آموزش و پرورش تمرکزش را روی مهارت آموزی بگذارد

به گزارش مجله فضای وب، تهران (پانا) - عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دانش آموزی که از مدرسه فارغ التحصیل می گردد باید هر دو نوع مهارت زندگی و حرفه ای را در کنار هم آموخته باشد از اهمیت احیای کارآموزی در آموزش و پرورش سخن گفت.

آموزش و پرورش تمرکزش را روی مهارت آموزی بگذارد

امیرحسین بانکی پور فرد، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با پانا با اشاره به اهمیت مهارت آموزی دانش آ موزان گفت: مهارت های حرفه ای و مهارت های زندگی هر دو مهم است و باید آموزش و پرورش از هردو نهایت استفاده را ببرد ولی آنچه تجربه شده نشان می دهد سال ها درس خواندن بچه ها در نظام آموزشی ما نه آن ها را برای زندگی آماده نموده است و نه برای کار حرفه ای و فقط دایره ای از محفوظات شان افزایش یافته است. البته ناگفته نماند در سال های اخیر آموزش و پرورش برای ایجاد تغییرات گام هایی برداشته است.

باید آموزش و پرورش تمرکزش را روی مهارت آموزی بگذارد

بانکی پور با اشاره به اهمیت کارآموزی در دوران نوجوانی برای دانش آموزان اظهار کرد: سال ها دانش آموزان ما در جهت دانش عمرشان می گذرد اما اگر در کنار این دانش، مهارت های فنی و زندگی را هم بیاموزد قطعاً بیشتر و بهتر برای زندگی آماده می شوند.

وی اضافه نمود: آموزش و پرورش ما باید تمرکزش را روی کارآموزی بگذارد. باید بین بخش خصوصی و آموزش و پرورش قرارداد بسته گردد و کارگاه هایی گذاشته گردد و اصناف و دانش آ موزان در فرصت یک ماه از تابستان باهم ارتباط مستمر داشته باشند. این مهم باید اصل باشد و البته تحت نظارت آموزش و پرورش باشد. درواقع به جای اینکه تابستان دوباره خانواده بچه ها را به کلاس های مختلف ببرند باید یک ماه دانش آموز موظف باشد به عنوان واحد درسی متناسب بامهارتی که آموزش دیده است برود و در کارگاهی کار کند.

تجربه خوب طرح کاد احیا گردد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح های خوب گذشته آموزش و پرورش برای بالا بردن مهارت شغلی دانش آموزان اظهار کرد: تجربه ای هم درگذشته داشتیم که مفید بود و متأسفانه رها شد. حدود 30 سال پیش طرح کاد را داشتیم و دانش آموزان هفته ای یک روز می رفتند و در یک محیطی کار می کردند این طرح اگرچه ایراداتی داشت اما در اساس خوب بود.

مسئله آموزش حرفه ای اصل باشد

وی اضافه نمود: در شرایط کنونی هم می گردد در قالب طرح کاد و هم استفاده از فرصت تابستانی برای مهارت آموزی شغلی دانش آ موزان اقدام کرد. آموزش مهارت حرفه ای چه در مدارس و چه در سربازخانه و دانشگاه ها باید اصل باشد.

بانکی پور گفت: باید دانش آموزی که مهارتی آموخته است به صورت عملیاتی با صنف مرتبط با همان مهارت همکاری کند تا بعد از مقطع دبیرستان به راحتی جذب بازار کار گردد. دانش آموز بعد از کشف علاقه اش همان را متمرکز پیگیری می نماید و هر تابستان در همان حوزه موردعلاقه اش مشغول کار می گردد و درنهایت بعد از گرفتن دیپلم به راحتی می تواند کار پیدا کند.

وی اضافه نمود: با توجه به محدودیت هایی که آموزش و پرورش دارد باید دستگاه های دیگر به کمکش بیایند و این بین آموزش و پرورش و واحدهای صنفی و کارگاه جا بیافتد و این موضوع خدمتی به صنعت و اصناف هم هست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 شهریور 1401 بروزرسانی: 5 شهریور 1401 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 2112

به "آموزش و پرورش تمرکزش را روی مهارت آموزی بگذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش و پرورش تمرکزش را روی مهارت آموزی بگذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید