تحقق رؤیای تهران، شهری برای همه

به گزارش مجله فضای وب، مدیریت شهری در دوره جدید فعالیت خود اهداف و روینمودهای مشخصی را انتخاب و بر اساس آنها برنامه های متعددی را طراحی و اجرایی نموده است.

تحقق رؤیای تهران، شهری برای همه

اهم این روینمودها با شعارهایی همچون تهران شهر زیست پذیر و شهروندمدار، تهران از کوچه هایش آغاز می گردد و مثلث سرمایه، سیاستگذار و شهروند تحقق می یابد. برای آشنایی بیشتر با چشم اندازهای این رویکرد مدیریت شهری در دوره جدید سراغ کارشناسان و مسئولان منطقه رفتیم. آنها متفق القولند که در مدیریت جدید شهری، پایتخت از حالت خشک و ماشینی خارج شده و برای زیستن شهروندان مهیاست. گزارش ما را درباره مبانی و روینمودهای شهری تهران در آستانه انتخابات چهارم مرداد(انتخابات شورایاران) بخوانید.

 • نه به خودرو

  طرح سه شنبه های بدون خودرو از روینمودهای جدید مدیریت شهری پایتخت است که از مدت ها قبل در حال اجراست. شهردار منطقه 13 هم هر سه شنبه، بدون خودرو و با دوچرخه به محل کار خود می آید. محبوبه سلطان زاده شهردار ناحیه 3 در این باره می گوید: بهترین سرتیتر عملیاتی که تا امروز با آن سر و کار داشته ام تهران، شهری برای همه است. هنگامی که این جمله را می گوییم به آن معناست که شهر از حالت خشک و ماشینی و مکانیکی خارج می گردد. به نظرم بزرگ ترین سیاستی که شهردار تهران در نظر گرفته، این است که شهر تهران شهری برای مردم باشد نه برای خودرو. ما طی این سال ها شهر را بزرگ کردیم و توسعه دادیم و برج و بزرگراه ساختیم اما کدامیک از اینها باعث رفاه بیشتر و از همه مهم تر باعث بالا رفتن حس تعلق پذیری بیشتر شهروندان تهرانی شده است؟

مهندس هاشمی جمله زیبایی را در اجلاس شورای شهر گفته اند که ما باید به دنبال خرده رضایت ها باشیم. یعنی رضایت هایی که شاید کوچک باشد اما با همین خرده رضایت ها می توان رضایت های بزرگی را از سوی مردم جلب و کسب کرد. بزرگ ترین سیاستی که شهردار تهران مد نظر دارد و ما هم به عنوان شهردار ناحیه ملزم به اجرایش در نواحی هستیم، همین افزایش رضایتمندی و بالا بردن تعلق خاطر شهروندان به شهر است. یعنی مردم باید از اینکه در این شهر زندگی می نمایند لذت ببرند.

 • تهران شهر خاکستری نیست

من خودم بارها گفته ام که اگر بازنشسته بشوم از تهران کوچ خواهم کرد. اما اگر تهران شهری مناسب برای زندگی باشد همه مان به این شهر علاقه مند می شویم و دوست خواهم داشت که در این شهر بمانیم. شهردار ناحیه 3 با بیان این مطلب می گوید: در حال حاضر تهران مانند محیط کار شده است. یعنی ما به عنوان یک محیط کار و صرفاً محیط زیست به آن نگاه می کنیم. فارغ از اینکه از بودن در این شهر لذت ببریم. من به عنوان شهردار ناحیه باید بتوانم محله های ناحیه خود را به سمتی ببرم که اهالی به نوعی از بودن در محله لذت ببرند. این کار را می توان به شیوه های مختلف انجام داد. یکی از این شیوه ها می تواند افزایش نشاط در بین مردم باشد. یک موضوع دیگر که در حال حاضر در شهر بسیار مطرح است، همین موضوع رنگ در شهر است. اینکه شهر را از آن حالت خاکستری خارج کنیم و رنگ تازه ای به شهر بدهیم. اینکه مردم را ترغیب کنیم که روی بالکن هایشان گلدان بگذارند و نمای ساختمان شان را زیبا نمایند، شاید کار خیلی کوچکی باشد اما اثر بصری و روانی ای که روی شهروندان می گذارد بلندمدت و ماندگار خواهد بود. به نظرم بهترین سر تیتر عملیاتی شهر تهران تهران، شهری برای همه است.

 • تهران صرفاً برای خودروها نیست

  در مطالعاتی که داشته ام به عینه دیده ام که مردم در مناطق بالای شهر، یعنی مناطق 1، 3، 2، 5 و 6 از زندگی و زیستن در شهر رضایت بیشتری دارند اما میزان رضایتمندی در مناطق پایین دست به مراتب کمتر است. سلطان زاده اضافه می نماید: به همین دلیل این فاصله را ما به عنوان مدیران اجرایی شهر تهران باید کم کنیم. به گمانم باید شهر را از این حالت که صرفاً با خودروها تعریف می گردد، خارج کنیم. آن قدری که ما به آسفالت شهر توجه می کنیم متأسفانه به پیاده روهایش توجهی نداریم. این شهر باید برای عابران پیاده و مردمی که در آن زندگی می نمایند، به شهری فارغ از برج ها و خودروها تبدیل گردد.

 • عدالت در شهر

  شهردار ناحیه 3 در ادامه صحبت هایش می گوید: ما در ناحیه3 اگر بخواهیم همان بحث عدالت در شهر را در نظر بگیریم، در توزیع سرانه های خدماتی و ورزشی، توزیع عادلانه ای بین محله هایمان نداریم و دلیل آن هم نداشتن زمین مناسب برای ساخت فضاهای ورزشی و سبز است. کاری که شهردار منطقه13 انجام داده مساحت چندانی نداشت اما رضایتمندی گسترده ای را در محله شورای ما داشت. محله شورای ما محله ای است که از لحاظ فضای سبز ضعیف است. یک کارخانه جوراب بافی متروکه در این محله وجود داشت که نمای بصری زیبایی نداشت و گاهی معتادان هم آنجا تجمع می کردند. شهرداری ناحیه3 نصف این ملک را خریداری و بوستانی به عنوان نشاط کودک در آن ساخت. اکنون مردم خیلی راضی اند و به گمانم به سرتیتر تهران، شهری برای همه نزدیک تر شده ایم. این در حالی است که پیش تر در محله شورا یک پارک و بوستان کوچک هم نداشتیم.

این یکی از کارهای خوبی بود که در ناحیه 3 صورت گرفته است. در ابتدای خیابان سی متری نیروی هوایی با موضوع رنگ در شهر پیش رفته ایم. دیواره ها و پیاده روهای آنجا را با یاری جوانان، دانش آموزان و هنرجویان هنرستان های منطقه، نقاشی دیواری نموده ایم. یعنی با هزینه کم سعی شده آنجا را هرچه زیباتر کنیم و به سرتیتر عملیاتی رنگ در شهر نزدیک شویم. ورودی جنوبی محله ما سی متری نیروی هوایی است. سعی نموده ایم ورودی آنجا را شاد و پرنشاط کنیم. با کاشت درخت و اصلاح پیاده روهای ناحیه و استفاده از مصالح رنگی با کیفیت، سعی داریم ورودی شاد و با نشاطی برای منطقه ایجاد کنیم.

 • تهران برای همه شهروندان است

بابک شیدایی ـ کارشناس و معاون شهرسازی و معماری

جلوگیری از ساخت وسازهای غیرمجاز یکی از سیاست هایی است که در دوره جدید شهرداری در سرلوحه کار قرار گرفته است. بابک شیدایی کارشناس و معاون شهرسازی و معماری می گوید: آخرین آنالیز مرکز مطالعات نشان می دهد که طی این همه سال، غیر از دوره جدید مدیریت شهری، مدیران شهری نتوانسته اند رضایت کامل مردم را جلب نمایند یعنی هنوز نتواسته ایم تعلق خاطر مردم را نسبت به شهر افزایش دهیم. مهم ترین سیاست به نظر من برخورد با ساخت وسازهای غیرمجاز بود که شهر را بیش از پیش مکانیکی و ماشینی می کرد. این سیاست اولویت حاکمیت قانون را نشان می دهد و باعث می گردد که شهر سیما و هویت اصلی اش را مطابق با طرح تفصیلی شهر تهران حفظ کند. مدیران شهری بایدکاری نمایند که مردم روی محله و ناحیه و شهر و منطقه شان حساس باشند و برای حل مسائل علاقه مندی نشان دهند.

 • شهر مکانیکی نمی خواهیم

  یکی از فضاهایی که به تازگی تبدیل به بوستان نشاط کودک شده کارخانه جوراب بافی بوده که تا پیش از مدیریت جدید شهری چهره منطقه را زشت می کرد. محمدحسن کاهه شورایار محله شهید اسدی می گوید: ساخت بوستان نشاط کودک یکی از کارهای مثبت شهرداری بود. فضاهای بی دفاع شهری امروز رنگ و لعاب بهتری به خود گرفته و زیستن در منطقه را زیباتر و دلنشین تر می نماید. او ادامه می دهد: ما شهر ماشینی نمی خواهیم. نه تنها ما بلکه همه شهروندان بر این امر متفق القول اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 239

به "تحقق رؤیای تهران، شهری برای همه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقق رؤیای تهران، شهری برای همه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید