح عمیقی از هیجانات، خصوصاً خشم را تجربه می نماید. تفاوت تجربه خشم در کودک طبیعی و کودک سازگار در رویدادهای محیطی تحریک آمیز است طوری که کودک سازگار معمولاً کوشش می نماید با استفاده از هیجانات شدید خود به آن ها پاسخ دهد.

مکث ارادی؛ برترین تکنیک برای کنترل خشم

مهم ترین تکنیک تحلیل رفتار متقابل (T.A) برای کنترل هیجان خشم، مکث ارادی است. حالت شخصیتی بالغ برای پاسخ اینجا و اکنونی احتیاج به زمان دارد و شما باید این زمان را برای او خریداری کنید. حالت شخصیتی بالغ از آنجایی که آخرین حالت شخصیتی است که در ساختار روانی انسان تشکیل می گردد، برای خلاصی از فشار کودک و والد احتیاج به کمک شما دارد و اینجا جایی است که شما باید به سطح خودآگاه و هوشیار خود برگردید.

برای این کار از حواس پنج گانه تان بهره ببرید؛ لامسه، بویایی، چشایی، شنوایی و بینایی. این حواس ارتباط مستقیم با بالغ شما دارند و آن را صدا می نمایند. یک روش بسیار ساده و کارآمد دیگر استفاده از نفس عمیق و تنفس شکمی است چون این کار باعث می گردد بار احساسی و هیجانی شما کاهش پیدا کند و بتوانید از بالغتان بهره ببرید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 تیر 1402 بروزرسانی: 24 تیر 1402 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 2255

به "کدام یک از این رفتارها شما را خشمگین می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام یک از این رفتارها شما را خشمگین می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید