درباره تاریخ کهن ایران منبع مستندی در تایلند نیست، هنر قواره بری در بناهای دوره قاجار شناسانده نشده است

به گزارش مجله فضای وب، به گزارش خبرنگاران، مجموعه ای از کتاب های ترجمه و منتشر شده به زبان های خارجی با موضوع ایران دوشنبه (25 اسفند ماه) با همکاری خانه کتاب و ادبیات ایران و مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی رونمایی شد.

درباره تاریخ کهن ایران منبع مستندی در تایلند نیست، هنر قواره بری در بناهای دوره قاجار شناسانده نشده است

با تور تایلند از زیباترین کشور جنوب شرقی آسیا دیدن کنید و شهرهای زیبای بانکوک، پوکت و پاتایا را ببینید.

کتاب های: ایران شناسی به زبان تائی منتشر شده در تایلند، نظام سیاسی ایران به زبان اندونزیایی منتشر شده در کشور اندونزی، تاریخ هنر ایران به زبان بلغاری منتشر شده در کشور بلغارستان، ایران؛ فرهنگ و تمدن به زبان بلغاری منتشر شده در کشور بلغارستان، قواره بری در بناهای تاریخی ایران منتشر شده به زبان عربی، تمدن شیرازی و بلوچی در تانانیا به زبان انگلیسی منتشر شده در کشور تانزانیا، مجموعه چهار جلدی آثار معرفی استان های ایران(راهنمای گردشگری ایلام، اردبیل، راهنمای گردشگری لرستان، آذربایجان غربی) به زبان عربی منتشر شده در کشور عراق، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به زبان ترکی استانبولی منتشر شده در کشور ترکیه، تمدن ایران به زبان چینی منتشر شده در کشور چین و ایران به زبان قرقیزی منتشر شده در قرقیزستان در این آیین رونمایی شدند.

محمدرضا سعیدی، مولف کتاب ایران شناسی گفت: ایران سرزمینی است در غرب آسیا و منطقه خاورمیانه که از نظر وسعت هفدهمین کشور دنیا محسوب میگردد. شرایط زیست محیطی ایران به گونه ای است که از دوران های گذشته همیشه مورد توجه جوامع انسانی بوده است و فراوانی و تنوع آثار باستانی این مرز و بوم مؤید این امر است. کشور تایلند نیز سرزمین آزادمردان است که به لحاظ وسعت پنجاهمین کشور دنیا است و از حیث جمعیت بیستمین کشور دنیا است.

وی اضافه نمود: از آنجا که مخاطبان اصلی این کتاب دانشجویان فارسی آموز غیر ایرانی اند، کوشیدیم تا حد امکان گزیده هایی از عظمت و شکوه فرهنگ و تمدن اسلامی ـ ملی ایران را با زبانی ساده در قالب شش فصل معرفی کنیم. جغرافیای طبیعی ایران، ویژگی های سیاسی ـ مالی ایران، ویژگی های فرهنگی ایران، کلیات تاریخ ایران، جاذبه های گردشگری طبیعی در ایران، و استان های ایران و جاذبه های فرهنگی ـ گردشگری بخش های شش گانه کتاب را شامل می شوند.

سعیدی ادامه داد: در کتاب ایران شناسی سعی نموده ام بر نام و جای ایران بپردازیم. در این کتاب ویژگی های جغرافیای و طبیعی ایران به شکل مختصر ارائه شده است، همچنین ویژگی فرهنگی تاریخی نیز در آن اشاره شده است. شعر مشهور هنر نزد ایرانیان است و بس در این کتاب سرلوحه قرار گرفته است ولی که اگر فقط می خواستیم درباره هنر بگوییم باید حجم زیادی از کتاب را به آن اختصاص می دادیم.

وی اضافه نمود: فرهنگ، زبان، مراسم ملی و مذهبی و مناسبت های گوناگون در این کتاب پرداخته شده و بخشی از آن را به صنایع دستی ایران اختصاص داده ایم و بخشی دیگر نیز چهره های مشهور ایران را معرفی نموده است. در بخش دیگری از کتاب مناطق 31 گانه آمده است، همچنین به آثار تاریخی ایرن نیز در بخشی دیگر از کتاب اشاره شده است و می تواند هدایت برای دنیاگردی و ایرانگردی به شمار آید.

سعیدی گفت: درباره ایران با توجه به صندلی تاریخی هفت هزار ساله آن به شکل مستند منبعی در تایلند وجود ندارد و به لحاظ منابع اندک در مضیقه هستند که با شکل گیری مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی توانستیم منابعی را فراوری کنیم که شایستگی های ایران از تمام لحاظ مختلف ارایه گردد.

صدیقه میرصالحیان، مولف کتاب قواره بری در بناهای تاریخی ایران گفت: هنر منحصر به فرد قواره بری به دلیل اصالت طرح و نقش و تنوع و زیبایی نقوش، خصوصیات فنی آن مانند استحکام و دوام و نیز نورپردازی خاصی که در ابنیه ایجاد می نماید، در بسیاری از بناهای اواخر زندیه و قاجار مورد استفاده قرار می گرفته است و به این آثار زیبایی و عظمت خاصی می بخشیده است.

وی اضافه نمود: آثار قواره بری موجود در کاخ های دوران قاجار، از بهترین و زیباترین نمونه های ساخته شده موجود از این هنر اصیل است که دارای تنوع نقوش فراوانی است و همیشه بهترین هنرمندان و استادان در خلق آن ها هنرنمایی نموده اند. از بین کاخ ها و بناهای سلطنتی باقی مانده از این دوران، چهار کاخ و مجموعه کاخ های گلستان، نیاوران، باغ فردوس و مسعودیه در تهران از مهم ترین و زیباترین نمونه های موجود هستند.

میرصالحیان ادامه داد: این عمارت ها به دلیل قرار دریافت در پایتخت و هنرنمایی ماهرترین هنرمندان دوران، از لحاظ دارا بودن هنر قواره بری در ارسی ها و پنجره ها بسیار غنی هستند. یکی از کاستی های این حوزه در ایران هنر گره چینی است که صندلی بالایی در هنر دارند. بناهای قدیمی زیبا هستند و تنها بخشی که از ساختمان به چشم می آید پنجره های زیبای آن هستند که در این زمینه هیچ کتابی از لحاظ تخصصی به زبان فارسی منتشر نشده است.

وی اضافه نمود: کشورهای عربی هنر قواره بری را با کیفیت پایینی انجام می دهند و گاهی دیده شده که می خواهند این هنر ارزشمند را به نام خود ثبت نمایند و با انتشار ترجمه کتاب به زبان های گوناگون جای ایران را می گیرند. مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی باید در انتشار این کتاب ها امکانات لازم را در اختیار پژوهشگران قرار دهد.

مولف کتاب قواره بری در بناهای تاریخی ایران ادامه داد: مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی باید تا جای امکان هنر قواره بری در کاخ قاجاری ایران را به دنیایان معرفی کند و با ترجمه آن به زبان های گوناگون این هنر که کمتر شناخته شده است شناسانده گردد.

وی در انتها سخنانش گفت: بسیاری از هنرهای سنتی ایران در سطح دنیای به مخاطبان و علاقه مندان هنر معرفی نشده است و حتی چهره هایی که در این حوزه کار نموده اند، کمتر شناخته شده هستند و حتی یک کتاب به زبان فارسی درباره این شخصیت ها در دسترس نداریم و این زیان بزرگی برای ایران است. به همین دلیل رایزنی های جمهور اسلامی ایران باید همکار بیشتری با پژوهشگران داشته باشند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1517

به "درباره تاریخ کهن ایران منبع مستندی در تایلند نیست، هنر قواره بری در بناهای دوره قاجار شناسانده نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره تاریخ کهن ایران منبع مستندی در تایلند نیست، هنر قواره بری در بناهای دوره قاجار شناسانده نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید