کدام نانومواد بیشترین انتشارات را در سال 2019 داشته اند؟

به گزارش مجله فضای وب، گرافن همانند سال های گذشته بیشترین سهم (30 درصد) از مقالات نانو را به خود اختصاص داده است. نانوکامپوزیت ها و نانولوله ها در رده بعدی قرار دارند. بیشترین رشد سالانه نیز متوجه گرافین و نانوسیالات بوده است.

کدام نانومواد بیشترین انتشارات را در سال 2019 داشته اند؟

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، مطابق استاندارد ISO/TS 80004 عنوان نانومواد به موادی اطلاق می شود که حداقل یک بعد آن ها در مقیاس نانومتر (ترجیحا 1 الی 100 نانومتر) باشد یا ساختار درونی یا سطحی نانومقیاس داشته باشند.

نانومواد ساختار و مورفولوژی های مختلفی دارند که همین تغییر ساختار و سایز بر خواص آن ها تاثیر مستقیم دارد. علاوه بر دسته بندی بر اساس بعد نانومتری، نانومواد بر اساس مورفولوژی هم به دسته های کوچک تری تقسیم می شوند از قبیل نانولوله، نانومیله، نانوصفحه، نانوکره و ... که این دسته بندی ها و جزئیات آن ها در بانک نانومواد استت نانو ذکر شده است.

بر اساس بررسی آماری سالانه استت نانو، نزدیک به 190 هزار مقاله مرتبط با فناوری نانو در سال 2019 در بانک داده Web of Science نمایه شدند. از این تعداد 34650 مقاله یعنی حدود 30 درصد از مقالات مربوط به گرافن می شود که در بازه زمانی ده ساله پس از اعطای جایزه نوبل به خاطر سنتز و کشف خواص گرافن با سرعت چشمگیری رشد کرد؛ هرچند رشد سالانه مقالات این نانوماده از 40 درصد در سال 2014 به 12 درصد در سال 2019 رسیده است. پس از گرافن، نانوکامپوزیت ها و نانولوله ها با 22 و 17 درصد بیشترین سهم از مقالات نانوی 2019 را دارند. نانومواد/مورفولوژی هایی مانند نانوفوم و nanoonion و بروفین هم کمترین تعداد مقالات را دارند.

گرافین از جمله نانومواد هم خانواده گرافن است که از سال 2013 شناسایی شد و با وجود اینکه هنوز مقالات آن اندک است، اما بیشترین رشد سالانه (47 درصد) را داشته و از نظر میانگین ارجاعات نیز در سال 2019 جزو نانومواد برتر بوده است. پس از گرافین، نانوسیالات و نانوصفحات (نانوورق ها) به ترتیب با 36 و 24 درصد رشد سالانه در سال 2019 در رده های بعدی قرار دارند. برخی از نانومواد نیز با افت توجه محققان روبه رو شدند و در سه سال گذشته سهم رشد مقالات آن ها منفی بوده است که می توان به لایه های خودآرا، درخت سان ها، سیم کوانتومی و چاه کوانتومی اشاره کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1196

به "کدام نانومواد بیشترین انتشارات را در سال 2019 داشته اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام نانومواد بیشترین انتشارات را در سال 2019 داشته اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید