آبشار گزو کجاست؟

به گزارش مجله فضای وب، آبشار گزو، یکی از جذابترین آبشارهای مازندران در دل جنگل فوق العاده سرسبز و انبوه لفور است که صرفا جهت پیاده روی رسیدن به آن ، خود یک جاذبه گردشگری فوق العاده می باشد.

آبشار گزو کجاست؟
گاهی تصاویری در اینترنت مشاهده می کنیم و حتی حدس نمی زنیم که اینجا ایران باشد! متأسفانه ما اندازه شناختمان از کشور مجذوب کننده خودمان بسیار کم است. در این سرزمین آنقدر تماشای های طبیعی و شگفت انگیز نهفته است که مشاهده تمام آن ها یک عمر زمان می خواهد و هیچ گاه از تماشاش سیر نخواهید شد.

آبشار گزو، آبشار شگفت انگیز با نمای فوق العاده در دل طبیعت تمام نشدنی استان مازندران که خود را در میان جنگل های انبوه مخفی نموده است، در فاصله 25 کیلومتری شهرستان سواد کوه قرار گرفته است. در منطقه جنگلی لفور در فاصله ای نسبتاً دور و در جهت خاکی و کمی ناهموار. اگر شما می خواهید چیزی را ببینید که هرکسی پیروز به مشاهده آن نمی گردد، این سختی را تحمل خواهید کرد. هر چند جهت رسیدن به آبشار و خود آبشار آنقدر مجذوب کننده و به یادماندنی است که تمام خستگی از تن شما در خواهد رفت.

آبشاری فوق العاده که حدود 48 متر ارتفاع دارد و پشت آن یک دیوار نسبتاً قوسی از سنگ های مجذوب کنندهی که روی آن را خزه ها گرفته اند به پایین درون حوضچه ای زیبا فرو می ریزد. حوضچه ای زیبا که درون آن را درختان گرفته اند و ارتفاع آب آن کم است و شما می توانید به راحتی درون آن آبتنی کنید.

زمانی که به آبشار برسید، آنقدر این صحنه برای شما مجذوب کننده و زیبا خواهد بود که دوستدارید ساعت ها کنار آن بنشینید و بدون وقفه آن را تماشا کنید. مهم ترین کار کنار آبشار گزو، عکس گرفتن است. از هر زاویه عکس بگیرید تکراری نخواهد شد. اینجا فقط و فقط زیبایی است که به شما لبخند می زند.

جنگل لفور، در جهت حرکت شمابرای اینکه به آبشار برسید، جهت حرکت از داخل جنگل لفور را پیش روی خود خواهید داشت. خود این جهت و تماشا جنگل به تنهایی می تواند یک جاذبه فوق العاده طبیعی باشد. جنگل لفور بخشی از جنگل های هیرکانی شمال است. در این جنگل بسیار قدیمی درختانی تنومند و مسن را تماشا می کنید که صد ها سال است در اینجا اقامت دارند. حرکت در بین درختان و شنیدن صدای پرندگان و جانوران این منطقه حسی عجیب سرشار از آرامش درونی را به شما القا می نماید که در هیچ جا نمی توانید آن را تجربه کنید.

از جمله درختان جنگل لفور که در جهت رسیدن به آبشار خواهید دید، می توان به درختانی چون درخت راش، ازگیل، انجیلی، ممز، لیلکی و... اشاره نمود. مشابه هوای پاکی که شما در جهت حرکت خود در جنگل تنفس خواهید کرد را هیچ کجا نمی توانید پیدا کنید.

برترین زمان سفر به آبشار گزوبا توجه به اینکه آبشار گزو در دل جنگل و در منطقه شمالی کشورمان قرار گرفته، در ماه های گرم سال به ویژه تابستان، بازدید از این آبشار کمی سخت خواهد بود، زیرا شما با هوای بسیار شرجی در منطقه روبه رو خواهید شد. برترین زمان برای بازدید از آبشار گزو در فصل بهار و بعلاوه ماه های آبان و آذر است که هوای بسیار مطبوع به لذت بردن بیشتر شما از این سفر یاری می نماید. در فصل زمستان از رفتن به آبشار خودداری کنید، زیرا جهت بسیار سخت و خطرناک خواهد بود. بهتر است به خاطر ناهموار بودن جهت در روزی به تماشا آبشار بروید که هوا بارانی نباشد، زیرا کار حرکت شما برای رسیدن به آبشار و به ویژه جهت برگشت شما را سخت خواهد نمود.

چطور به آبشار برسیمفاصله شما از تهران تا آبشار چیزی در حدود 2 ساعت است. در این راه شما باید ابتدا وارد جاده فیروز کوه شوید و به سمت شیرگاه حرکت کنید و سپس به جاده لفور بروید. در اینجا به تابلو هایی بر خواهید خورد که جهت امام زاده گزو را به شما نشان می دهند. جهت را دنبال کنید. بعد از گذشت حدود 30 دقیقه رانندگی با ماشین به امام زاده خواهید رسید. اینجا باید ماشین خود را پارک کنید و آماده پیاده روی شوید.

جهت جنگلی و دارای فراز و فرود های نسبتاً تند است. پس از قبل لباس و لوازم خود را مناسب با پیاده روی آماده کنید. حدود 30 دقیقه حرکت در جهت جنگلی که با تابلو مشخص شده است می تواند شما را به محل آبشار گزو برساند. توصیه می گردد که افراد مسن و بچه ها را به علت سختی جهت همراه خود نبرید.

بهتر است حتماً با خودتان یک دست لباس اضافه و حوله همراه داشته باشید. بعلاوه اگر می خواهید از جهت و خود آبشار عکاسی و فیلم برداری کنید حتماً پاوربانک برای شارژ گوشی و وسایل الکترونیکی خود به همراه ببرید. بعلاوه لطفاً کیسه زباله با خود داشته باشید تا بتوانید آشغال های خود را درون آن بیاندازید تا به این طبیعت زیبا آسیبی نرسد.

سد لفوردرهمان منطقه لفور، در شهرستان سوادکوه سدی فوق العاده مجذوب کننده در منطقه جنگلی قرار گرفته است که به آن سد لفور یا سد البرز می گویند. این سد ارتفاعی حدود 72 متر دارد و سه رودخانه به نام های کارسنگ رود، آذر رود و اسکلیم روهار به آن می ریزد. ظرفیت سد حدود 150 میلیون متر مکعب و از نوع خاکی است که حدود 10 مگاوات برق برای ساکنین شهر های بابل، بابلسر، امیرکلا و خزرشهر را تأمین می نماید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 2 دی 1400 بروزرسانی: 2 دی 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1888

به "آبشار گزو کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار گزو کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید