خواص نمک هیمالیا

به گزارش مجله فضای وب، نمک صورتی هیمالیا یا نمک هیمالیا نوعی سنگ نمک، از منطقه پنجاب پاکستان است. باورها و ادعاها در خصوص خواص نمک هیمالیا حکایت از سرشار بودن این نمک از مواد معدنی و جلوگیری از کمبود آب بدن دارد. اما نمک صورتی هیمالیا با نمک معمولی چه تفاوتی دارد؟

خواص نمک هیمالیا

نمک صورتی هیمالیایی چیست ؟

مردم ادعا می نمایند که این نمک از نمک عادی سالم تر است.

نمک هیمالیا از نظر شیمیایی به نمک خوراکی معمولی شباهت دارد و دارای 98٪ سدیم کلراید است. سایر مواد نمک شامل مواد معدنی ای نظیر پتاسیم، مهمیم و کلسیم هستند و به همین دلیل است که رنگ این نمک صورتی کم رنگ است. وجود این مواد معدنی علت متفاوت بودن مزه نمک صورتی هیمالیا با نمک معمولی است.

نحوه استفادهمردم از نمک هیمالیا و نمک خوراکی معمولی به شیوه ی یکسانی استفاده می نمایند: در آشپزی و پخت و پز و نگهداری مواد غذایی، مثل غذاهای کنسروی.

گاهی اوقات از بلوک های نمک صورتی برای ساخت ظروف، سطوح و تخته های آشپزی استفاده می نمایند؛ برخی از مردم به عنوان نمک حمام هم از آن مصرف می نمایند. جاشمعی و چراغ هایی ساخته شده از نمک صورتی هم وجود دارند.

چرا بدن ما به نمک احتیاج دارد؟سدیم ماده معدنی حیاتی ای برای بدن ماست و بدن برای فرایند های مختلفی ازجمله موارد زیر به آن احتیاج دارد:

-کشش و انبساط عضلات؛

-حفظ تعادل آب بدن و جلوگیری از کم شدن آب بدن؛

-ارسال ضربان های سیستم عصبی؛

-جلوگیری از فشار خون پایین.

امروزه تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که نمک باعث ازبین رفتن باکتری های مضر می گردد و احتمال عفونت را کاهش می دهد.

آزمایشی بر روی حیوانات هم نشان داده است که نمک تأثیرات مثبتی بر علائم افسردگی دارد.

باورهای رایج در خصوص خواص نمک هیمالیاادعاهای متعددی درباره منافع استفاده از نمک هیمالیا وجود دارد که شامل موارد زیر می گردد:

سرشار از مواد معدنی
در برخی منابع ذکر شده که نمک هیمالیا دارای 84 نوع ماده معدنی است. این نمک حاوی 98 درصد سدیم کلراید و دو درصد مواد معدنی است. با توجه به اینکه به طور معمول میزان مصرف نمک کم است و میزان این مواد معدنیِ موجود در نمک هم بسیار ناچیز است، خواص این مواد معدنی برای سلامتی قابل میزان گیری نیست.

داشتن سدیم کمتربرخی بر این باورند که نمک هیمالیا کمتر از نمک معمولی سدیم دارد؛ هر چند هر دو تقریبا دارای 98 درصد سدیم کلراید هستند.

ازآنجایی که بلورهای کریستالی نمک صورتی درشت تر از نمک معمولی است، بنابراین یک قاشق غذاخوری نمک صورتی حاویِ میزان سدیم کمتری است. میزان شوریِ این نمک هم کمتر از نمک معمولی است، بنابراین برای رسیدن به طعم دلخواه، احتیاج به مصرف میزان کمتری نمک وجود دارد.

بااین حال گرانول یا دانه های ریزتری از نمک صورتی هم وجود دارند. هنگام طبخ غذا به میزان دانه های نمک و میزان سدیمی که دربر می گیرند، توجه کنید.

انجمن قلب آمریکا می گوید 75 درصد جذب سدیم، از نمک موجود در غذاهای آماده و تولید شده است. نمک معمولی سدیم زیادی به غذا اضافه نمی نماید.

نمکی طبیعی تربرخی ادعا می نمایند که این نمک، طبیعی تر از نمک معمولی است، که این ادعایی بی اساس نیست.

نمک معمولی به میزان زیادی با موادی نظیر آلومینیم سیلیکات و مهمیم کربنات ترکیب می گردد. این مواد خاصیت ضد چسبندگی دارند و باعث می شوند بلورهای نمک به یکدیگر نچسبند.

در تولید نمک هیمالیا، کمتر از مواد مصنوعی و افزودنی استفاده شده است.

یاری به آب رسانی بدنبرخی بر این باورند که اضافه کردن میزان کمی نمک به غذا یا نوشیدنی ها باعث حفظ تعادل مناسب آب بدن می گردد و از کم شدن آب بدن جلوگیری می نماید.

اینکه سدیم به حفظ تعادل آب بدن یاری می نماید کاملا صحت دارد، ولی این مسئله درمورد نمک صورتی هیمالیا و سایر منابع سدیم هم صدق می نماید.

خطرات و ملاحظاتاگر از نمک هیمالیا استفاده می کنید، نکات زیر را به خاطر بسپارید.

میزان مصرف یُد
یُد بر عملکرد غدد تیروئید تأثیر می گذارد. چون نمک صورتی کمتر از نمک معمولی ید دارد، برای افرادی با کمبود ید خیلی مناسب نیست.

ید ماده ای معدنی است که بدن برای حفظ عملکرد مناسب غدد تیروئید و متابولیسم سلول به آن احتیاج دارد. منابعی که دارای یُد فراوانند، عبارت اند از: ماهی، لبنیات، تخم مرغ و سایر غذاها.

نمک یُد دار هم از منابع دیگر سرشار از یُد است. تقریبا 75 درصد خانوارها در آمریکا از نمک یُددار استفاده می نمایند.

با اینکه نمک صورتی هیمالیایی هم دارای یُد طبیعی است، اما میزان یُد آن از نمک یُددار کمتر است؛ بنابراین کسانی که کمبود یُد دارند و نمک هیمالیا مصرف می نمایند، باید از منابع یددار دیگر هم استفاده نمایند.

میزان مصرف سدیمبااینکه سدیم برای برای حفظ حیات بدن لازم است، ولی باید مراقب میزان مصرف هر نوع نمکی بود، زیرا بدن به میزان کمی سدیم احتیاج دارد و مصرف زیاد آن اثرات منفی ای بر روی سلامتی می گذارد.

آنهایی که مشکل کبد، کلیه و بیماری های قلبی دارند و یا کسانی که دارای منع مصرف سدیم در رژیم غذایی خود هستند، باید میزان مصرف ید بدن شان را کنترل نمایند و از همه نمک ها، بعلاوه نمک صورتی هیمالیا، کمتر استفاده نمایند.

حتی افراد سالم هم باید مراقب میزان مصرف یدشان باشند. گزارشی از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در سال 2016 خاطرنشان کرد که بیش از 90 درصد بچه ها و 89 درصد بزرگ سالان بیشتر از احتیاج بدن سدیم جذب می نمایند.

سدیم زیادراهنمای رژیم و تغذیه آمریکایی ها برای سال های 2015 تا 2020 به خوردن روزانه کمتر از 2300 میلی گرم، تقریبا یک قاشق غذاخوری سدیم توصیه نموده است. این میزان تقریبا با مصرف یک قاشق غذاخوری نمک در روز برابر است.

کسانی که فشار خون بالا دارند، باید مصرف سدیم شان را به 1500 میلی گرم در روز محدود نمایند. اگر فشار خون دارید حتما با یک متخصص تغذیه برای محدود کردن مصرف سدیم و ایجاد تغییر در رژیم غذایی خود مشورت کنید.

نمک دارای 40 درصد سدیم است؛ بهتر است بدانید هر میزان نمک حاوی چه میزان سدیم است، تا بتوانید میزان مصرف سدیم خود را کنترل کنید.

میزان سدیم موجود در هر میزان نمک:

-یک چهارم قاشق چای خوری نمک: 575 میلی گرم سدیم؛

-یک دوم قاشق چای خوری نمک: 1150 میلی گرم سدیم؛

-سه چهارم قاشق چای خوری نمک: 1725 میلی گرم سدیم؛

-یک قاشق چای خوری نمک: 2300 میلی گرم.

بیشتر افراد، بسیار بیشتر از این میزان، نمک و درنتیجه سدیم مصرف می نمایند. وقتی میزان جذب سدیم بیشتر از احتیاج بدن گردد، کلیه ها سعی می نمایند این میزان اضافی را ازطریق ادرار دفع نمایند و اگر نتوانند به میزان کافی سدیم دفع نمایند، مایع روزنه ای یا بینابینی ای که بین سلول ها وجود دارد زیاد می گردد. این امر باعث افزایش حجم آب و خون می گردد و به قلب و رگ های خونی فشار اضافی اعمال می نماید.

مصرف زیاد سدیم چندین مشکل جدی برای سلامتی به وجود می آورد:

-فشار خون بالا؛

-ناراحتی قلبی؛

-سکته مغزی؛

-آسیب کبدی؛

-پوکی استخوان؛

-ناراحتی کلیه.

مصرف بیش ازحد نمک با تحریک بیش از میزان سیستم ایمنی باعث بیماری های خودایمنی نظیر اسکلروز چندگانه (MS)،روماتیسم مفصلی، پسوریازیس یا صدفک می شوند.

تحقیقات از سال 2015 نشان می دهند که ارتباط مستقیمی بین جذب نمک و چاقی وجود دارد؛ با افزایش روزانه 1 گرم نمک، 25 درصد احتمال چاقی بچه ها و بزرگ سالان افزایش می یابد.

سخن آخردرحال حاضر هیج مدرک علمی دال بر اینکه نمک صورتی هیمالیایی خواص بیشتری برای سلامتی نسبت به نمک معمولی دارد، وجود ندارد.

جایگزین کردن دانه های نمک خوراکی با کریستال های نمک هیمالیا ممکن است به کاهش مصرف سدیم یاری کند، اما به هرحال هر نوعی نمکی که مصرف می کنید، باید مراقب باشید که اعتدال را در مصرف آن رعایت کنید.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1833

به "خواص نمک هیمالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص نمک هیمالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید