چیریچ: نیامده ام که گریه کنم، کار سختی برای کسب سهمیه المپیک داریم

به گزارش مجله فضای وب، سرمربی تیم ملی واترپلو گفت: کار سختی در مسابقات کسب سهمیه بازی های المپیک داریم، شرایط ما در مقایسه با کشورهای دیگر متفاوت است، اما نیامده ام که گریه کنم.

چیریچ: نیامده ام که گریه کنم، کار سختی برای کسب سهمیه المپیک داریم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، نشست خبری کادر فنی تیم ملی واترپلو برای شرکت در اردوی تدارکاتی سنگاپور و مسابقات کسب سهمیه بازی های المپیک بعدازظهر امروز (یکشنبه) در استخر 9 دی برگزار گردید. در ابتدا فرید فتاحیان دبیرکل فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو گفت: در تیم شیرجه ایران انتظار داریم یک سهمیه بازی های المپیک را به دست آوریم. در واترپلو تیم جوانان ایران در مسابقات رده های سنی آسیا عنوان سوم را کسب کرد و برای مسابقات قهرمانی دنیا انتخاب شد. در رده سنی بزرگسالان نیز تیم ایران برای کسب سهمیه المپیک آماده می گردد. این تیم کار بسیار دشواری دارد، اما کسب سهمیه دور از دسترس نیست، زیرا ژاپن به عنوان تیم میزبان سهمیه بازی ها را به دست آورده و یک تیم دیگر از آسیا باید انتخاب گردد.

وی اضافه کرد: تیم ملی کار بسیار سختی در مصاف با حریفانی مثل قزاقستان و چین دارد، زیرا قزاقستان میزبان مسابقات است، اما ایران هم با قدرت در این مسابقات حضور پیدا می نماید و امیدواریم بتواند المپیکی گردد.

در ادامه علی محب مسئول کمیته فنی واترپلو مطرح نمود: حضور الکساندر چیریچ، واترپلو ایران را دگرگون نموده و او یکی از مربیان برتر حال حاضر دنیا است. من به عنوان مسئول کمیته فنی واترپلو حضورش را غنیمت می شمارم و در سال های آینده از وجود این مربی بهره می گیریم.

همچنین الکساندر چیریچ سرمربی تیم ملی واترپلو در ادامه این نشست خبری درباره ملاک کادر فنی برای دعوت بازیکنان گفت: برای انتخاب بازیکنان همه عوامل را در نظر گرفته ایم. توانمندی های فیزیکی ورزشکاران و نگاه و بینش مربی نیز در این انتخاب تاثیرگذار است.

وی در پاسخ به این پرسش که برنامه هایش با توجه به بازی های تدارکاتی کم تیم ملی چیست؟ گفت: نداشتن بازی تدارکاتی مشکل سراسری همه رشته هاست و نمی توانیم گریه کنیم، بلکه باید با داشته هایمان کار کنیم. در حال حاضر چند روز دیگر به اردوی مشترک سنگاپور و سپس کره جنوبی اعزام می شویم. هزینه های هر دو سفر را فدراسیون های میزبان یعنی سنگاپور و کره جنوبی می دهد. تیم ایران با کره جنوبی در دسامبر سال گذشته اردوی مشترکی را برگزار کرد. مسائل وجود دارد، اما باید با داشته های مان کار کنیم.

چیریچ در این خصوص که آیا تیم ملی می تواند با صلابتی که در بازی های آسیایی شرکت کرد، در مسابقات کسب سهمیه المپیک حضور داشته باشد؟ مطرح نمود: کار سختی داریم، چرا که 5 نفر از بازیکنانی که در بازی های آسیایی حضور داشتند همراه تیم نیستند. بازیکنان جوانی را به جای آنها در ترکیب تیم اضافه نموده ایم تا تاکتیک های لازم را به آنها آموزش دهیم. بنابراین نمی توانم بگویم تیم ایران کیفیت قبلی را داشته باشد. در بازی های آسیایی ایران سه سال کوشش کرد و توانست نتیجه بگیرد. وقتی یک نفر یک دندانش را از دست بدهد، چهره اش زشت می گردد. حال فکر کنید همان فرد 5 دندان خود را از دست بدهد. بنابراین با همین داشته ها کوشش می کنیم تا به مسابقات کسب سهمیه المپیک برسیم.

سرمربی تیم ملی واترپلو درباره زمان بندی مسابقات لیگ باشگاهی و تداخل با اردوهای تیم ملی گفت: هر چه بازیکن و تیم بیشتری در لیگ واترپلوی ایران وجود داشته باشد، نتایج مثبتی را برای واترپلوی ایران به ارمغان می آورد. زمان بندی مسابقات لیگ باشگاهی به نظر من مسئله ای ندارد و هر زمانی که به بازیکنان تیم ملی احتیاج داشته باشیم، در اختیارمان هستند.

وی خاطر نشان کرد: برگزاری مسابقات لیگ باشگاهی در 4 ماه زمان کوتاهی است، اما باید از کمیته فنی در این خصوص سوال کنیم تا شرایط تیم های باشگاهی بهتر گردد و آیا اگر زمان برگزاری لیگ طولانی تر گردد، بهتر است یا خیر.

چیریچ با اشاره به استفاده از تمام پتانسیل های تیم ملی برای شرکت در مسابقات کسب سهمیه المپیک گفت: از تمام پتانسیل تیم برای شرکت در بازی های المپیک استفاده می کنیم. از زمانی که من وارد تیم ملی شدم، برنامه چهارساله ای را برای المپیک در نظر گرفتم تا تیم به اوج آمادگی برسد، اما 5 بازیکن از تیم رفتند و من هم مثل سایر مربیان سعی می کنم از حداکثر پتانسیل واترپلوی ایران در تیم ملی استفاده کنم. بنابراین از بازیکنانی که شانس حضور در تیم ملی را دارند استفاده خواهم کرد.

سرمربی تیم ملی واترپلو در پاسخ به این پرسش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، که آیا شما در برنامه 4 ساله خود به احتمال نبود بازیکنان تیم ملی فکر ننموده بودید؟ گفت: ما به این موضوع فکر نموده بودیم و به همین جهت از بازیکنان جوان استفاده می کنیم، ولی نمی دانیم این تیم در این مسابقات چقدر امتحان پس بدهد. آماده کردن بازیکنان جوان به زمان احتیاج دارد.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرنگاران درباره برنامه ریزی کادر فنی برای رقابت با حریفان قدرتمند ایران در این مسابقات یعنی قزاقستان و چین، گفت: بعد از بازی های آسیایی برنامه ای را به فدراسیون اعلام کردم، اما با تحریم های جدید نتوانستند برنامه های ما را پیگیری نمایند. سخت ترین حریفان ایران، چین و قزاقستان هستند. داور یونانی که ماه قبل برای شرکت در کلینیک داوری به ایران آمده بود، درباره شرایط آماده سازی تیم گفت که مربی بدنساز و سه نفر از کادر فنی این تیم ماهیانه 23 هزار یورو حقوق می گیرند، علاوه بر این در لیگ اسپانیا و یونان شرکت نموده و حالا تمرینات شان را در مجارستان انجام می دهند.

چیریچ اضافه کرد: این در حالی است که تیم ملی ایران از ماه دسامبر سال گذشته حتی یک مسابقه هم نداشته است، اما من اینجا نیامده ام که گریه کنم، بلکه کوشش می کنیم تا نتایج خوبی را به دست آوریم. ژاپنی ها نیز که بودجه میلیونی برای آماده سازی تیم شان دارند، میزبان بازی های المپیک هستند و سطح شان هم از آسیا فراتر رفته است. تیم قزاقستان نیز از سال جاری دو بازیکن صربستانی را به تیم خود اضافه نموده و طبق سنت در لیگ روسیه بازی می نمایند که یکی از قوی ترین تیم های دنیا است.

سرمربی تیم ملی واترپلو با اشاره به حضور یک بازیکن ایرانی در لیگ فرانسه گفت: چند ملی پوش ایران از تیم های باشگاهی یونان و صربستان پیشنهاد داشتند، اما به دلایل شخصی نخواستند بازی نمایند. کشورهای اروپایی از سطح بازیکنان ایران به دلیل عملکردشان در مسابقات سورپرایز شده اند و به همین دلیل از ورزشکاران ما برای شرکت در لیگ باشگاهی کشورشان دعوت می نمایند. سال گذشته 4 بازیکن ما در لیگ اروپا بازی کردند و اگر سال جاری هم ملی پوشی بخواهد در لیگ اروپا بازی کند، چراغ سبز را نشان می دهم، چرا که راندمان تیم بهتر خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره شرایط رده های سنی پایه و یاری به تیم ملی بزرگسالان گفت: گزارشی که من بعد از بازی های آسیایی به فدراسیون دادم و عملیاتی نشد، مربوط به استفاده از مربی خارجی بود. تیم جوانان در مسابقات رده های سنی آسیا نتایج نسبتاً خوبی را به دست آورد و همین امر می تواند برای تیم انگیزه گردد و به پیشرفتش یاری کند.

چیریچ به یکی از معضلات تیم ملی بزرگسالان اشاره نمود و اضافه کرد: یکی از معضلاتی که در تمرینات تیم ملی بزرگسالان به وجود می آید، اضافه شدن بازیکنان جوان به تیم ملی بزرگسالان است که می خواهند تمرینات سخت و فشرده ای را به یکباره انجام دهند، در حالی که باید به مرور زمان به سطح آمادگی بزرگسالان برسند. برای همین بود که من درخواست استفاده از مربی خارجی برای تیم های رده های سنی پایه دادم تا دچار چنین مسئله ای نشویم.

سرمربی تیم ملی واترپلو در سرانجام درباره شانس ایران برای کسب سهمیه بازی های المپیک گفت: نمی توانم بگویم ایران شانسی ندارد، تمام کوشش مان را می کنیم تا جواز حضور در بازی های المپیک را به دست آوریم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 506

به "چیریچ: نیامده ام که گریه کنم، کار سختی برای کسب سهمیه المپیک داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیریچ: نیامده ام که گریه کنم، کار سختی برای کسب سهمیه المپیک داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید