برای تحقق شعار سال احتیاج به حمایت صنایع داریم

به گزارش مجله فضای وب، خبرنگاران/خوزستان معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه دانشگاه در چندین پروژه خود را به اثبات رسانده است و به دنبال این هستیم که چندین کار نمونه در دانشگاه که تبدیل به برند شده اند را تجاری سازی کنیم، گفت: برای تحقق شعار جهش فراوری باید درخواست همکاری با دانشگاه بسیار زیاد باشد، بنابراین از طرف صنایع احتیاج به حمایت داریم.

برای تحقق شعار سال احتیاج به حمایت صنایع داریم

علی حقیقی در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها به چند دسته تقسیم می شوند؛ بخشی از این پژوهش ها بنیادین هستند که به چاپ مقاله و انتشار اسناد علمی منتهی می شوند چرا که نظام های رتبه بندی در کشور و در دنیا بر این اساس است و عملا 70 درصد مقاله محور هستند. دسته ای دیگر در حوزه تحقیقات کاربردی جای دارند که یک جنبه آن به کارهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت و جامعه می پردازد و ممکن است منتهی به چاپ مقاله نشود اما مسئله ای از جامعه یا صنعت را حل می نماید و امکان دارد که در رتبه بندی دانشگاه ها نیز دیده نشود.

وی اضافه نمود: دسته ای دیگر از فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها در حوزه فناوری است که شامل استارت آپ ها، ثبت اختراع و... هستند. در دانشگاه چمران در حوزه مدیریت پژوهشی سه حوزه مدیریتی داریم که شامل مدیریت امور پژوهشی، مدیریت ارتباط با صنعت و مدیریت مرکز رشد است. از 5 سال گذشته دانشگاه شهید چمران اهواز تصمیم گرفت که جهت خود را تعیین کند بر این اساس یا مقاله محور باشد و یا در حوزه ارتباط با صنعت و جامعه کار کند. با توجه به پتانسیل هایی که در دانشگاه شهید چمران اهواز و استان خوزستان وجود دارد، دانشگاه به سمت ارتباط با صنعت و جامعه حرکت کرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز اعلام کرد: سعی کردیم که تحقیقات کاربردی و ارتباط با صنعت را پر رنگ تر کنیم و دانشگاه کاملا از این موضوع حمایت کرد. در سال های اخیر صنایع کم کم به دانشگاه اعتماد کردند. در واقع بیشترین پیروزیت را در صنعت نفت داشتیم و چندین پروژه ملی و کاربردی را انجام دادیم که باعث ایجاد اعتماد دو طرفه شد.

حقیقی با بیان اینکه برنامه دانشگاه شهید چمران اهواز یک برنامه کلان 5 ساله است و به دنبال این هستیم تا پروژه های مختلف را با صنعت ادامه دهیم، گفت: دانشگاه ها را به عنوان فراوریکننده نمی شناسند و به عنوان مراکز تحقیقاتی می شناسند. ما در سال گذشته حداقل 2 تا 3 پروژه پیروز داشتیم. برای تحقق شعار جهش فراوری باید درخواست ها به دانشگاه ها بسیار زیاد باشند، بنابراین از طرف صنایع احتیاج به حمایت داریم. دانشگاه ما در چندین پروژه خود را به اثبات رسانده است و به دنبال این هستیم که چندین کار نمونه در دانشگاه که تبدیل به برند شده اند را تجاری سازی کنیم و به فراوری برسانیم.

وی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم پروژه ها را تجمیع کنیم، پژوهشکده میادین و تحقیقات نفتی را در دانشگاه تاسیس کردیم. برای حوزه آب و انرژی نیز پژوهشکده آب و انرژی جندی شاپور را داریم و در حوزه علوم انسانی نیز چندین پژوهشکده داریم. هدف این است که ارتباط جامعه با دانشگاه از حالت فردی به حالت تشکیلاتی درآید. تشکیلات نیز به وسیله راه اندازی پژوهشکده ها به وجود می آیند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز در خاتمه گفت: دانشگاه ما در تمام حوزه ها یکسان کار نموده است اما اینکه می بینیم بیشتر پروژه های پیروز دانشگاه در ارتباط با صنعت نفت بوده به دلیل همکاری نفت با دانشگاه است که به اهمیت تحقیقات کاربردی بیش از سایر صنایع پی برده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 921

به "برای تحقق شعار سال احتیاج به حمایت صنایع داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای تحقق شعار سال احتیاج به حمایت صنایع داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید