برنده جایزه کاندیل معرفی گردید، انتخاب بهترین تاریخ نگار سال

به گزارش مجله فضای وب، به گزارش خبرنگاران به نقل از آسوشیتدپرس، پروفسور مایا جاسانوف به عنوان برنده جایزه 75 هزار دلاری کاندیل که به بهترین اثر تاریخی سال تعلق می گیرد، شناخته شد.

برنده جایزه کاندیل معرفی گردید، انتخاب بهترین تاریخ نگار سال

این کتاب که با عنوان محافظان سپیده دم: جوزف کنراد نوشته شده ترکیبی از تاریخ، بیوگرافی، سفر و نقد ادبی است و زندگی جوزف کنراد نویسنده مطرح را روایت می نماید. در این اثر منحصر به فرد دانشگاهی، زندگی کنراد به عنوان پیشگامی در درک جهان مدرن که به مسایلی چون مهاجرت، تروریسم و انقلاب ارتباطات توجه دارد، مورد آنالیز قرار گرفته است.

اسم برنده این رقابت شب پیش در مراسمی که در موزه هنرهای زیبای مونترال برگزار گردید، اعلام و مارک گیلبرت رییس هیات داوران در این باره گفت: این کتاب پرتره جذابی از فردی متفاوت و دوران او را روایت می نماید. مایا جاسانوف در جهانی کنراد پرسه می زند و به بازآفرینی آن زندگی می پردازد. دست یافتن به این زندگی و جهان، نیازمند تحقیقات جدی و چشمی توانا برای بازگویی جزییات است و باید بتوانی روحی مشابه روح کنراد را در خودت زنده کنی تا بتوانی این روایت فوق العاده تاریخی را به زبان آوری. خوشبختانه قلم جاسانوف همانند کنراد، جادویی است.

جاسانوف برای آن که بتواند این کتاب را بنویسد از شرق آسیا تا اروپا را با یک کشتی طی نموده و در طول سفری هزار مایلی، در رود کنگو سعی نموده است تا به جهان کنراد نزدیک گردد. این کتاب با اقبال منتقدان معتبر از وال استریت ژورنال و نیویورک تایمز تا اکونومیست و اسپکتیتور و از گاردین تا فایننشال تایمز روبه رو شد و نویسندگان مطرحی چون جان لوکره و جف دیور و کلر تامالین زبان به تحسین آن گگرددند.

خانم جاسانوف استاد تاریخ در دانشگاه هاروارد است و پیشتر برای دومین کتابش یعنی تبعید آزادی در سال 2011 یکی از فینالیست های این جایزه شده بود. نخستین کتاب وی لبه امپراتوری نیز در سال 2005 پیروز به کسب جایزه داف کوپر شد.

دو فینالیست دیگر این جایزه نیز هر یک، جایزه ای 10 هزار دلاری دریافت کردند که شامل کارولین فریزر تاریخ نگار برنده جایزه پولیتزر برای نگاه تاریخی اش به زندگی لورا اینگلز وایلدر نویسنده خانه کوچک در چمنزار و سم وایت برای تحقیقات بین رشته ای اش درباره نقش معین کننده آب و هوا در پیروزیت و شکست نخستین شهرک ها در آمریکای شمالی، بودند.

جایزه بین المللی کاندیل به یاد پیتر کاندیل یکی از معتبرترین تاریخ نگاران و محققان دوران و از سوی دانشگاه مک گیل تاسیس شده است.

سال پیش دانیل بیر برای خانه مرده: تبعید صرب ها در دوران تزارها به عنوان برنده این رقابت برگزیده شده بود.

جوزف کنراد نویسنده بریتانیایی-لهستانی که سال 1924 درگذشت، در اواسط دهه 1870، شاید برای فرار از خدمت سربازی روسیه، به کشتیرانی تجاری فرانسه پیوست و در سال های 1875 و 1876 سه بار به جزایر هند غربی سفر کرد. وی تا سال 1894 که در انگلستان مستقر شد و وقت خود را به ادبیات اختصاص داد، به استرالیا، نقاط مختلف اقیانوس هند، برونئی، آمریکای جنوبی و جزایر اقیانوس آرام سفر کرد.

کنراد ابتدا به عنوان نویسنده داستان های پسربچه های دریانورد شناخته شده بود، اما امروز او را نویسنده ای می دانند که آثارش نشان دهنده آگاهی عمیق معنوی و تکنیک ماهرانه داستان سرایی است. دل تاریک، لرد جیم، نوسترومو، فریای هفت جزیره و حماقت خانه آلمای از جمله کتاب های وی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 860

به "برنده جایزه کاندیل معرفی گردید، انتخاب بهترین تاریخ نگار سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنده جایزه کاندیل معرفی گردید، انتخاب بهترین تاریخ نگار سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید