7 واکسن تولیدی کرونا در دنیا چقدر قیمت دارند؟

به گزارش مجله فضای وب، تا به امروز 7 واکسن تولیدی عمده در کشورهای ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، روسیه و چین ساخته شده و به مراحل پایانی و عرضه انبوه به بازار جهانی نزدیک شده اند.

7 واکسن تولیدی کرونا در دنیا چقدر قیمت دارند؟

بحران جهانی کرونا موجب شده دهها پروژه تولید واکسن در سرتاسر جهان در دست اقدام باشد که از این میان چند پروژه به مراحل خاتمهی خود رسیده و منتظر تایید نهایی و تولید انبوه است.

به گزارش خبرنگاران، کشورهای جهان در تدارک و تکاپوی خرید واکسن کرونا از معدود شرکت های صاحب نامی هستند که آزمایش های بالینی فاز 3 خود را هم با پیروزیت به خاتمه رسانده و در صدد تولید انبوه واکسن هستند.

چند شرکت داروسازی از میان دهها شرکت داروسازی که در مراحل مختلف تولید واکسن کرونا هستند، به دلیل تولید نهایی واکسن بیش از دیگران مورد توجه اند.

7 واکسن عمده تولیدی شرکت های داروسازی جهان و قیمت آنها:

واکسن فایزر

شرکت دارویی فایزر آمریکا واکسن تولیدی خود برای کرونا را با نام BNT162b1 روانه بازار جهانی خواهد کرد. این واکسن ساخت مشترک دو شرکت داروسازی فایزر آمریکا و شرکت بیوتکنولوژی بایو تک آلمان است.

بر اساس اعلام شرکت های فایزر و بایوتک، آنها فاز سوم آزمایش های بالینی خود را در 18 نوامبر 2020 با پیروزیت به خاتمه رساندند و واکسن تولیدی آنها 95 درصد ایمنی ایجاد می کند.

شرکت فایزر پس از خاتمه پیروز آزمایش بالینی خود به روی انسان ها در تاریخ 20 نوامبر 2020 (5 روز پیش) به سازمان غذاو داروی آمریکا درخواست رسمی داد تا اجازه استفاده اضطراری از این واکسن برای واکسیناسیون را بدهد. این درخواست هم اینک در سازمان غذا و داروی آمریکا در دست بررسی است و برآورد ها حاکی است احتمالا واکسن فایزر- بایوتک از اواخر سال جاری میلادی در ایالات متحده آمریکا برای واکسیناسیون شهفرایندان مورد استفاده قرار گیرد.

قیمت واکسن فایزر- بایوتک ممکن است با توجه به مناطق مختلف جهان متفاوت باشد.

اتحادیه اروپا با قراردادی به ارزش 4.65 میلیارد یورو برای خرید 300 میلیون دوز از این واکسن اقدام کرده است.

با احتساب این قرارداد قیمت هر دوز واکسن فایزر- کرونا حدود 15.5 یورو می شود. قیمت این واکسن در 2 دوز در ایالات متحده نیز تقریبا 39 دلار است.

واکسن مودرنا

این واکسن نیز توسط شرکت داروسازی مودرنا با همکاری انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا توسعه یافته و تولید شده است.

نام علمی واکسن تولیدی مودرنا mRNA-1273 است.

این شرکت در تاریخ 16 نوامبر 2020 اعلام کرد که اولین اطلاعات به دست آمده از مطالعات بالینی این واکسن نشان داد که این واکسن در 95.4 درصد موارد برای افرادی که واکسینه می شوند، موثر بوده و ایمنی ایجاد خواهد کرد.

مودرنا گران ترین واکسن کرونا را ساخته است. استفان باکسل مدیر عامل مودرنا اعلام کرده که قیمت هر دوز واکسن کرونا تولیدی این شرکت رقمی بین 25 تا 37 دلار خواهد بود.

واکسن آکسفورد

با همکاری موسسه جنر دانشگاه آکسفورد و گروه واکسن آکسفورد توسعه یافته است. حق تولید و پخش این واکسن از سوی شرکت دارویی انگلیسی- سوئدی آسترا زنکا خریداری شده است.

دانشگاه آکسفورد در بیانیه ای اعلام کرده که در حال انجام فاز سوم آزمایش های بالینی این واکسن است. طبق داده های به دست آمده تزریق دوز نخست این واکسن در انسان ها ایمنی 70 درصدی و در صورت تزریق دوز دوم به آنها ایمنی 90 درصدی در برابر ایتلا به بیماری کووید19 می دهد.

این واکسن یکی از ارزان ترین واکسن های تولیدی کرونا در جهان محسوب می شود چون شرکت انگلیسی - سوئدی آسترا زنکا متعهد شده سودی بابت تولید و توزیع این واکسن نگیرد و قیمت هر دوز واکسن را 2.5 دلار برای فروش تعیین کرده است.

واکسن اسپوتنیک وی روسیه

این واکسن رازآلود روسیه با وجودی که اطلاعات زیادی از فرایند تحقیقات و میزان کارآیی و موثری در آزمایش های بالینی نداده اما یکی از واکسن های بالقوه ای است که می تواند بخشی از بازار جهانی را در اختیار بگیرد.

واکسن اسپوتنیک وی روسیه نخستین واکسن تولیدی برای کرونا در سطح جهان است و روسیه نخستین کشوری بود که اعلام کرد واکسن را تولید کرده و آن را بر اساس اولویت به شهفرایندانش تزریق می کند. حتی دختر ولادیمیر پوتین رییس فدراسیون روسیه نیز این واکسن را ترزیق کرده اما تا به امروز پوتین این واکسن را تزریق نکرده است.

روس ها می گویند میزان موثری این واکسن فراتر از 95 درصد است.

طبق گفته مقامات بهداشتی روسیه سطح ایمنی 95 درصدی بر اساس نتایج اولیه آزمایش ها از داوطلبان 42 روز پس از تزریق نخستین دوز این واکسن است.

مقامات روسی با کشورهای آرژانتین، برزیل، مکزیک و هند برای فروش واکسن اسپوتنیک وی به توافقاتی دست یافته اند.

قیمت هر دوز واکسن کرونا اسپوتنیک وی برای فروش در بازارهای جهانی از فوریه سال 2021 به بعد (از اول اسفند 1399) کمتر از 10 دلار اعلام شده است. مقامات روسیه گفته اند این واکسن برای شهفرایندان روسی رایگان تزریق خواهد شد.

واکسن جانسِن

فاز سوم آزمایش های بالینی واکسن شرکت آمریکایی جانسن که زیر مجموعه از شرکت مادر چند ملیتی جانسون اند جانسون است، در 23 سپتامبر سال جاری میلادی (اوایل مهر 1399) آغاز شده است.

در فاز سوم آزمایش های بالینی این واکسن، 60 هزار داوطلب در ایالات متحده آمریکا، آفریقای جنوبی، آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، مکزیک، پرو، فیلیپین و اوکراین این واکسن را دریافت خواهند کرد.

این شرکت همچنین از 16 نوامبر سال جاری آزمایش واکسن را در دو نوبت در انگلستان آغاز کرد. انتظار می رود در سال 2021 قیمت هر دوز واکسن تولیدی جانسن با حدود 10 دلار به بازار جهانی عرضه شود.

واکسن نواواکس

فاز سوم آزمایش های بالینی واکسن تولیدی شرکت دارویی نواواکس آمریکا در 24 سپتامبر سال جاری (اوایل مهر 1399) در بریتانیا آغاز شده است.

در فاز سوم آزمایش بالینی قرار است 15 هزار داوطلب بین 18 تا 84 سال دوزی از واکسن تولیدی این شرکت را دریافت کنند. این مرحله از آزمایش بالینی شرکت نواواکس با همکاری کارگروه ویژه واکسن دولت بریتانیا اجرا شده است.

قرار است فاز سوم آزمایش های بالینی این واکسن پس از اتمام در بریتانیا در داخل ایالات متحده آمریکا ادامه یابد و انتظار می رود اولین نتایج این آزمایش ها در سال 2021 اعلام شود.

دولت ایالات متحده آمریکا متعهد شده است در صورت تولید 100 میلیون دوز واکسن کرونا شرکت نواواکس در ابتدای سال آینده ، 1.6 میلیارد دلار به این شرکت فعال در ایالت مریلند پرداخت کند.

واکسن چینی

واکسن چینی کرونا واک که توسط شرکت دارویی چینی سینوواک ساخته شده از جمله واکسن های کروناست که آزمایش های فاز سوم بالینی خود را آغاز کرده است.

فاز سوم آزمایش بالینی این واکسن از 11 آگوست سال جاری (مرداد 1399) در اندونزی و از 21 جولای سال جاری در برزیل آغاز شد.

از تاریخ 17 سپتامبر ترکیه نیز به فاز سوم آزمایش بالینی این واکسن پیوست. تا به امروز قیمت مشخصی برای این واکسن چینی اعلام نشده است اما دولت چین پیشتر وعده داده واکسن تولیدی خود را با قیمتی مناسب و ارزان در اختیار کشورهای جهان قرار خواهد داد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1332

به "7 واکسن تولیدی کرونا در دنیا چقدر قیمت دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 واکسن تولیدی کرونا در دنیا چقدر قیمت دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید