ابداعاتی که نمی دانستید کار ایرانی ها بوده است

به گزارش مجله فضای وب، در تمدن باستانی ایران، ابداعات زیادی کار ایرانی ها بوده است که با آن ها، مفاهیم نوآورانه و تحول آمیزی را ایجاد نموده اند.

ابداعاتی که نمی دانستید کار ایرانی ها بوده است

همان طور که از یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان انتظار می رود، ایران و ایرانی بسیاری از اقدامات نوآورانه و تحول آمیز را به وجود آورده اند که در جهانی امروز بسیار عادی تلقی می شوند.

از خدمات پستی و یخچال گرفته تا حقوق بشر را ایرانی ها به جهان معرفی نموده اند. در ادامه با ما همراه باشید تا 9 مورد از از پیشگامی ایرانیان در طول تاریخ را معرفی کنیم.

خدمات پستی

چاپارخانه، اولین سیستم خدمات پستی است که در زمان امپراتوری هخامنشی استفاده می شد. کوروش بزرگ مخترع این سیستم بود که بعدها به عنوان روشی برای برقراری رابطه در سراسر سرزمین های ایران، به وسیله داریوش توسعه یافت. هر چاپارخانه، ایستگاهی بود که عمدتاً در امتداد راه شاهی، بزرگراهی باستانی با طول 2500 کیلومتر، قرار داشت و چاپار سوار بر اسب، نامه های پستی را از یک بخش از امپراتوری به بخشی دیگر می رساند.

یخچال

ایرانیان باستان اولین یخچال جهان را در 400 سال قبل از میلاد اختراع کردند. واژه فارسی یخچال برای fridge به معنای چال کردن یخ است. اولین ساختار یخچال به صورت گنبدی شکل، مشابه کوهی کوچک بود و از آن برای ذخیره یخ و گاهی اوقات موادغذایی استفاده می شد.

جبر

محمد بن موسی خوارزمی، دانشمندی ایرانی بود که تقریباً در سال 780 میلادی به دنیا آمد و در 850 میلادی درگذشت. حوزه فعالیت او شامل ریاضیات، نجوم و جغرافیا در دوران خلافت عباسی بود. معروفیت علمی وی مربوط به کارهایی است که در ریاضیات، به ویژه در رشته جبر، انجام داده است و آن را به عنوان علمی مستقل معرفی کرد، به همین علت وی را پدر جبر نامیده اند.

حقوق بشر

منشور کوروش را اولین منشور حقوق بشر جهان می دانند که قدمت آن به 534 سال قبل از میلاد برمی گردد و بسیار قدیمی تر از منشور کبیر (مَگنا کارتا) است. این منشور از گل ساخته شده و به خط میخی اکدی نوشته شده است که در سال 1879 میلادی در بابل کشف شد و اکنون در موزه بریتانیا در لندن نگه داری می گردد.

الکل و اسید سولفوریک

زکریای رازی از دانشمندان پیشگام ایرانی و کاشف الکل و اسید سولفوریک است. امروزه اسید سولفوریک کاربردهای متعددی دارد که از آن جمله می توان به لوله بازکن، الکترولیت باتری های سربی - اسیدی و انواع محصولات مرتبط با پوشاک اشاره نمود.

جابر ابن حیان، دانشمند و کیمیاگر ایرانی، زکریای رازی و بعلاوه جمال الدین بخاری، اسید سولفوریک یا جوهر گوگرد را در لیست مواد معدنی قرار داده اند. ابوعلی سینا روی استفاده های پزشکی و تنوع جوهر گوگرد متمرکز شد. زکریای رازی به عنوان اولین فردی که اسید سولفوریک را فراوری کرد، شناخته می گردد.

تخته نرد

بقایای یک بازی رومیزی متعلق به 3000 سال پیش از میلاد که به تخته نرد شباهت دارد این شی که نوعی از بازی های تخته ای است و شامل دو تاس و 60 مهره می شده، تا به امروز قدیمی ترین نمونه آن در شهرسوخته سیستان و بلوچستان کشف شده است. بعلاوه بقایایی از یک بازی دیگر در جیرفت مربوط به 2000 سال پیش از میلاد کشف شده که به بازی تخته نرد امروزی بسیار شباهت دارد. قوانین آن نیز اولین بار در متون دوره ساسانی در قرن 6 میلادی توضیح داده شده است.

اکتشاف های مهم در پزشکی مدرن

ابوعلی سینا را یکی از مهم ترین پزشکان، ستاره شناسان و متفکران عصر طلایی اسلامی (قرن هشتم تا سیزدهم میلادی) می دانند. او در سن 18 سالگی صلاحیت طبابت پیدا کرد. او آثار بزرگی نظیر کتاب شفا و قانون در طب که یک دانشنامه پزشکی است، در کارنامه خود دارد.

اولین مذهب یکتاپرستی

مذهب زرتشتی را به عنوان قدیمی ترین مذهب یکتاپرستی جهان قلمداد می نمایند که بیش از 3500 سال قبل به وسیله زرتشت، پیامبر ایران باستان، معرفی گردید. امروزه برآورد می گردد که حدود 190 هزار زرتشتی در سراسر جهان وجود دارند.

قنات

قنات، یک سیستم مدیریت آب برای آبیاری بود که قدمت آن به دوران پیش از هخامنشی برمی گردد. قدیمی ترین قنات ایران در شهر گناباد قرار گرفته است که پس از 2700 سال همچنان برای آبیاری کشاورزی و آب آشامیدنی مورد استفاده است.

برای سفر به سراسر ایران عزیزمان با تور، تور ایرانگردی را در خبرنگاران جست وجو و مقرون به صرفه ترین آفر تورهای داخلی از فروشنده های معتبر مسافرتی را مشاهده کنید و پکیج مورد نظرتان را به راحتی خریداری کنید.

منبع: کجارو / ams.ac.ir / iranicaonline.org / theculturetrip.com
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1986

به "ابداعاتی که نمی دانستید کار ایرانی ها بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداعاتی که نمی دانستید کار ایرانی ها بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید