روملی حصار استانبول چرا دیدنی است؟

به گزارش مجله فضای وب، روملی حصار و تاریخچه آن

همانطور گفتیم سلطان محمد فاتح برای فتح استانبول تصمیم به ساخت روملی حصار می گیرد. روملی حصار یکی از برجسته ترین آثار قرون وسطی در ترکیه است.

روملی حصار استانبول چرا دیدنی است؟

این بنای تاریخی در زمینی به مساحت 60 هزار مترمربع ساخته شده است. حدود هزار کارگر در ساخت آن فعالیت داشتند و 300 متخصص ساخت و ساز در ساخت این بنای تاریخی به سلطان محمد فاتح و معمار اصلی آن یعنی آی وِردیه یاری کردند. روملی حصار بیش از 5 در ورودی دارد و هر کدام نامی دارند مثلا دروازه کوه، دروازه فرمانده و.... نکته قابل توجه این که شخص شاه در ساخت این ارگ تماشایی و مستحکم شرکت کرد.

به نظر شما چنین بنایی چقدر طول کشیده تا ساخته گردد؟ برای ساخت حصار یا قلعه رومی که ترجمه ترکی آن روملی حصار است فقط چهار و نیم ماه وقت صرف شده که زمان بسیار کمی برای ساخت بنایی با این گستردگی است؛ آن هم با وسایل ابتدایی که در سال 1452 میلادی وجود داشت. از آنجایی که شخص شاه، سلطان محمد فاتح، در ساخت آن مشارکت داشته انتظار چنین شگفتی دور از ذهن نبود. مصالح ساخت روملی حصار از آثار مخروبه آن دوران و آثار ویران شده بیزانس تامین شد.

تا امروز نام های زیادی روی روملی حصار گذاشته اند مانند کمال پاشازاده، حصار آشیک (عاشق) پاشازاده، برج موقوفات جدیده فاتح و... اما نام روملی حصار این روزها کاملا جا افتاده است. روملی حصار برای جلوگیری از حملات دشمن به قشون سلطان محمد فاتح از شمال تنگه بسفر درست مقابل حصار آناتولی یا حصار بخش آسیایی در استانبول ساخته شد. البته سلطان محمد فاتح قبل از فتح استانبول مشغول تدارک اقدامات احتیاطی لازم و ساخت روملی حصار یکی از آنها بود. قرار بود این حصار مانع رسیدن یاری به نیروهای داخل استانبول گردد.

روملی حصار کجای استانبول است؟

شهر استانبول گسترده و آثار تاریخی آن بسیار فروان است. اما روملی حصار کجاست و چطور می توانیم به آن منطقه برویم؟ روملی حصار در محله ساری یِر استانبول، کنار تنگه بُسفر و در منطقه ای به همین نام یعنی روملی قرار گرفته است. اگر تمایل دارید از وسایل حمل و نقل عمومی شهر استانبول بهره ببرید جهتی که از راه مترو به روملی حصار ختم می گردد را به شما خواهیم گفت. این جهت از میدان تکسیم یا میدان تقسیم آغاز شده و کمی طولانی است. ممکن است یک ساعتی در راه باشید اما اگر ماشین شخصی در استانبول اجاره نموده باشید یا از خدمات ترانسفر در شهر استانبول بهره ببرید از میدان تکسیم تا روملی حصار کمتر از 30 دقیقه طول می کشد.

خود را به متروی میدان تکسیم برسانید، خط سبزرنگ M2 به سمت حاجی عثمان را سوار شوید سپس درایستگاه لونت پیاده شده و متروی M6 را سوار شوید، حالا باید در ایستگاه دانشگاه بوغازچی پیاده شوید. از این ایستگاه مترو تا رسیدن به روملی حصار باید حدود 20 دقیقه پیاده روی کنید.

قیمت ورودی روملی حصار چقدر است؟

قیمت بلیط ورودی روملی حصار برای کسانی که استانبول کارت دارند، رایگان است. قیمت بلیط برای شهروندان ترکیه 10 لیر و برای توریست ها بیشتر است. برای بازدید حتما به خاطر داشته باشید روزهای چهارشنبه از روملی حصار دیدن کنید. در بقیه روزها از ساعت 9:00 صبح تا 16:30 امکان بازدید فراهم است.

منبع: دالاهو
انتشار: 1 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 285

به "روملی حصار استانبول چرا دیدنی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روملی حصار استانبول چرا دیدنی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید