آنها با ساز حرف می زنند!

به گزارش مجله فضای وب، کوارتت جاز بنفش اتریش هر بار توقف هایی را داشتند که مخاطبان گمان می کردند سرانجام یک قطعه است ولی این تنها آغازی برای اجرای ریتمی جدید و باز شدن در دیگری از موسیقی آنها بود.

آنها با ساز حرف می زنند!

به گزارش مجله فضای وب، لئونارد اسکوروپا، اندی تاش، اسکار کستیلانو و لوکا آیشینگر اعضای کوارتت جاز بنفش اتریش هستند. آنها در دومین سانس از چهارمین شب موسیقی فجر در نیاوران به روی صحنه رفتند. اجرا آنها شامگاه یکشنبه در حضور محمد اله کمک (مدیرکل دفتر موسیقی) و دو تن از اعضای سفارت اتریش انجام شد.

آن چه در ادامه می خوانید گزارش خبرنگار مجله فضای وب از این رویداد موسیقایی است:

بخش اول با نواخته شدن درام آغاز شده و به یک باره دیگر سازها نیز با آن همراه می شوند. ریتم جالب موسیقی جاز در فضا پخش شده است. موسیقی سرعت نسبتا سریعی دارد. گاهی متوقف می گردد و دوباره ادامه پیدا می نماید. دو ساکسیفون به خوبی با هم هماهنگ هستند. درست در لحظه ای که فکر می کنی کار تمام شده است موسیقی ادامه پیدا می نماید تا این که در خاتمه با ضربات درام به خاتمه می رسد.

بخش بعدی با نوازنده شماره دو ساکسیفون آغاز می گردد. نوازنده مکرر و بی وقفه در ساز خود می دمد، کمی بعد دیگر ساکسیفون با او همراه شده و برای لحظه ای اوج می گیرند. اکنون تنها درام و گیتار نواخته می گردد و یکی دیگر از نوازندگان سازهای بادی به آنها اضافه می گردد. ریتم تقریبا پایین است ولی به مرور بالا می رود. حالا همه سازها می نوازند. هر ساز در قالبی متفاوت می نوازد ولی صدای آنها به خوبی با هماهنگ شده است.

پس از این قطعه سرپرست گروه بیان می نماید: ما خیلی از این که اینجا برای شما می نوازیم خوشحالیم و تا اکنون لحظات خوشی را سپری نموده ایم.

موسیقی پر شور آنها هم چنان ادامه دارد. ساکسیفون کوتاه کوتاه نواخته می گردد و پس از لحظاتی تنها صدای درامز به گوش می رسد. دوباره سازها با یکدیگر ترکیب می شوند. ریتم آنها مدام در حال تغییر است و چیزی دور از انتظار می شنوی. توقف های آنها سر جایش است و هر بار با این امر ریتم تغییر زیادی می نماید. اکنون سرعت اجرا بالا رفته است. درامز چند ضربه می زند، ساز بادی و تمام.

ریتم درامز به صورت یک دو سه است. شیپور در همین حین نواخته می گردد. ریتم کار تغییر نموده و در فضای آرام تری می نوازند.

در اثر بعدی یکی از نوازندگان ساکسیفون همانند شب گذشته صداهایی را شبیه به حرف زدن در ساز خود ایجاد می نماید. دیگر سازها به او اضافه شده و باز ریتم تغییر می نماید. سازها به نوبت نواخته می شوند و پس از لحظاتی سرعت می گیرند. سرپرست گروه دوباره به وسیله ساز خود عباراتی را بیان می نماید و گروه با سرعت قبلی آغاز به نواختن می نمایند.

قطعه بعدی با سرعت آغاز شده و به یک باره آرام می گردد؛ درست لحظه ای که انتظار می رود حتی ریتم بالاتر برود اما گویا که از اشتیاق آنها کاسته شده و می خواهند در آرامش بنوازد. پس از دقایقی ریتمشان بالا رفته و سرپرست گروه یک نفس می نوازد.

قطعه بعدی در فضایی محزون آغاز می گردد. فضای موسیقی به گونه است که انگار گم شده ای و چیزی نمی دانی. اکنون فضا کاملا هم جاز نیست. این فضا انسان را در خود غرق نموده و تو را وادار به دنبال کردن خود می نماید. ولی به یک باره فضا تغییر نموده و جاز باز هم وارد می گردد.

حالا فضای موسیقی شبیه به موسیقی راک است. لحظاتی این گونه سپری می گردد تا این که سرپرست باز هم به گروه می پیوندد و دوباره آن فضای محزون وارد کار شده است.

قطعه بعدی ولی در فضای متفاوتی نسبت به قبلی آغاز شده و تا لحظاتی همچنان سریع پیش می رود. باز هم توقف های غافلگیرانه و تغییر ریتم موسیقی. ساکسیفون اوج می گیرد و برای یک لحظه موسیقی پراشتیاقی نواخته می گردد.

قطعه بعدی فضای یکی از آهنگ های معروف را در ابتدای کار دارد ولی پس از آن ریتم به کلی تغییر می نماید. برای لحظه ای تند و پس از آن آرام.

اعضای کوارتت شامل لئونارد اسکروپا نوازنده سازهای ساکسفون، کلارینت، سینث سایزر، سمپل، آندی تاش نوازنده گیتار، FX دنیل موسر نوازنده باس کلارینت، کنستانتین کراوتلر نوازنده دارمز است.

کوارتت جاز بنفش یک گروه موسیقی جاز نوین در شهر وین اتریش است. این گروه از چهار نوازنده جوان تشکیل شده است که علاقه خود را با نوای بداهه و خلاق مدرن به اشتراک می گذارند. آنها سعی می نمایند از مرزبندی میان ژانرهای موسیقی عبور نمایند و تلفیقی از پراگرسیو راک و جز چیمبر را با مجموعه ای از ریتم های قدرتمند ارائه می دهند.

ترکیب غیر معمول سازها، آهنگ های پیچیده همراه با شور و اشتیاق این گروه، موسیقی جوان، تازه و زنده ای را تضمین می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 795

به "آنها با ساز حرف می زنند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنها با ساز حرف می زنند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید