دانشمندان برای کشف کلید حیات در مریخ، خشک ترین منطقه زمین را بررسی کردند

به گزارش مجله فضای وب، زمانی که در پی کشف حیات در سیاره مریخ باشیم، خاک رس اهمیت بالایی پیدا می کند و حالا دانشمندان آن را در خشک ترین منطقه زمین مورد بررسی قرار داده اند.

دانشمندان برای کشف کلید حیات در مریخ، خشک ترین منطقه زمین را بررسی کردند

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، مواد معدنی رس در حضور آب تشکیل می شوند و می توانند محل زندگی میکروسکوپی در سیاره سرخ باشند. کشف حیات در مریخ هدف اصلی ماموریت های ناسا مانند مریخ نورد استقامت است. به تازگی پژوهشگران شرایط محیطی یکسانی را روی زمین مورد بررسی قرار داده اند که می تواند به کشف حیات باستانی در مریخ به ما کمک کند.

محققان دانشگاه کرنل به بیابان آتاکاما در شیلی، خشک ترین منطقه روی زمین سفر کردند تا خاک آن را مورد بررسی قرار دهند. آن ها به این موضوع پی بردند که در عمق تقریبا 30 سانتی متری سطح زمین، خاک رس مرطوب وجود دارد که محل زندگی بوده است.

یکی از نویسندگان این مقاله در بیانیه ای اعلام کرده:

میکروارگانیسم ها در این خاک رس زندگی می کنند. کشف ما نشان می دهد که ممکن است چیزی شبیه به آن میلیاردها سال پیش یا حتی امروز هم در مریخ در حال رخ دادن باشد.

کشف نشانه های حیات روی سطح مریخ از اهمیت بالایی برای مریخ نورد استقامت برخوردار است. این کاوشگر از ابزارهای مختلفی مانند طیف سنج ها برای تجزیه و تحلیل نمونه های سنگ موجود در سطح مریخ استفاده خواهد کرد و در پی شاخص هایی مانند لایه های غیرمعمول که می توانند نشان دهنده وجود زندگی روی این سیاره در میلیون ها سال پیش باشد، خواهد بود.

مقاله تازه می تواند کمک کننده چنین جستجویی باشد و به کاوشگرها اطلاع دهد که کدام منطقه ها را برای کشف حیات روی سیاره سرخ بگردند و از چه ابزارهایی استفاده کنند. علاوه بر استقامت، کاوشگر اروپایی روزالیند فرانکلین هم سال 2022 راهی سیاره سرخ خواهد شد.

این دو مریخ نورد در پی فسیل های میکروارگانیسم ها در زیر سطح مریخ خواهند بود. وجود خاک رس روی این سیاره نشان می دهد که نه تنها سطح آن می تواند حاوی آب باشد، بلکه شرایط لازم برای زندگی هم دارد. باید منتظر ماند و دید چه سرنوشتی در انتظار ماموریت ناسا و اتحادیه اروپا خواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1754

به "دانشمندان برای کشف کلید حیات در مریخ، خشک ترین منطقه زمین را بررسی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان برای کشف کلید حیات در مریخ، خشک ترین منطقه زمین را بررسی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید