برگزاری عزاداری خودرویی در کوهستان دراک شیراز

به گزارش مجله فضای وب، خبرنگاران/فارس معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، از برگزاری عزادرای خودرویی در کوهستان دراک از13 تا 20 محرم خبر داد.

برگزاری عزاداری خودرویی در کوهستان دراک شیراز

مرتضی جعفری سه شنبه چهارم شهریور در یک کنفرانس خبری گفت: امسال برخلاف سال های گذشته یکماه پیش از ایام محرم جلسات هماهنگی را در سطوح مختلف برگزار کردیم و خوشبختانه شاهد هم افزایی بین تمام نهادها و بخش های مسئول امور فرهنگی در سطح شهر در این باره بودیم.

او با بیان اینکه بخش اعظمی از بیلبوردهای موجود در شهرداری به ایام محرم اختصاص داده شده است به راه اندازی کمپین هر خانه یک حسینیه در شیراز همزمان با سراسر کشور خبر داد و افزود: این کمپین در سه بخش با هدف مشارکت شهروندان احرایی شده تا شهروندان جلوههای عزادرای را در منازل خود از طریق نصب پرچم و ریسه به شکل نقاشی و دیگر اشکال به سازمان فرهنگی ارسال کنند و در نهایت برای 72 منتخب جوایزی ارسال خواهد شد.

معاون شهردار شیراز از تولید بیرق های سوگ برای نصب بر سر در مغازه ها و منازل خبر داد و گفت: سه هزار پرچم تا ششم شهریور تولید خواهد شد.

جعفری با تاکید بر این نکته که بازتاب یکی از جلوه های ویژه عزادرای ایام محرم در فضای مجازی است، افزود: یکی از این فعالیت ها معرفی کتابهای عاشورایی است و هر شب یک کتاب معرفی می شود.

او برگزاری مسابقه آنلاین کتابخوانی تحت عنوان عزاداری عالمانهاز یکم تا دهم شهریور، برگزاری سوگواره سوگ قدسیان، اجرای چتر نور در بخش هایی از شهر، راه اندازی تکیه های سیار، برگزاری آنلاین شب شعر عاشورا، شام غریبان، برگزاری دیوار نگاره، سوگواره ملی طراحی المان ثابت شهری، مسابقه نقاشی از حادثه کربلا و راه اندازی پویش مردمی شهریاران را از مهمترین برنامه های شاخص معاونت فرهنگی شهرداری شیراز در ایام محرم بیان کرد.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز ادامه داد: یکی از اقدامات ویژه امسال، برگزاری سوگواره سوگ قدسیان است که بیش از دو ماه است که این سوگواره در دستور برگزاری قرار گرفته و بیش از 680 اثر از هنرمندان عکاس ملی ارسال و پس از انجام داوری 72 اثر انتخاب شده است.

جعفری به شبیوع بیماری کرونا و تاثیر آن بر ابعاد مختلف زندگی بشر در سطح جهان اشاره و افزود: این بیماری زیربنای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مردم را درگیر کرده که در طول تاریخ بشریت بی نظیر است.

او خاطرنشان کرد: در طول تاریخ از سال 61 هجری قمری تا به امروز مراسم و برنامه های عزادرای سید الشهدا توسط مردم برگزار می شده و مردم بودند که با عشق جوشان درونی خود یاد امام حسین را زنده نگه داشته اند و نگاهشان کاملا اعتقادی و مکتبی بوده است.

معاون شهردار شیراز با بیان اینکه مراسمی که امسال برای ایام محرم برگزار می شود با شرایط ویژه ای همراه اس و به دلیل محدودیت های بهداشتی، ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوباتی ابلاغ کرده، گفت: مراسم عزاداری سال های گذشته به شکل وسیع سطح شهر را تحت الشعاع قرار می داد اما امسال کمی کم رنگ تر شده است.

جعفری شرح داد: به گواهی اسناد و تصاویر مکتوب، امسال شهرداری شیراز چندین برابر فعالیت سال های گذشته در زمینه سیاه پوش کردن محیط شهری تلاش کرده که آثار آن در میادین و پل ها قابل مشاهده است.

او ادامه داد: جای تاسف داری که برخی هنوز محرم و صفر شروع نشده بود اخباری علیه شهرداری مبنی بر اینکه همه شهرها رنگ و بوی محرم گرفته اما شیراز همچنان سیاه بوش نشده است، منتشر کردند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: اگر این مطالب را حمل بر غرض ورزی ندانیم می توان دلیل آن را عدم شناحت نسبت به واقعیت های جامعه امروز تلقی کنیم.

جعفری ضمن یادآوری اینکه محرم و صفر کاری مردمی است نه دولتی، گفت: بیش از 1300 سال است که مردم این مراسم برگزار می کنند. این موضوع را باید مورد توجه قرار داد که چطور شیوع کرونا اقتصاد، آموزش، فرهنگ، روابط اجتماعی و ... را دگرگون کرده اما بر عزاداری محرم اثری ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1169

به "برگزاری عزاداری خودرویی در کوهستان دراک شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری عزاداری خودرویی در کوهستان دراک شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید