شهرهای جدید هوشمند و سبز در راهند

به گزارش مجله فضای وب، نسل نو شهرهای جدید کشور قرار است شهرهایی هوشمند باشند که محیط زیست سالم و سبز، بهینه سازی انرژی، افزایش تاب آوری و تکنولوژی ساختمانها، ایجاد خطوط ارتباطی جدید، نیروگاه های خورشیدی و بادی، ساخت و نگهداری راه و سیستم حمل و نقل هوشمند در آنها لحاظ گردد.

شهرهای جدید هوشمند و سبز در راهند

به گزارش مجله فضای وب، در حال حاضر 17 شهر جدید در حال ساخت و هشت شهر در حال مطالعه واقع شده است. همچنین به منظور ایجاد تکنولوژیهای نوین مطالعات بر روی شهرهای اندیشه، کوشک و خوارزمی با همکاری آلمانی ها شروع شده که اواخر سال 1394 تفاهم نامه برای همکاری در حوزه صرفه جویی در مصرف انرژی در شهرسازی و ساختمان در شهرهای جدید با اجرای طراحی شهری و انتقال تکنولوژی بین مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با معاون وزیر محیط زیست، ساختمان و ایمنی هسته یی آلمان به امضا رسید.

در روزهای اخیر نیز عضو هیات مدیره شهرهای جدید اظهار کرد: دو شهر جدید کوشک و خوارزمی به عنوان شهرهای مدنظر در نسل نو شهرهای جدید هستند که قرار است اقدامات مطالعاتی و اجرایی آن به همراه کارشناسان آلمانی انجام گردد.

سید محمود میریان همچنین ادامه داد: با کشور کره جنوبی نیز همکاری هایی درخصوص مدیریت ساختمان ها و امکان سنجی مطالعات شهرهوشمند داشتیم که درحال حاضر اقداماتی را در زمینه سرمایه گذاری برای پروژه های شهر خوارزمی انجام داده ایم.

به گفته وی توسعه مشترک تحقیقات بر روی تکنولوژی ساختمان ها نیز یکی دیگر از موضوعات امضا شده در تفاهم نامه با کشور کره جنوبی به شمار می رود.

میریان در ادامه اضافه نمود: سرمایه گذاری برای توسعه زیرساخت ها در سه شهر جدید گلبهار، پرند و پردیس، احداث سه بیمارستان، مجموعه ورزشی در پردیس، برنامه احداث چهار قطار شهری در شهرهای فولادشهر، بهارستان، مجلسی و پردیس با کشور ایتالیا از دیگر تفاهامات شرکت عمران با بخش خصوصی محسوب می گردد.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید توضیح داد: توسعه نیروگاه های خورشیدی و بادی با همکاری کشور لوکزامبورگ و تبادل دانش فنی- مهندسی در ساخت و نگهداری راه و سیستم حمل و نقل هوشمند با کشور تایلند نیز نمونه دیگری از همکاری ها به شمار می رود.

به گفته وی شرکت عمران میخواهد تا خاتمه سال 1396 سرمایه گذاری در پروژه های خدماتی، تجاری و مسکن با یاری بخش خصوصی را تا یک هزار میلیارد قرار داد توسعه دهد.

رشد 2400 درصدی سرمایه گذاری خصوصی در شهرهای جدید

میریان بیان کرد: میزان سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی در شهرهای جدید در سال 1392برابر با 20 میلیارد تومان، در سال 1393برابر با 47 میلیارد تومان، در سال 1394، 777 میلیارد تومان و در سال 1395برابر با 850 میلیارد تومان اعلام شده است که نسبت به عملکرد دولت دهم رقمی بسیار چشمگیر است.

میریان در ادامه با تأکید براینکه طی چهار سال عملکرد دولت دهم تنها قرارداد 50 میلیارد تومان پروژه سرمایه گذاری با مشارکت بخش خصوصی به امضا رسید گفت: این در حالی است که در دولت یازدهم این رقم به یکهزار و 200 میلیارد تومان ارتقا پیدا کرد.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید همچنین بیان کرد: در این مدت تفاهم نامه هایی را با شهرداری ها به امضا رساندیم تا به ازای دریافت عوارض پروانه ساختمان از اراضی شرکت عمران به آن ها پرداخت گردد که تا کنون نزدیک به 150 میلیارد تومان در این حوزه مبادله شده است.

به گفته وی شهرداری های شهرهای جدید همچنین به ازای دریافت زمین در این مناطق به عملیات آماده سازی شهرهای جدید در سطح کشور نیز به شرکت عمران یاری می نمایند.

این مقام مسئول در ادامه اجرایی شدن تفاهم نامه های امضا شده طی چهار سال گذشته در شهرهای جدید با مشارکت سرمایه گذاران را از اولویت های کاری سال جدید بیان کرد و گفت: خوشبختانه طی این مدت تفاهم نامه های زیادی در زمینه ساخت و ساز ساختمان های پایدار به منظور کارآمد کردن انرژی و استفاه بهتر از انرژی مصرفی در ساختمان ها، پایین آوردن کربن در شهرهای سازگار با محیط زیست و بهره وری از انرژی در ساخت و ساز، برنامه ریزی و طراحی شهر سازگار با محیط زیست، توسعه راه چاره های توسعه پایداری و استفاده از نوآوری برای ترویج بهره برداری از انرژی و همچنین توسعه و پیشبرد نقشه راه برای همکاری در برنامه ریزی و توسعه نسل دوم شهرهای ایران با کشور آلمان به امضا رساندیم.

پیش بینی سکونت 4 میلیون نفر در شهرهای جدید

در حال حاضر 17 شهرجدید دولتی با تخمین حدود چهار میلیون جمعیت در 40 هزار هکتار زمین دولتی (مطابق طرح های مصوب) در حال ایجاد هستند و در این شهرها 800 هزار نفر سکنی گزیده اند و پیش بینی می گردد جمعیت شهرهای جدید تا 5 سال آینده به بیش از 2.5 میلیون نفر برسد. هم چنین قرار است هشت شهر جدید دیگر ساخته گردد که در مرحله مطالعات قرار دارند.

اغلب 17 شهر موجود که در کنار شهرهای مادر احداث شده اند چندین هدف را در پیش دارند که اجرای طرح کالبدی ملی و توزیع متناسب جمعیت و اشتغال در سطح کشور در ارتباط با هدفهای استراتژیک و محدودیت منابع آب و خاک و انرژی، ایجاد مناطق مسکونی برای کارکنان یک یا چند فعالیت جدیدالاحداث مالی و جمعیتی و یاری به اجرای کمی و کیفی برنامه های توسعه مسکن و ایجاد تعادل در بازار مسکن از آن جمله اند.

علاوه بر 17 شهر جدید در دست احداث، هشت شهر جدید دیگر با جمعیتی بالغ بر 655 هزار نفر در مرحله تصویب و طراحی به سر می برند که در حال حاضر مطالعات امکان سنجی و مکان یابی و طراحی آنها به همراه شهرک های دولتی در حال اجرا است. در عین حال امکان سنجی ایجاد مجتمع ها و شهرک های موضوعی از قبیل پارک علم و فناوری و شهرک علمی - تحقیقاتی، ورزشی، گردشگری و... در اراضی دولتی برای تنوع بخشی به نقش و عملکرد و غنای هویتی شهرهای جدید نیز در دستور کار قرار داده شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 508

به "شهرهای جدید هوشمند و سبز در راهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرهای جدید هوشمند و سبز در راهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید