سفری به غارهای شگفت انگیز ایران

به گزارش مجله فضای وب، غارهای طبیعی و زیبا در کشورمان کم نیستند و البته در میان این همه غار شاید بیشتر ایرانیان تنها غار علیصدر در همدان را بشناسند. در میان غارهای ایرانی بعضی حتی به عنوان شگفتی های جهانی نیز شناخته می شوند اما در داخل کشور خیلی نامی از آن ها برده نمی گردد.

سفری به غارهای شگفت انگیز ایران

غارهای بی نظیری که در ایران وجود دارد

ایران کشوری 4 فصل است و موقیت جغرافیایی و رشته کوه های آن باعث شده تا تمامی مناظر طبیعی در آن دیده گردد. در دل کوه های البرز و زاگرس رازهایی نهفته است که برای کشف کردن آن ها باید وارد غارهای شگفت انگیز آن شد.

این بار از میان جاذبه های گردشگری ایران سراغ غارهای بی نظیر سرزمین مان رفتیم؛ جاذبه ای که تعداد آن در ایران هرچند کم نیست، ولی با این وجود تعداد کسانی که با این جاذبه آشنا هستند، انگشت شمارند. در این مطلب می خواهیم شما را با تعدادی از غارهای بی نظیری که در ایران وجود دارد، آشنا کنیم. پس این مطلب جذاب را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

غار علیصدر

کمتر کسی هست که نام غار علیصدر همدان به گوشش آشنا نباشد. این غار بزرگ ترین غار آبی جهان است. امروزه بخش هایی از معابر کشف رشده غار علیصدر با پروژکتور نورپردازی شده و توسط قایق امکان بازدید از آنها میسر است. دالان های آبی با سقفی مملو از قندیل حقیقتا یکی از شاهکارهای جهان هستی است که نباید فرصت بازدید از این جاذبه زیبا را از دست داد.

غار علیصدر بزرگ ترین غار آبی جهان است

غار چال نجیر

این غار طبیعی یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران در منطقه استان مرکزی به شمار می رود و از غارهای آهکی و زنده جهان محسوب می گردد. قرار دریافت غار در دامنه کوه دسترسی به آن را بسیار آسان نموده و بازدیدکنندگان به راحتی قادر به بازدید از این محل هستند. تنوع سنگ های موجود و کریستال هایی با شکل های مختلف مثل آبشار، زیبایی خاصی به آن داده است؛ به طوری که هر بیننده ای را به شگفتی وا می دارد.

غار چال نجیر یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران در منطقه استان مرکزی به شمار می رود

غار کتله خور

این غار در دل کوه ساقیزلو در استان زنجان واقع شده و برخلاف غار علیصدر در زمره غارهای خشکی رده بندی می گردد. نکته جالب در مورد این غار خالص بودن ترکیبات آهکی موجود در قندیل های آن است که موجب شفافیت و در نتیجه زیبایی منحصربه فرد این غار بی نظیر شده است. در این غار شما می توانید شاهد دهلیزها، گذرگاه ها، ستون های بزرگ و تعدادی قندیل های توخالی و خاص که جزو کمیاب ترین قندیل ها هستند، باشید.

غار کتله خور در دل کوه ساقیزلو در استان زنجان واقع شده است

غار کرفتو

غار کرفتو یکی از جذاب ترین نقاط دیدنی استان کردستان محسوب می گردد که ایرانیان باستان با وسایل دستی آن را ایجاد نموده اند. این غار آهکی به علت وجود کتیبه یونانی که در آن از الهه هراکلس نام برده شده، به عنوان معبد هراکلس یاد می گردد. این غار متشکل از 4 طبقه است که دالان ها و راهروهای عبوری نشان از نوعی معماری پیشرفته در آن موقع دارد. همچنین در برخی از اتاق ها نقوشی از حیوانات، انسان و گیاه حجاری شده است.

غار کرفتو یکی از جذاب ترین نقاط دیدنی استان کردستان محسوب می گردد

غار سنگ شکنان

این غار زیبا توسط عده ای از سنگ تراشان استان فارس در دل کوهی نزدیک شهرستان جهرم به وجود آمده است. هرچند زمان دقیق ساخت آن مشخص نیست، ولی آنچه از شواهد پیداست این است که سنگ تراشان جهرمی سنگ های غار را استخراج می کردند و هنگام برداشت سنگ برای جلوگیری از تخریب غار، بعد از چند متر پیشروی، ستون هایی را به جا گذاشته اند که این امر، موجب زیبایی بیشتر غار شده و آن را به یکی از زیباترین غارهای دست ساز سنگی جهان تبدیل نموده است.

غار سنگ شکنان، توسط عده ای از سنگ تراشان در دل کوهی نزدیک شهرستان جهرم به وجود آمده است

منبع: نمناک
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 896

به "سفری به غارهای شگفت انگیز ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفری به غارهای شگفت انگیز ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید