با یوگا، احساساتتان را بهتر توصیف کنید

به گزارش مجله فضای وب، ناگویی هیجانی به معنای بی تمایلی به بروز هیجانات است. افراد با مشکل ناگویی هیجانی در یافتن کلمات مناسب برای توصیف احساسات و بیان هیجاناتشان ناتوانند. نتایج یک مطالعه نشان می دهد یوگادرمانی موجب کاهش طرح واره های ناسازگار و ناگویی هیجانی در زنان افسرده می گردد.

با یوگا، احساساتتان را بهتر توصیف کنید

به گزارش خبرنگاران، زنان مبتلا به افسردگی نه تنها با سلسله مسائل جسمی، بلکه با مسائلی نظیر درماندگی آموخته شده و مسائل طرحواره ای و اضطراب در پی تشخیص و درمان و سیر بیماری نیز روبرو هستند که شرایط آنان را بغرنج می نماید و روال طبیعی زندگی آنها را برهم می زند.

یکی از انواع تمرینات بدنی، تمرینات غیرهوازی مانند یوگاست که به آرامی انجام و به ارتباط جسمی و شناختی در بچه ها منجر می گردد. تاکید یوگا بر آرام سازی است و تمرینات آن، ایستا و پویا انجام می شوند که از ورزش های معمولی متمایز هستند. محققان در پژوهشی با عنوان اثربخشی یوگادرمانی بر طرح واره های ناسازگار اولیه و ناگویی هیجانی زنان افسرده این موضوع را آنالیز نموده اند.

در این پژوهش آمده است: طرح واره های ناسازگار اولیه شامل طرحواره های حوزه طرد و بریدگی و حوزه خودگردانی و عملکرد مختل است. در حوزه طرد و بریدگی، انتظار این است که نیازهای فرد برای امنیت، ثبات، محبت، همدلی، درمیان گذاشتن احساسات، پذیرش و احترام به شیوه ای پیش بینی پذیر ارضا نخواهد شد. طرح واره های این حوزه معمولا در خانواده هایی به وجود می آید که بی عاطفه، سرد، منزوی، تندخو، پیش بینی ناپذیر یا بدرفتار هستند. در حوزه خودگردانی و عملکرد مختل، انتظارات فرد از خود و محیطش با توانایی های محسوس او برای جدایی، بقا و عملکرد مستقل یا انجام موفقیت آمیز کارها تداخل پیدا می نماید.

نویسندگان، در بخش دیگری از این مقاله بیان می نمایند: ناگویی هیجانی به معنای بی تمایلی به بروز هیجانات است. افراد با مشکل ناگویی هیجانی در یافتن کلمات مناسب برای توصیف احساسات و بیان هیجاناتشان ناتوانند و این مسئله در بسیاری از بیماران روان تنی مشاهده می گردد. در واقع، شکایت اصلی این بیماران هنگام مراجعه به پزشک، ناگویی نیست. بلکه این مشکل را در جسم بیمار خود نشان می دهند و به جای توصیف احساسات خود، جزئیات را توضیح می دهند.

این پژوهش از نوع نیمه تجربی بوده که به روش پیش آزمون پس آزمون همراه با گروه کنترل انجام شد. جامعه آماری این پژوهش از همه زنان افسرده مراجعه نماینده به مراکز مشاوره امید و راه فردا در نیمسال اول سال 1398 شهر تهران تشکیل می شد. روش نمونه گیری تصادفی ساده و تعداد نمونه ها سی آزمودنی بود که به طور تصادفی در دو گروه آزمایش(15نفر) و کنترل(15 نفر) قرار گرفتند.

بر اساس آن چه در این مقاله آمده است، گروه مداخله در هشت جلسه نود دقیقه ای و هفته ای یک بار به طور گروهی یوگادرمانی را آموزش دیدند ولی به گروه کنترل این آموزش داده نشد. پرسشنامه طرح واره های ناسازگار یانگ و ناگویی هیجانی تورنتو قبل و بعد از اجرای آموزش درباره گروه ها اجرا شد.

نویسندگان این مقاله می گویند: نتایج این پژوهش نشان داد که یوگادرمانی موجب کاهش طرح واره های ناسازگار و ناگویی هیجانی در زنان افسرده می گردد. این یافته ها میتواند گام مفیدی برای حل مسائل زنان افسرده و در نهایت، تضمین سلامت جسمی و روانی آنان گردد. بنابراین پیشنهاد می گردد درمانگران و مشاوران با شناسایی طرح واره های ناسازگار اولیه و ناگویی های هیجانی و کسب مهارت در آموزش یوگا، میزان امید و رضایت از زندگی را در زنان افسرده افزایش دهند.

این پژوهش به وسیله سحر سعیدی اصل و فاطمه السادات رباطی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان اجرا شده است. مقاله حاصل از این پژوهش در دومین شماره بیست و نهمین دوره مجله مراقبت پرستاری و مامایی ابن سینا منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1890

به "با یوگا، احساساتتان را بهتر توصیف کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با یوگا، احساساتتان را بهتر توصیف کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید