آمار بازداشت فعالان محیط زیست در انگلیس رکورد زد

به گزارش مجله فضای وب، لندن - خبرنگاران - تظاهرات هزاران تن از فعالان محیط زیست در پایتخت انگلیس در ششمین روز متوالی، در حالی بدون هیچ دورنمایی از خاتمه این نافرمانی مدنی سپری شد که رئیس پلیس لندن گفت تاکنون عملیاتی با این تعداد از بازداشت سابقه نداشته است.

آمار بازداشت فعالان محیط زیست در انگلیس رکورد زد

به گزارش بامداد یکشنبه مجله فضای وب، کرسیدا دیک اولین مقام رسمی انگلیس است که تظاهرات روزهای گذشته در لندن را محکوم کرد و آن را یک اخلال عذاب آور توصیف کرد.

رئیس پلیس لندن گفت، در طول 36 سال خدمت در اداره پلیس، سابقه نداشته که تنها در یک عملیات 750 تن بازداشت شوند. این نشان می دهد که ما تا چه اندازه مصمم هستیم اما این وضعیت روی توان ما تأثیر گذاشته و برای بسیاری از مردم لندن عذاب آور بوده است.

وی از تظاهرات نمایندگان خواست تا در یک نقطه شهر تجمع نموده و دست ازآنچه او اعتراض غیرقانونی در سایر نقاط شهر نامید برداشته یا به خانه هایشان برگردند. دیک اعتراف کرد این وضعیت، زندگی عادی مردم و کسب وکار مردم را مختل نموده و تداوم آن آمار بازداشت شدگان را بیشتر خواهد نمود.

فعالان محیط زیست از دوشنبه گذشته پنج نقطه پرتردد شهر ازجمله مقابل مجلس را قرق نموده، روی خیابان، ساختمان ها و متروی شهر در حمایت از محیط زیست شعارنویسی نموده و شب ها را در چادرهایی که وسط خیابان علم نموده اند استراحت می نمایند. معترضان روز شنبه همچنین دامنه اعتراضات خود را گسترش داده و بعضی از شاهراه های اصلی ورود به مرکز شهر را هم قرق کردند.

پلیس لندن با 200 نیروی کمکی از پاسگاه های شهرهای اطراف لندن، در کوشش است تا تظاهرات را به یک نقطه محدود و از گسترش بی نظمی در شهر جلوگیری کند، اما تاکنون پیروز نبوده است.

مأموران پلیس البته آدینه گذشته پیروز شدند تا قایق صورتی رنگ بزرگی که توسط فعالان محیط زیست در میدان آکسفورد در قلب لندن نصب شده بود را خارج نمایند. این قایق به نام خانم برتا کاسیریس از فعالان محیط زیست نام گذاری شده و به عنوان سکویی برای سخنرانی معترضان در روزهای گذشته مورداستفاده قرار می گرفت.

پلیس هنوز پیروز نشده است تا تعداد زیاد معترضانی که در سرتاسر خیابان آکسفورد را قرق نموده اند متفرق کند. بعضی تصاویر منتشرشده در رسانه ها نشان می دهد که مأموران پلیس، دست و پای معترضان را گرفته و با خشونت به داخل خودروهای ون می اندازند. در همین حال، بعضی گزارش ها از احتمال ورود ارتش برای انتها دادن زوری به تظاهرات فعالان محیط زیست حکایت دارد.

گروه قیام علیه انقراض به عنوان برگزارنماینده اصلی و رهبری این تظاهرات سه درخواست اصلی دارد: از دولت می خواهد که درباره تغییرات آب و هوایی حقیقت را بگوید؛ سطح آلایندگی های ناشی از گاز سمی دی اکسید کربن تا سال 2025 میلادی به صفر برساند و یک گروه از شهروندان نیز بر این فرآیند نظارت کند.

آن ها می گویند که تا رسیدن به درخواست های خود دست از تظاهرات بر نخواهند داشت.

سازمان ملل متحد در گزارشی هشدار داده است که تنها 12 سال برای جلوگیری از فاجعه گرم شدن زمین فرصت باقی مانده است. در این گزارش نسبت به مواردی همچون خسکشالی، گرم شدن زمین و آب شدن یخ های دو قطب زمین هشدار داده شده است.

جرقه تظاهرات اعتراضی علیه تغییرات آب و هوایی اولین بار در مردادماه گذشته شروع شد که یک دختر دانش آموز 16 ساله به نام گرتا سان برگ با دست داشتن شعارنوشته ای در اعتراض به تغییرات اقلیمی، در مقابل مجلس سوئد تحصن کرد. ازآن پس گفته می گردد که هر هفته نزدیک به 70 هزار دانش آموز در سراسر دنیا در اعتراض به همین مساله دست به تظاهرات می زنند.

سان برگ که تاکنون با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های دنیا ملاقات و در مجلس اروپا سخنرانی نموده است میخواهد تا در روزهای آینده درباره اهمیت تغییرات اقلیمی با مقام های دولت انگلیس دیدار کند. او همچنین تمایل دارد تا در تظاهرات فعالان محیط زیست لندن شرکت کند و دراین باره گفته است: برای جلب توجه درباره بحران آب و هوایی، نافرمانی مدنی یک امر لازم است.

اروپام ** هـ ن **شبس**1613

منبع: ایرنا
انتشار: 19 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 180

به "آمار بازداشت فعالان محیط زیست در انگلیس رکورد زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار بازداشت فعالان محیط زیست در انگلیس رکورد زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید