فراوری برق از نور نامرئی امکانپذیر شد

به گزارش مجله فضای وب، محققان فناوری جدیدی ابداع نموده اند تا از نور نامرئی و کم انرژی برق فراوری نمایند. به این ترتیب کارآمدی سلول های خورشیدی افزایش می یابد.

فراوری برق از نور نامرئی امکانپذیر شد

دو دستاورد مهم در حوزه فناوری سلول های خورشیدی شیوه جمع آوری انرژی را دگرگون می نماید.

طبق دو تحقیق که در نشریه های نیچر و نیچر فوتونیک منتشر شده اند، می توان هزینه فراوری سلول های خورشیدی را کاهش داد و همزمان کارآمدی آنها را افزایش داد.

نخستین دستاورد شامل تبدیل نور نامرئی با انرژی کم به نور پر انرژی است تا الکتریسیته بیشتری از یک میزان تعیین از نور خورشید فراوری گردد.

محققان در دانشگاه های RMIT و UNSWدر استرالیا و دانشگاه کنتاکی در آمریکا متوجه شده اند می توان از اکسین برای انتقال نور کم انرژی به مولکول هایی استفاده کرد که به الکتریسیته تبدیل می شوند.

تیم اشمیت از دانشگاه UNSW می گوید: طیف نور بسیار وسیع و شامل مادون قرمز و مافوق بنفش می گردد. بیشتر سلول های خورشیدی از سیلیکون ساخته شده اند که نسبت به نور با انرژی اندک که نزدیک طیف مادون قرمز باشد واکنش نشان نمی دهند. این بدان معنا است که بخش هایی از طیف نور در دستگاهها و فناوری های ما قابل استفاده نیستند.

این فناوری شامل استفاده از نیمه رساناهایی به نام نقاط کوانتومی است تا نور با انرژی اندک را جذب و آن را به نور مرئی تبدیل نمایند تا انرژی آن جمع آوری گردد.

دستاورد دوم شامل استفاده از نوعی ماده به نام پروسکایت برای فراوری نسل آینده ماژول های خورشیدی است که کارآمدی بهتری دارند و عمر آنها از سلول های خورشیدی فعلی نیز بیشتر است.

سلول های خورشیدی توسعه یافته از پروسکایت ارزان، انعطاف پذیر و سبک هستند.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1113

به "فراوری برق از نور نامرئی امکانپذیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری برق از نور نامرئی امکانپذیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید