افراد کوتاه قدتر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند

به گزارش مجله فضای وب، محققان دریافتند افراد کوتاه قدتر در معرض ریسک بالاتر ابتلا به دیابت نوع2 هستند.

افراد کوتاه قدتر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند

به گزارش خبرنگار مهر، مطالعه نشان می دهد ریسک ابتلا به دیابت نوع2 به ازای افزایش هر 10 سانتی متر در قد برای مردان 41 درصد و برای زنان 33 درصد کمتر می گردد.

به گفته محققان، احتمال افزایش این ریسک در افراد کوتاه قدتر احتمالا ناشی از میزان چربی بیشتر در کبد و الگوی نامطلوب تر فاکتورهای پرخطر کاردیومتابولیک است.

محققان موسسه آلمانی تغذیه انسانی عنوان می نمایند: یافته های ما نشان می دهد که افراد کوتاه قدتر دارای میزان بیشتر فاکتورهای پرخطر کاردیومتابولیک هستند و در مقایسه با افراد قدبلندتر، با ریسک بیشتر ابتلا به دیابت روبرو هستند.

تیم تحقیق در این مطالعه بیش از 2500 مرد و زن میانسال را در آلمان مورد آنالیز قرار دادند.

به نظر می رسد ارتباط قد با خطر ابتلا به دیابت در بین افراد دارای وزن نرمال بیشتر است به طوریکه به ازای هر 10 سانتی متر افزایش در قد مردان ریسک دیابت 86 درصد کمتر می گردد و به ازای هر 10 سانتی متر افزایش قد زنان، این ریسک 67 درصد کاهش می یابد.

در افراد چاق و دارای اضافه وزن، هر 10 سانتی متر افزایش در قد با کاهش 36 درصدی ریسک دیابت برای مردان و کاهش 30 درصدی برای زنان مرتبط است.

محققان این مطالعه بر انجام اقدامات اولیه در جهت کاهش ریسک متابولیکی مرتبط با قد تاکید دارند که لازمه آن تمرکز بر فرآیند رشد در دوره های حساس در طول بارداری، اوایل دوره کودکی، بلوغ و اوایل دوره بزرگسالی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 398

به "افراد کوتاه قدتر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد کوتاه قدتر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید