ماجرای مدارس وحشتناکی که دانش آموزان را فراری می دهد

به گزارش مجله فضای وب، یک استاد دانشگاه گفت: هیچ نوع انعطافی در نظام آموزشی کشور وجود ندارد و مدارس مبتنی بر قواعد خشکی اداره می شوند.

ماجرای مدارس وحشتناکی که دانش آموزان را فراری می دهد

کیومرث فرح بخش استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت وگو با خبرنگار با اشاره به اینکه هیچ نوع انعطافی در نظام آموزشی کشور وجود ندارد و مدارس مبتنی بر قواعد خشکی اداره می شوند، اظهار کرد: حتی خود معلمان هم تحت سیطره بازرسان هستند و نمی توانند در شیوه تدریس یا اخذ امتحان از دانش آموزان خلاقیتی نشان دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: امروزه شیوه تدریس در مدارس کشورمان هیچ گونه جذابیتی برای دانش آموزان ندارد و باعث فراری شدن آنها می گردد.

فرح بخش با اشاره به اینکه دانش آموزان در مدارس تنها دغدغه دریافت نمره مناسب از دروس را دارند و در غیر این صورت تنبیه خواهند شد، گفت: این شیوه باعث می گردد تا مدارس در نظر دانش آموزان ترسناک و وحشتناک جلوه کند.

او اضافه کرد: همین مسئله لذت یادگیری را از دانش آموز می گیرد و ترس از معلم از اول ابتدایی تا سال آخر متوسطه دانش آموز را درگیر می نماید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: مناسب نبودن کتب درسی با نیازهای امروز دانش آموزان یکی دیگر از مسائل پیش روی نظام آموزشی کشور است.

فرح بخش ادامه داد: طی تحقیقاتی که گروهی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی برای فهم کتاب های درسی توسط دانش آموزان صورت گرفت، معین شد که بیش از 50 درصد از دانش آموزان در فهم مطالب درسی مشکل دارند.

او با بیان اینکه علت 75 درصد از ناامیدی دانش آموزان، فهم نادرست یادگیری مطالب درسی به خاطر کتاب های درسی است، اظهار کرد: به همین خاطر بسیاری از والدین برای حل این موضوع به کتاب های یاری درسی پناه می برند، هرچند این کتاب ها خودشان پیچیده تر از کتاب های درسی است و یاری چندانی به دانش آموزان نمی نماید و تنها جیب والدین را خالی می نماید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: در کنار کتاب های درسی و یاری درسی نامناسب، نداشتن تسلط و مهارت کافی معلمان برای فهم درست مطالب درسی به دانش آموزان عامل دیگر افت تحصیلی دانش آموزان است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 555

به "ماجرای مدارس وحشتناکی که دانش آموزان را فراری می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای مدارس وحشتناکی که دانش آموزان را فراری می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید