بیش از 200 نخبه غیر ایرانی در کشور اقامت گرفتند

به گزارش مجله فضای وب، رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره حمایت از نخبگان غیر ایرانی، گفت: بیش از 450 نفر از متخصصان غیر ایرانی حاضر در کشور شناسایی و برای اقامت به کمیسیون ویژه اقامت و تسهیلات معرفی و بیش از 200 نفر از آنها پیروز به دریافت حمایت مذکور شدند.

بیش از 200 نخبه غیر ایرانی در کشور اقامت گرفتند

به گزارش خبرنگاران، پرویز کرمی با اشاره به اینکه مهاجرت یکی از فرصت ها و تهدیدات جدی این روزهای کشورهای مهاجرفرست و مهاجرپذیر است، اظهار کرد: پدیده ای که اگر به نحو مناسبی مدیریت شود، می تواند برای کشورها منافع مالی و انسانی به همراه داشته باشد. ایران هم با توجه به همجواری با برخی کشورها یا جاذبه های مختلفی که دارد، سالها است میزبان مهاجرانی از کشورهای مختلف است که برخی از آنها نخبگان علمی و دانشی هستند.

سخنگوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه گفت: ایران نزدیک به 4 دهه است که جمعیت بالایی از مهاجران را میزبانی می کند. بسیاری از این مهاجران با وجود مسائل زیادی که سر راه تحصیل و کسب و کارشان در ایران بود، توانستند پیروزیت های بالایی کسب کنند و به عنوان نخبگان دانشی و تخصصی در ایران بمانند.

کرمی افزود: استفاده درست از این ظرفیت بزرگ انسانی به دغدغه ای بدل شده بود که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اجرای برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی به آن پاسخ داد و حمایت های ویژه ای را برای متخصصان و کارآفرینان غیرایرانی در نظر گرفت. در قالب این برنامه مجموعه ای از خدمات و تسهیلات برای مهاجران نخبه و کارآفرین، تعریف شد که یکی از این تسهیلات، ارائه دفترچه اقامت ویژه به مدت سه تا پنج سال است.

به گفته مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان، آنها می توانند با داشتن دفترچه اقامت ویژه، به جز حق رای؛ از همه حقوق شهروندی در ایران برخوردار شوند.

کرمی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود؛ تا به امروز از طریق سامانه برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی iConnect.isti.ir بیش از 450 نفر از متخصصان غیر ایرانی حاضر در کشور شناسایی و بیش از 200 نفر از متقاضیان پیروز به دریافت حمایت مذکور شدند.

سخنگوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در این برنامه حمایت های پژوهشی و انگیزشی از نخبگان غیر ایرانی، تسهیل فرآیندهای بوروکراتیک برای اعطای خدمات پایه شهروندی به دارندگان کارت اقامت ویژه، ایجاد انگیزه در مدیران بخش دولتی برای تسهیل موانع کسب و کار افراد خارجی، اخذ مجوز کسب و کار و احداث مطب و تملک دارایی ها نیز تعریف شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 2042

به "بیش از 200 نخبه غیر ایرانی در کشور اقامت گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 200 نخبه غیر ایرانی در کشور اقامت گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید