آغاز بازسازی حفاظتی 37 بنای تاریخی در چهارمحال و بختیاری از جمله پل زمان خان

به گزارش مجله فضای وب، ایسنا/ براساس اخبار منتشر گشته، آغاز بازسازی حفاظتی 37 بنای تاریخی در چهارمحال و بختیاری از جمله پل زمان خان صورت پذیرفت.

آغاز بازسازی حفاظتی 37 بنای تاریخی در چهارمحال و بختیاری از جمله پل زمان خان

علیرضا جیلان گفت: برای بازسازی حفاظتی 37 بنای تاریخی چهارمحال و بختیاری بیش از 170 میلیارد ریال اعتبار ملی، استانی و مصوب سفر رئیس جمهور به استان در سال 1401 اختصاص پیدا کرد. اعتبارات بازسازی حفاظتی بناهای تاریخی چهارمحال و بختیاری نسبت به سال گذشته بیش از یک هزار درصد افزایش داشته است. برای افزایش اعتبارات این حوزه کمکهای وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز تأثیرگذار بوده است.

جیلان به تهیه و تصویب طرح ها و گزارش های تفصیلی مرتبط با بازسازی حفاظتی بناهای تاریخی چهارمحال و بختیاری در شورای فنی استان اشاره نمود و اضافه کرد: این طرح ها پس از تصویب در شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان برای اداره کل حفظ و احیای بناها و محوطه های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارسال شد.

او ادامه داد: طرح حفاظت اضطراری پُل تاریخی زمان خان سامان از سوی متخصصان، استادان و صاحب نظران حوزه بازسازی بناهای تاریخی نیز تهیه شده که به تأیید اداره کل حفظ و احیاء وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رسیده است و در حال انتخاب پیمانکار ذی صلاح برای اجرای آن هستیم. بعلاوه توضیح خدمات مطالعات آسیب شناسی و بازسازی پل تاریخی زمان خان سامان با هماهنگی اداره کل حفظ و احیا تهیه شده است و در حال انتخاب مشاور ذی صلاح هستیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان چهارمحال و بختیاری گفت: بازدید میدانی از سوی گروه متخصصان مهندسان مشاور برای بیشتر بناهای تاریخی چهارمحال و بختیاری اجرا شده و براساس اولویت های اضطراری و اعتبارات تخصیص داده شده، طرح و گزارش های تفصیلی بازسازی و حفاظت بعضی از بناها شامل قلعه فرادنبه، قلعه فرخ شهر، باروی چالشتر، تعدادی مساجد ثبتی و حمام ها، بافت روستای یاسه چای، روستای سرآقاسید و تعدادی دیگر از بناهای تاریخی استان تهیه شده است.

او اضافه کرد: نتیجه این بازدید به تصویب شورای فنی چهارمحال و بختیاری با عضویت تعدادی از متخصصان و صاحب نظران حوزه بازسازی بناهای تاریخی و فرهنگی رسیده و در مرحله اجرایی قرار گرفته است.

جیلان اظهار کرد: در سالهای گذشته به دلیل کمبود اعتبار، بازسازی حفاظتی برای بیشتر بناهای تاریخی چهارمحال و بختیاری انجام نشده بود و فقط بازسازیی جزیی بعضی از بناها اجرا شده است. بازسازی حفاظتی 37 بنای تاریخی چهارمحال و بختیاری در این مرحله تا ابتدای پاییز امسال انجام می گردد و ردیف اعتباری بعضی از این بناهای تاریخی ادامه دار خواهد بود و از بودجه سال 1402 هم بهره مند است.

منبع: همگردی
انتشار: 6 شهریور 1402 بروزرسانی: 6 شهریور 1402 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 2270

به "آغاز بازسازی حفاظتی 37 بنای تاریخی در چهارمحال و بختیاری از جمله پل زمان خان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز بازسازی حفاظتی 37 بنای تاریخی در چهارمحال و بختیاری از جمله پل زمان خان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید