خانه عباسیان ، لذت تماشای هنر در هندسه یک بنا

به گزارش مجله فضای وب، خانه عباسیان کاشان را باید یکی از زیباترین شاهکارهای معماری دانست که پژوهش جذابیت هایش برای شیفتگان معماری تمام نشدنی است. با خبرنگاران همراه شوید تا سری به این خانه دلنشین بزنیم و ردپای ذوق و خلاقیت ایرانیان را به چشم ببینیم.

خانه عباسیان ، لذت تماشای هنر در هندسه یک بنا

زیبایی های منحصربه فرد خانه عباسیان

خانه عباسیان

خانه عباسیان یادگاری از دوران قاجار، بین سال های 1245 تا 1250 است که یکی از تجار معروف چینی و بلور آن موقع به نام حاج محمد ابراهیم تاجر باشی دستور ساختش را داده است. این ساختمان با زیربنایی نزدیک به 7000 متر در محله تاریخی سلطان امیراحمد کاشان واقع شده است و راز و رمز نشانه های معماری آن حاکی از آن است که در حدود 20 سال برای نهایی شدن آن موقع صرف شده است. معمار خلاق این اثر معین نیست، اما آن چه بر همگان واضح است، هنر، ذوق و هوش این معمار است که در تمامی 5 طبقه و 5 حیاط خانه عباسیان ، تا ابد مانا خواهد بود.

این بنا برای نامزد دریافت زیباترین بنای مسکونی ایرانی - اسلامی در نظر گرفته شد تا خاص بودن خلاقیت معماری اش را به همگی اثبات کند. خانه عباسیان المان های زیبای تاریخی را در انحصار خود درآورده است، به حدی که تا به امروز چند بار لوکیشن سریال های تاریخی همانند مسافر ری، ملاصدرا و جابربن حیان شده است.

داستان معماری خانه محبوب کاشان

معماری منحصر به فرد خانه عباسیان

کاشان شهری مذهبی است و اعتقادات اسلامی از دیرباز در این شهر نبض تپنده ای داشته است. ریشه این باورها در ساخت عمارت ها هم سهم بالایی داشته و خود زمینه سبکی از معماری بوده است. خانه عباسیان یکی از بناهایی است که معماری ایرانی و در عین حال اسلامی آن نشان از عقاید مذهبی مردمان گذشته کاشان است. مجزا شدن بنا به دو بخش اندرونی و بیرونی، اتاق های تو در تو، دیوارهایی که روی پشت بام برای جلوگیری از دید همسایه ها بنا شده و از همه جالب تر، وجود دو کوبه روی در چوبی این خانه برای معین شدن مهمان مرد از زن، همگی نشانی از تلفیق معماری ایرانی با اسلامی دارد.

در تمام عمارت قرینه سازی شکوه فوق العاده ای دارد و از ویژگی های زیبای معماری محسوب می گردد. سبک معماری خانه عباسیان ، به شکل گودال باغچه است و پایین تر از سطح معمول خیابان و کوچه قرار گرفته است. این سبک به دلایل متعددی از جمله دسترسی آسان به قنات و عایق بودن به سرما و گرمای فصول است. اهمیت فصل در ساخت بنا به حدی بوده که قسمت هایی مخصوص زمستان و بخش هایی نیز برای اقامت تابستانه طراحی شده است.در این بنا نقوش خاص، گچ بری ها و تزیینات زیبایی به کار برده شده است. کاربندی و رسمی بندی های طاق، مقرنس کاری های گنبد و مشبک کاری های پنجره، زیبایی چشمگیری به عمارت بخشیده است.

گذری از هشتی تا بخش بیرونی خانه عباسیان

در ورودی به هشتی با یک سطح شیبدار ملایم به هم متصل شده اند. هشتی زیبای خانه عباسیان ، مرزی هوشمندانه بین حریم خانه و محله بوده و در عین حال زیبایی این فضای سرپوشیده، خود نمای جالبی به کل عمارت داده است. به بخش بیرونی خانه که سر بزنید، قسمت های مختلفی منتظرتان است تا با زیبایی خود شگفت زده تان نمایند. اتاق آینه با شکوه ترین قسمت خانه است که در بخش شاه نشین قرار گرفته و گچ کاری ها و آینه کاری های منحصربه فردش، نگاه تان را میخکوب می نماید.

انعکاس نور در آینه هایی که به شکل ستاره، ماه و شمسه روی سقف جا خوش نموده اند، فضایی رویایی و خواستنی در این اتاق به وجود آورده است. درهای ارسی، پنجره های مشبک گچی و شیشه های رنگی، این اتاق را دلفریب تر نموده است. مجموعه ای در دو طبقه با نام سرپوشیده بزرگ در بخش بیرونی خانه عباسیان قرار گرفته است که مخصوص گردهمایی ها و مراسم بوده و هوای آن از طریق بادگیر و نورش از سقفی با پنجره ای کوچک موشی که در اصطلاح به آن کلافه فرنگی می گویند، تامین می شده است. بخش بیرونی عمارت ایوان های تماشای و زیبایی دارد که با نام ایوان بهاره شناخته شده اند، این ایوان ها در آب وهوای مطلوب و معتدل سال مورد استفاده می گرفته و از قسمت های محبوب خانه بوده است.

بخش سرپوشیده کوچک که طراحی آن شبیه سرپوشیده بزرگ، با میزان ای کوچک تر و تزیینات بیش تر است، در میان بخش اندرونی و بیرون قرار گرفته است. حلقه هایی که در این قسمت دیده می گردد، کاربردی برای آویزان کردن چراغ های روشنایی داشته اند که در مجموع نمای جالبی هم پیدا می نموده است. بخش مهم و قابل توجه عمارت اتاق مرکزی است که گچ بری های خاصش یکی از بی نظیرترین تصویرهای خانه عباسیان است. این اتاق از طریق درهای ارسی، پنجره های گچی و شیشه های رنگی جذابیت فوق العاده ای پیدا نموده و با وجود نقوش گچ بری دیوارها، تبدیل به کاریزماتیک ترین قسمت خانه شده است.

بخش اندرونی خانه، دنیایی از هنر معماری کاشان

بخش اندرونی عمارت جایی مخصوص رفت وآمد اهل خانه بود و شامل قسمت های مختلفی بوده که مهم ترین آ ن ها اتاق شاه نشین است. آینه کاری های شمسه و ستاره این اتاق از تماشای ترین قسمت های این بخش است که نگاه را به خود جذب می نماید. در این اتاق شومینه زیبایی وجود دارد که با طلا آب کاری شده و نمای بی نظیری دارد. از جذابیت ها و خلاقیت های بخش درونی وجود دریچه راه مخفی است. دریچه مخفی مخصوص رفت وآمدهای اهالی خانه به محله بوده که بیش تر مورد استفاده زنان عمارت قرار می گرفته است.

حوضخانه ای که در بخش اندرونی قرار گرفته است، یکی از دلنشین ترین مکان ها برای گذران زمان در روزهای داغ تابستان بوده است و هوای کویر را به آب وهوایی مطلوب و خنک تبدیل می نموده است. معماری این بخش از خانه بر اساس سیستم خنک نماینده جالبی است که از حوض های آب و کانال های گردش آب بهره می گیرد. حوضخانه حیاط باصفایی دارد که پاتوق اهل خانه در تابستان محسوب می شده و نور گیر مرکزی آن را روشن می نموده است. خنک تر از حوضخانه، سرداب بوده که اختلاف دمای آن با سایر جاها به حدی بوده که در دل خاک آن اتاقک هایی برای نگهداری گوشت و مواد فاسدشدنی حفر نموده اند.

خانه عباسیان با فضای دلنشین و سنتی، پتانسیل فوق العاده ای برای گردشگری کاشان دارد و در کنار دیگر خانه های سنتی، گنجینه خانه های تاریخی محله سلطان امیراحمد را کامل می نماید. به این خانه بروید و از گوشه گوشه آن تماشا کنید. لذت زیبایی های این خانه را با نوش جان کردن غذایی دلپذیر در رستوران سنتی این عمارت کامل کنید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 2095

به "خانه عباسیان ، لذت تماشای هنر در هندسه یک بنا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه عباسیان ، لذت تماشای هنر در هندسه یک بنا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید