ابعاد غول آسای بزرگترین ستاره شناخته شده در کنار خورشید، عکس

به گزارش مجله فضای وب، دنیا بی نهایت بزرگ است و در پهنای آن ستاره ها بی شمارند. در دنیا شناخته شده برای انسان بزرگترین ستاره کدام است؟

ابعاد غول آسای بزرگترین ستاره شناخته شده در کنار خورشید، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، نزدیک ترین ستاره به ما خورشید است. ستاره ای غول پیکر در قیاس با کره زمینی است که روی آن زندگی می کنیم. اما خورشید ما هر چند غول پیکر به نظر برسد بزرگترین ستاره نیست.

البته خورشید ستاره کوچکی هم نیست و ستاره های بسیاری از آن کوچک ترند. در دنیا شناخته شده برای انسان تا جایی که می دانیم ستاره EBLM J0555-57Ab کوچک ترین ستاره و تقریبا به مقدار سیاره زحل در منظومه شمسی است.

در این میان غول پیکرترین ستاره ای که می شناسیم کدام است و در قیاس با خورشید چگونه به نظر می رسد؟

در دنیا شناخته شده برای انسان بزرگترین ستاره یک ابرغول قرمز به نام یو وای اسکوتی UY Scuti یا سپر یو وای است. ابعاد این ستاره به حدی است که تصورش هم سخت است و برای درک آن باید به قیاس با آنچه برایمان آشنا است رو بیاوریم.

کره زمین که ما بیش از 7 میلیارد انسان بر آن زندگی می کنیم قطری در حدود 12 هزار کیلومتر دارد. فاصله زمین تا ماه حدود 380 هزار کیلومتر است و تا خورشید چیزی حدود 147 میلیون کیلومتر فاصله است. همین خورشید قطری حدود یک میلیون و 400 هزار کیلومتر دارد.

حال که کمی درباره مقدار زمین و خورشید و اعداد نجومی دانستیم می توان با در نظر گرفتن شعاع یک میلیارد و 800 میلیون کیلومتری یو وای اسکوتی به ابعاد غول آسای آن پی برد.

اگر این ستاره غول پیکر را در مرکز منظومه شمسی قرار دهیم، عطارد، زهره، زمین، مریخ و مشتری را خواهد پوشاند. البته این ستاره در مقیاس کیهانی عمر زیادی پیش رو ندارد و بر خلاف خورشید ما که تا چند میلیارد سال دیگر می تابد فقط چندین میلیون سال دیگر از زندگیش به جای مانده است.

یو وای اسکوتی سال 1860 به وسیله ستاره شناسان آلمانی کشف شد و آن موقع BD -12 5055 نام گرفت. فاصله این ابر غول سرخ در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری از زمین حدود 9 هزار و 500 سال نوری است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 آذر 1402 بروزرسانی: 26 آذر 1402 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 2288

به "ابعاد غول آسای بزرگترین ستاره شناخته شده در کنار خورشید، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابعاد غول آسای بزرگترین ستاره شناخته شده در کنار خورشید، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید