واکاوی اعلام زودهنگام یک تصمیم ملی، دستور بازگشایی محدود دانشگاه کارآمد نشد

به گزارش مجله فضای وب، با تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا در کشور، دانشگاه ها از اردیبهشت ماه به صورت محدود روی بعضی دانشجویان باز شدند؛ برطرف محدودیتی که برخلاف انتظار، با استقبال روبرو نشده است.

واکاوی اعلام زودهنگام یک تصمیم ملی، دستور بازگشایی محدود دانشگاه کارآمد نشد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

گروه علمی و دانشگاهی مجله فضای وب، فاطمه سامعی؛ با اعلام رسمی رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا حضور دانشجویان دکترا از اول اردیبهشت ماه 99 در دانشگاه ها مجاز شده است. اکنون نیمه اردیبهشت ماه است و این اجازه بیشتر از آنکه محدودیتی را برطرف کند دردسرساز شده است. چرا که همه دانشگاه ها قادر به تامین الزامات بهداشتی برای مسوولیت پذیری در قبال تامین سلامت و جان دانشجو نیستند و اغلب دانشجویان هم اعلام می نمایند که با روش فعلی کار چندانی از پیش نمی برند. در نهایت نتیجه تصمیم بازگشت زودهنگام بعضی دانشجوها به دانشگاه، بلاتکلیفی و نارضایتی دانشگاه ها و دانشجویان دکترا بوده است.

درباره تصمیم بازگشت زود هنگام دانشجوها به دانشگاه این گزارش را ببینید:

ماجرای تصمیم زودهنگام برای بازگشت بعضی دانشجویان به دانشگاه چه بود؟

ماجرای تصمیم زودهنگام برای بازگشت بعضی دانشجویان به دانشگاه از یکی از مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا شروع شد که حسن روحانی رئیس جمهوری و رئیس این ستاد در نیمه فروردین با پیش بینی شرایط در سرانجام ماه اعلام نمود که از ابتدای اردیبهشت ماه دانشگاه ها برای دانشجویان دکترا باز می شوند.

در این باره بخوانید: فارس من|دانشگاه ها فعلا تعطیل ماندند/مدیریت دانشگاه در بازگشت دانشجویان ارشد و دکتری از اردیبهشت.

اگرچه بنابر اعلام ستاد ملی مدیریت کرونا دانشگاه ها و مدارس به دلیل تجمع می توانند کانون های شیوع ویروس کرونا باشند و از این رو این دو مجموعه در آخرین مراحل بازگشایی می شوند اما رویکرد دولت بازگشایی تدریجی است؛ همچنان که حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم اخیرا گفت: بازگشایی مجدد مراکز علمی و آموزشی با رعایت همه تدابیر به تدریج انجام می گردد که گام نخست آن با حضور دانشجویان دکتری عملی خواهد شد.

وقتی وزارت علوم هم اصراری به حضور دانشجو در دانشگاه ندارد

در شرایطی که دستگاه ها اعلام می نمایند در همه زمینه ها تابع تصمیمات ستاد ملی مدیریت کرونا هستند، وزارت علوم در عین پذیرش تصمیم حضور دانشجویان دکترا در دانشگاه ها از ابتدای اردیبهشت ماه رسما اعلام می نماید که اصراری هم به حضور همه دانشجویان دکترا در دانشگاه ندارد و حتی بیشتر علاقمند است که حداقل حضور رقم بخورد.

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره تصمیم بازگشت دانشجویان دکترا به دانشگاه از ابتدای اردیبهشت ماه به خبرنگار ما، گفت: این موضوع در ستاد ملی مدیریت کرونا مصوب شده است و اگر بنا به حضور دانشجویان در دانشگاه ها باشد امکان اجرا برای دانشجویان دکترا بیشتر از سایر دانشجویان فراهم است. البته در این باره وزارت علوم در راه کارهایی پیشنهادی به دانشگاه ها توصیه نموده که اولویت همان آموزش الکترونیکی برای مقطع حتی دکترا است و جابه جایی دانشجو از یک شهر به شهر دیگر برای آموزش را توصیه ننموده ایم که دانشجو احتیاج به خوابگاه و رستوران داشته باشد؛ بلکه توصیه این بود که دانشجویانی که در این شرایط احتیاجمند کار آزمایشگاهی برای تحقیقات خود هستند با رعایت پروتکل بهداشتی وزارت بهداشت درباره نحوه حضور دانشجویان دکتری در آزمایشگاه ها حاضر شوند؛ اما اگر شرایط فراهم نشد حضور هم اجباری نیست؛ به این معنی که نگفته ایم که همه دانشجویان دکترا باید به آزمایشگاه و دانشگاه ها برگردند.

هفت خوان دانشگاه ها برای ورود دانشجویان به دانشگاه در شرایط کرونا

اما در عمل همه دانشگاه ها قادر به تامین الزامات بهداشتی برای پذیرش مسوولیت حفظ سلامت و جان دانشجویان نیستند و این کار را برای دانشگاه و دانشجو سخت نموده است. وزارت بهداشت پروتکل های سخت گیرانه ای برای اطمینان از حفظ سلامت دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه درباره نحوه حضور دانشجویان دکتری در آزمایشگاه ها ابلاغ نموده است که دانشگاه مشروط به رعایت این پروتکل ها مجاز به پذیرش دانشجوی دکترا خواهند بود. از جمله این پروتکل ها می توان به الزام حضور دانشجو به همراه استاد در آزمایشگاه و ضدعفونی کردن آزمایشگاه پس از هر بار حضور افراد اشاره نمود. همچنین اگر آزمایشگاه کوچک است باید برای حضور در آزمایشگاه نوبت گذاشته گردد. همچنین همه این دانشجویان برای حضور در محیط دانشگاه ملزم به دریافت گواهی سلامت از مراکز بهداشتی هستند.

در نتیجه این شرایط است که در عمل رویه مشترک اغلب دانشگاه ها، ادامه آموزش الکترونیکی برای همه دانشجویان و حتی دانشجویان دکترا و همچنین امکان برگزاری کلاس و استفاده از تجهیزات و آزمایشگاه ها برای دانشجویان مقطع دکترا در صورت درخواست دانشجو، بسته به نظر استاد و تایید دانشکده و دانشگاه و مشروط به رعایت پروتکل های بهداشتی شده است؛ رویه ای که روی کاغذ هم شروط ساده ای به نظر نمی رسد.

برای مثال محمود نیلی احمدی آبادی رئیس دانشگاه تهران درباره نحوه حضور دانشجویان دکترا در این دانشگاه به خبرنگار ما، گفت: قرار شده از هفته آینده امکان حضور دانشجویانی که کار عملی و آزمایشگاه ضروری دارند با رعایت پروتکل های بهداشتی در دانشگاه فراهم گردد، این دانشجویان باید خودشان سالم باشند و فرد مبتلا به کرونا هم در خانواده نداشته باشند. البته شرط حضور دانشجویان دکترا در دانشگاه این است که خود دانشجویان درخواست حضور داشته باشد و استاد، مدیر گروه و رئیس دانشکده هم درخواست دانشجو را تایید نمایند.

سعید حبیبا معاون دانشجویی دانشگاه هم درباره اولویت حضور دانشجویان دکترا در دانشگاه به خبرنگار ما، گفت: فعلا قرار است امکان حضور دانشجویان بومی که احتیاج به خوابگاه و رستوران ندارند در دانشگاه فراهم گردد و سپس با یک کسب تجربه، شرایط حضور دانشجویان غیربومی در دانشگاه هم آنالیز خواهد شد.

سیاوش خرسندی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه امیرکبیر هم با بیان اینکه دانشجویان ارشد و دکترا امکان حضور در دانشگاه را دارند، گفت: البته درخواست دانشجو برای حضور در دانشگاه باید در معاونت آموزشی تأیید گردد.

معاون دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس هم گفت: دانشجویان دکتری می توانند به وسیله استاد راهنما هماهنگی لازم برای حضور در دانشگاه را انجام دهند.

در نتیجه در عمل اکنون فقط بعضی دانشگاه ها به تعداد اندکی از دانشجوهای بومی اجازه حضور داده اند که رویه فعلی برای بازگشت دانشجویان دکترا به دانشگاه مورد رضایت دانشجویان نیست.

دانشجوها چرا مخالف باز شدن محدود دانشگاه ها هستند؟

از ابتدای اعلام این تصمیم در نیمه فروردین ماه، تعداد زیادی از دانشجویان دکترا نظر مخالف خود را نسبت به این شیوه بازگشایی محدود اعلام نمودند.

در این باره بخوانید: درخواست اتحادیه های دانشجویی از روحانی برای تمدید تعطیلی دانشگاه ها تا سرانجام اردیبهشت.

با شروع اردیبهشت ماه که این تصمیم شکل اجرایی تری به خود گرفت مخالفت نسبت به آن بیشتر شد؛ همچنان که جمعی از دانشجویان دکترا در نامه ای به معاون آموزشی وزیر علوم از شیوه فعلی بازگشایی دانشگاه ها و دردسرهایش گلایه نموده و اعلام نمودند که این دستورالعمل برای پیشبرد فرایند پژوهشی یک دانشجوی پژوهشگر مناسب و قابل اجرا نیست؛ زیرا امکان استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی عمومی به صورت تک نفره به دلیل تجمیع تجهیزات در یک مکان وجود ندارد، حضور نوبتی دانشجویانی که کار آزمایشگاهی، کارگاهی یا گلخانه ای دارند به دلیل پیوستگی آزمایشات علمی و تراکم بالای دانشجویان به ویژه در دانشگاه های سطح پایین تر ممکن نیست. علاوه بر این دانشجویانی که کار غیر آزمایشگاهی از جمله فیلد، رساله محاسباتی، نرم افزاری و برنامه نویسی دارند هم به دلیل دسترسی نداشتن به کامپیوتری قوی دانشگاه برای پیشبرد رساله خود دچار مسائل فراوان شده اند. همچنین کار دانشجویانی که پژوهش های میدانی انجام می دهند و دانشجویانی که احتیاجمند دسترسی به منابع علمی غیرالکترونیکی و پایگاه های اینترنتی دانشگاهی برای دانلود گزارشات هستند هم مختل شده است.

دانشجویان دکترا با این نظر که تصمیم بازگشایی محدود دانشگاه ها نه تنها به یاری دانشجویان نیامده، بلکه شرایط آنان را پیچیده تر نموده، خواهان تمهیداتی از جمله افزایش یک ترم سنوات رایگان یا حذف ترم بدون احتساب در سنوات هستند. در حال حاضر رویه جاری دانشگاه ها براساس ابلاغیه های وزارت علوم، حذف ترم با احتساب در سنوات یا حذف ترم بدون احتساب در سنوات به شرط موافقت دانشگاه است اما دانشجویان دکترا همچنان معتقدند رویه افزایش سنوات بدون حذف ترم برای آنها کار ساز نیست.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 976

به "واکاوی اعلام زودهنگام یک تصمیم ملی، دستور بازگشایی محدود دانشگاه کارآمد نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکاوی اعلام زودهنگام یک تصمیم ملی، دستور بازگشایی محدود دانشگاه کارآمد نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید